Історія Відео

58 років тому в Україні з’явився метрополітен: історія підземки (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
6 листопада 1960 року в Києві пущено першу чергу метрополітену.

5,2-кілометрова ділянка Святошино-Броварської лінії з’єднала станції «Вокзальна», «Університет», «Арсенальна», «Хрещатик» та «Дніпро».

Станція метро «Університет», листопад 1960 року

Вперше ідея будівництва метрополітену обговорювалась депутатами міської управи Києва у 1884 році, але намір сполучити підземною залізницею Поштову площу і Бесарабку, де мав бути зведений новий залізничний вокзал, не знайшов підтримки, пише Володимир Лук’янюк.

До ідеї будівництва підземного електричного трамваю в Києві повертались у 1916-у та 1918-у роках. Однак реальні технологічні можливості для реалізації подібного проекту з’явились лише на початку 1930-х років. В липні 1936 року президія Київради затвердила план будівництва підземного залізничного кільця довжиною близько 40 кілометрів. Воно мало з’єднати Вигурівщину з Оболонню, звідти поверхнею йти до Вишневого і через Пирогово та Жуків острів примикати до залізничної колії в районі Дарниці. Далі – в напрямку до Воскресенки.

До теми: Цей день в історії, 6 листопада

Наступного року розпочалось будівництво двох тунельних переходів під Дніпром: Південного, який з’єднав би Жуків острів з Осокорками та Північного — для прямого сполучення Петрівки з Вигурівщиною. У ньому брало участь близько 20 тисяч чоловік, проте у лютому 1941 року перша спроба зануритись під Дніпро зазнала невдачі і будівництво загальмувалось та було перерване з початком Німецько-радянської війни.

У повоєнний час роботи поновили, проте в 1949 році визнали недоцільними і знову зупинили. Того ж року з’явились плани будівництва двох ліній метрополітену Святошино – Дарниця – Бровари та Поділ – Сталінка (нині – Деміївка), проте з часом від другого маршруту довелось відмовитись.

У грудні 1951 року було завершено тунель між Набережною Дніпра (нині – Набережне шосе) в районі колишнього Ланцюгового моста і Арсенальною площею, де була споруджена й до сьогодні найглибша у світі станція (105,5 метрів), а в травні 1959 року – тунелів, що сполучали центр міста із залізничним вокзалом.

Читай також: У київському метро зняли рекламу про метро Лондона (ВІДЕО)

До жовтня 1960 року на Набережній Дніпра було збудовано тимчасове депо, куди зі станції Дарниця прибували вагони метрополітену. Їх перекладали на спеціальні візки і трамвайним мотовозом трамвайною колією доставляли до станції «Дніпро», під естакадою якої був споруджений спеціальний пристрій для підняття вагонів на рівень платформи і подачі їх у тунель.

6 листопада 1960 року відбулось офіційне відкриття першої черги київського метрополітену . Зі станції «Хрещатик» по 5,2-кілометрові ділянці Святошино-Броварської лінії, що з’єднала станції «Вокзальна», «Університет», «Арсенальна» та «Дніпро», відправився перший поїзд з пасажирами.

Через два роки була введена друга черга київського метро, що сполучала станції «Політехнічний інститут» і «Завод «Більшовик» (нині – «Шулявська»).

До теми: У Лондоні рекламу в метро замінили на фото котів

5 листопада 1965 року відбулось відкриття метромосту через Дніпро. Це дозволило подовжити Святошино-Броварську лінію через Гідропарк до електродепо «Дарниця». За шість років маршрут був подовжений до станції «Святошино» (нині – «Святошин») на Заході і «Комсомольська» (нині – «Чернігівська») на Сході.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.