Гроші

Цьогоріч крадії електрики на Прикарпатті вже заплатили 3,9 млн грн штрафів – як ловлять

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З липня 2019 року внесені зміни у Правила Роздрібного ринку електричної енергії.

Вони передбачають нову методику визначення вартості споживання електроенергії поза обліком, відповідно до якої штрафи за електрику, яку абоненти споживають «поза лічильником» зросли удвічі. За новими Правилами, за безобліково використану кіловат*годину необхідно сплачувати в середньому понад 3,5 грн замість колишніх 1,68. Разом із тим, спеціалісти АТ «Прикарпаттяобленерго» постійно вдосконалюють методи боротьби із крадіжками електроенергії, тому виявлення незаконної економії – лише питання часу, пише Репортер.

Фото ілюстративне

Від початку 2019 року на Прикарпатті викрили 381 випадок розкрадання електроенергії. Обсяги викраденої електрики складають близько 1,5 млн кВт/год, а тим, хто хотів зекономити, обдурюючи лічильник, довелось сплатити штрафів на загальну суму 3,9 млн грн. У чотирьох випадках крадіжок, окрім фінансової, винуватцям загрожує ще й кримінальна відповідальність.

Усі можливі способи втручання в роботу приладів обліку електричної енергії , а також способи їх виявлення, відомі інспекторам АТ «Прикарпаттяобленерго». За даними фахівців компанії, найпопулярнішими способами крадіжки електричної енергії є приховане встановлення так званих «лівих» відпайок кабелів, які постачають електроенергію в будинок поза його обліком, а також застосування різного роду магнітів для втручання в роботу електролічильника. Також почастішали випадки явної фальсифікації та порушення пломб енергонагляду.Крім того, щороку значно збільшується кількість встановлених індикаторів магнітного поля, які оперативно сигналізують про застосування споживачами магнітів тощо.

Читайте також: На Прикарпатті випав сніг: туристів застерігають від походів у гори

Серед «новинок» у незаконній економії– виведення лічильника з ладу за допомогою високочастотних випромінювачів, відомих у народі як «радіочастотна пушка». Такий спосіб крадіжок набув популярності переважно серед косівчан. Для ефективнішого виявлення використання таких приладів, АТ «Прикарпаттяобленерго» співпрацює із ДП «Український державний центр радіочастот». Співпраця уже дала свої плоди – за рік спільними зусиллями виявлено понад 40 випадків використання «пушок», 20 з яких – у Косівському районі.

В компанії розповідають, що найбільше на електроенергії намагаються зекономити не найбідніші люди. Як правило, це власники торгових центрів, відпочинкових комплексів, виробничих цехів. Серед лідерів у крадіжках – Івано-Франківськ (89 виявлених крадіжок на 1 млн грн від початку року), Долинський (43 крадіжки, 721 тис грн) та Косівський (39 крадіжок, 420 тис грн) райони. На думку експертів, нова методика визначення вартості безоблікової електроенергії мала б відбити у клієнтів бажання «прикрутити» лічильник, адже суми, які доведеться сплатити за новим тарифом, захмарні – від десятків до сотень тисяч гривень.

«Кожен споживач повинен для себе усвідомити, що для нього економічно вигідніше: щомісячно чесно сплачувати обсяг реально спожитої електричної енергії чи одноразово понести значні додаткові фінансові витрати на оплату вартості нових приладів обліку, погашення заборгованості за необліковану електричну енергію за вдвічі більшим тарифом, –розповідають в АТ «Прикарпаттяобленерго». – Не слід забувати також, що штрафні санкції у разі виявлення у споживача фактів крадіжки електричної енергії можуть сягати десятків і навіть сотень тисяч гривень».

Щороку недобросовісне споживання електроенергії обходиться крадіям у кругленьку суму –у 2017 році «штрафи» перевищили 9 млн грн, у 2018 – 13 млн. Та, незважаючи на попередження від енергетиків, щороку знаходяться ті, хто самовпевнено намагається платити менше або ж не платити взагалі.

Наприклад, нещодавно у одному з торгових центрів Долини енергетики викрили факт безоблікового споживання електроенергії на суму понад 300 тис грн. І хоча адміністрація понад півтори доби створювала перешкоди в доступі до приладів обліку, з допомогою поліції факт обкрадання таки вдалось підтвердити.

Читайте: Легенди Станиславова. Вологий бік кінематографу

Енергетики наголошують, що встановлення споживачами приладів та конструкцій, що дозволяють споживати електроенергію без її обліку, є грубим порушенням чинного законодавства України. В компанії закликають використовувати електроенергію без крадіжок і цим вберегти себе від зайвих витрат, адже для інспекторів виявлення недобросовісного споживання – це лише питання часу.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.