Історія

Ногавиці цісаря

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Жив собі австрійський імператор на ім’я Франц і порядковим номером один. Коли він помер, вдячні станиславівці встановили йому пам’ятник. Стояв він на сучасному майдані Шептицького, який тоді мав назву цісаря Франца. Навпроти пам’ятника знаходилась державна гімназія. Як з’ясувалось пізніше – не всі гімназисти любили цісаря.

Одного чудового ранку 1881 року двірник, що прийшов прибирати площу, побачив, що з пам’ятником щось не те. З голови бронзового цісаря звисав майже метровий ковпак, зроблений з ногавиці від підштаників. Обличчя, груди та скіпетр імператора були вимазані бридкою жовто-коричневою фарбою, через що він мав далеко не монархічний вигляд.

Для провінційного Станиславова то була неабияка подія. Звісно, цісаря миттєво відмили, а за фактом хуліганства провели ціле поліцейське розслідування. Щоправда, нічого та нікого не знайшли. Лише багато років потому, коли вже не було ані пам’ятника, ані Австро-Угорської імперії, стало відомо, що це зробив студент Ігнатій Дашинський. До речі, він потім став маршалком польського сейму, тобто спікером парламенту.

Фото з колекції Зеновія Жеребецького

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.