Гроші

Івано-Франківська облрада поділила гроші

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня відбулася друга сесія Івано-Франківської облради. Депутати за один день розглянули 37 питань. На початку засідання пластуни принесли до зали Вифлеємський вогонь. По свічці з вогнем дісталося кожному депутату. Голова облради Олександр Сич висловив сподівання, що той вогонь налаштує роботу на весь рік. Проте депутати погасили свічки одразу, щойно пластуни пішли з зали.

Корупції вже нема

Спершу треба було утворити лічильну комісію. До цього голоси рахувала тимчасова лічильна комісія під головуванням Манолія Піцуряка. Сич жартував: мовляв, Піцуряку сподобалось підписувати документи й інколи тримати печатку облради, тож тимчасову комісію слід перейменувати на постійну та й усе. Проте рахувальників таки затвердили у новому складі, до якого увійшли по одному представнику з кожної фракції. Головою комісії обрали «свободівця» Ігоря Шевчука, керуючого справами виконкому міськради.

Оскільки питання порядку денного до того розглянули на профільних комісіях та президії облради, голосування йшло гладенько, без обговорень. Сич навіть попросив досвідченіших депутатів «не розбещувати» новообраних. Натомість представник «старої гвардії» Василь Скрипничук, виголошуючи депутатський запит, виступив з вимогою, аби заступник голови Ольга Галабала попросила вибачення за те, що «обізвала нас, 22 депутатів, корупціонерами». У відповідь Галабала запропонувала Сичу прийняти офіційне рішення, що корупції в облраді немає. Голова сказав, що не розуміє свого заступника, засідання продовжилось. Проте про корупціо­нерів у раді депутати згадували ще не раз, спілкуючись між собою і усміхаючись.

Камінь, через який зашпорталися депутати, – охорона навколишнього середовища. При розгляді програми на екологічній комісії її голова запропонував не давати гроші з обласного бюджету на природоохоронні заходи у Галицькому районі. Мовляв, Бовшівська селищна рада отримала 46 млн. грн. екоподатку, а де пішли ті гроші – невідомо. Уже на президії депутати вирішили затвердити лише текстову частину, а таблицю з розподілом коштів затвердити пізніше. Галабала просила, аби додати хоча б три об’єкти, які вже фінансуються з держбюджету – сміттєвий полігон і каналізацію у Надвірній та екозаходи у Калуші. Все повторилося і на сесії – програму затвердили, а пооб’єктний розподіл відклали.

Депутати облради від Галицького району обурилися пропозицією екологічної комісії. На сесію навіть приїхав голова райради, який повідомив, що вони окремим листом просили гроші у Бовшівської селищної ради.

«Так, це парадокс, але райрада просить грошей у селищної», – стиснув плечима голова райради Павло Андрусяк.

Як зазначив голова фракції «БПП «Солідарність» Остап Дзеса, екологічна програма перегукується з передвиборчими обіцянками «однієї з політичних сил», напевно, мав на увазі фракцію «Воля».

бюджет2016

Позиція «Лідер»

Нелюбов Дзеси до «Волі» вкотре дала про себе знати під час голосування щодо заборони будівництва ГЕС в області та програми контролю за якістю газу. Хоч обидва документи пройшли кілька комісій та обговорення на президії, депутати відправили їх на доопрацювання.

«Шановні депутати, хіба ви не бачите, що одна з політичних сил увесь день нас ґвалтує?», – тут Дзеса навіть зірвав оплески.

Під час сесії атмосфера фракційної єдності та рівняння на лідерів була дуже помітною. Депутати спершу піднімали руки, потім зазирали, чи підняв руку голова фракції. Якщо той не голосує «за», то швиденько опускали руки і вже були або «проти», або утримувались. Інший парадокс: на засіданнях комісій рішення про підтримку програм приймались чи не одноголосно, а на сесії ті самі члени комісій голосували по-іншому.

Та найголовнішим питанням був бюджет. Голова правової комісії Тарас Виноградник одразу попередив, що прийняття бюджету буде незаконним, бо його проект не обговорювався 20 днів, як вимагає закон.

«Краще закон порушити трошки, аніж багато. Ми зробили багато роботи і нам треба прийняти бюджет», – попросив Виноградника Олександр Сич.

Василь Скрипничук пішов ще далі – спершу він не погодився з кількома пунктами, а потім узагалі заявив, що голосувати за бюд­жет не буде, бо той «суперечить чинному законодавству».

Зрештою, Сич таки поставив проект на голосування. Його підтримали 65 депутатів, Скрипничук проголосував «проти», а шестеро від «Самопомочі» утримались.

Чи не найосновніше нововведення прий­нятого обласного бюджету – контроль за грошима. Тепер головні розпорядники бюд­жетних коштів після оплати товарів, робіт і послуг зобов’язані оприлюднювати на офіційних інтернет-сторінках інформацію про постачальника із зазначенням ціни за одиницю товару та вартості робіт і послуг. Уже до 1 лютого 2016 року в газеті «Галичина» та на сайтах ОДА й облради мають бути опубліковані адреси ресурсів, де можна буде дізнатись інформацію про витрати.

За словами голови бюджетної комісії Миколи Палійчука, звітування за оплату одиниці товару – це великий крок у попередженні корупції.

«Дуже часто у вартість товару закладалися відкати, – каже Палійчук. – І навіть якщо провести чесний тендер, але ніхто не дасть меншу вартість, аніж завищена, то переможцем стане той, хто домовився з чиновниками. Тепер громада й журналісти зможуть конт­ролювати розподіл коштів».

Гроші змінюють курс

Ще одна депутатська правка – перенаправлення коштів, які були передбачені для керівного складу громадських фізкультурно-спортивних організацій (ГФСО). Ці гроші (764 тис. грн.) вирішили спрямувати на спортивні заходи та зарплату тренерів.

«Ми взагалі не маємо їх годувати. Якщо люди добровільно об’єдналися в товариства, то нехай самі собі платять», – підтримав ідею Василь Скрипничук.

«Керівники ГФСО й так не отримували зарплат, ці посади є номінальними, – зауважив Ростислав Микитюк, начальник управління молоді та спорту ОДА. – В області є чотири таких товариства – «Колос», «Україна», «Спартак» і «Динамо». Для прикладу, директором «Динамо» є головний міліціонер області. Він не бере зарплату, але ж головного бухгалтера утримувати треба? 764 тисячі – то невелика сума. Я не хотів би роздувати конфлікт, але депутати не до кінця розібрались у ситуації».

«Нічого страшного, якщо ці гроші підуть не на зарплати чиновникам, а на розвиток спорту», – закінчив дискусію Микола Палійчук.

За особливий характер роботи та інтенсивність

З нового року на Прикарпатті має покращитися вуличне освітлення сіл і селищ, на що виділили 1,5 млн грн. За ці гроші мають закупити сучасні світильники й лампи, а також замінити частину електроопор.

У бюджеті заклали і 585 тис. для кредитування особистого будівництва та газифікації – тим, хто хоче жити в селі. Це мало, тому до програми залучили місцеві та державний бюджети. Разом – 9 млн.

На ремонт доріг передбачили 28 млн. грн. з обласного бюджету, 250 тис. – з місцевих, 928 млн. – з державного. На оздоровлення та відпочинок дітей – 4 млн. 624 тис. А от обслуговування автотранспорту облради коштуватиме понад 2 млн. грн.

Уже наприкінці депутати затвердили для Олександра Сича «за особливий характер роботи та інтенсивність праці» надбавку в розмірі 90 % окладу.

«Текст проекту рішення абсолютно не змінювався з 2005 року і нам треба просто проголосувати», – заохотив присутніх перший заступник голови Василь Гладій.

Також голову облради щомісяця преміюватимуть у розмірі 60 % посадового окладу. І даватимуть матеріальну допомогу на оздоровлення. Скільки це грошей – поки невідомо, адже зарплату Сичу ще не нараховували.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.