Соціум

Країну будують вперті. Франківчанка Надія Варгола заснувала у Швейцарії «Фонд випускників України»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Надія Варгола народилася в селищі Лисець. Уже десять років працює у швейцарській енергетичній компанії «Альпік», вважає себе заможною та незалежною. Рік тому вона заснувала «Фонд випускників України», через який уже зібрали 150 тис грн на розвиток Івано-Франківського фізико-технічного ліцею. Надія розповіла, які моменти стали визначальними на її шляху до успіху, як українці за кордоном можуть допомогти Україні та навіщо підтримувати свої колишні навчальні заклади.

Коли можеш більше

Навчання їй легко давалося ще зі школи. У восьмому класі Богородчанської школи Надя виборола третє місце на обласній олімпіаді з фізики і так здобула можливість навчатися у Івано-Франківському фізико-технічному ліцеї (ФТЛ).

«За три роки у ліцеї я дуже багато всього вивчила, – розповідає Надія. – Там вперше навчилася робити завдання на час. Вчителька математики Оксана Савчук давала нам на задачу 3-5 хвилин. Спершу це було дуже складно. Але такі завдання добре тренують і розвивають швидке мислення».

Сьогодні Надія побувала у 35 країнах. А її перша велика подорож була саме з ліцеєм до Києва – призова поїздка для найкращих учнів. «Нам показали старовинні корпуси Києво-Могилянської академії, ми зустрілися з випускниками ФТЛ, які там навчалися, – згадує Надія. – Ці враження, напевно, стали визначальними, коли я обирала, куди вступати».

Але спочатку, за результатами навчання в ліцеї, Надю зарахували до університету нафти і газу. Вона ж хотіла більшого, тому поїхала до Києва. На підготовку мала місяць.

«Документи подала на факультет економічних наук Могилянки. Конкурс був – 10 людей на місце, – згадує Надія. – Але мене це не лякало. Адже якщо не спробуєш, ніколи не дізнаєшся, яким може бути результат. Треба мобілізуватися, тоді, якщо вийшло досягнути цілі – супер, якщо ж ні – або вийде наступного разу, або це не твоє».

Вона не лише вступила. Вже в кінці першого семестру Надія Варгола стала першою в рейтингу першокурсників факультету економічних наук. А в кінці року отримала стипендію від доброчинця із США. Стипендія призначалася для вихідців із сільської місцевості, які демонструють успіхи у навчанні.

На другому курсі Надія стала однією зі стипендіатів американської програми обміну «Freedom Support Act».

«Рік навчалася в університеті Південної Кароліни, – розповідає вона. – Там є лавки, сквери, цілі корпуси, профінансовані випускниками. Цей досвід теж сприяв моїй ідеї розвивати традицію підтримки випускниками своїх вишів в Україні».

Магістратуру Надя здобувала вже в Німеччині. Їй запропонували повну стипендію в GISMA Business School у Ганновері. Під кінець навчання швейцарська компанія «Альпік» запросила на співбесіду кілька найуспішніших студентів. Так Надія Варгола у 24 роки почала працювати в найбільшій швейцарській енергокомпанії зі столітньою історією.

150 тисяч на ліцей

До громадянської активності її підштовх­нула Революція гідності.

«Коли я побачила, в яких важких умовах люди зуміли організуватися, вистояти й перемогти, то зрозуміла, що Україна отримала історичний шанс на розвиток, – каже Надія. – І де б ми не були, мусимо всіма силами це підтримувати, щоб не втратити цей шанс на демократичну, освічену та успішну Україну».

Разом з українськими активістами Швейцарії вона організовувала демонстрації, збирали гроші, переказували їх спершу на Майдан, а потім в АТО.

«Тоді ж я задумалася, чи роблю все, що хотіла, для України, – згадує Надя. – Вирішила допомагати в освіті. Вважаю, що те, як і чого навчають дітей, якими вони зростають – це фундамент. Саме освіта визначає майбутнє країни».

З початку 2015 року Надія активно підтримує львівський Центр інноваційної освіти «Про.Світ», який займається професійним розвитком вчителів. Влітку того ж 2015-го вона приїхала до Франківська з метою створити фонд випускників ФТЛ. А потім зрозуміла, що така підтримка пот­рібна не лише ліцею, а й іншим навчальним закладам України. Тоді Надя і троє її друзів заснували у Швейцарії неприбуткову організацію «Alumni Fund Ukraine», з дочірнім благодійним «Фондом випуск­ників України».

У Франківську Надія Варгола (друга справа) зустрілася з ліцеїстами ФТЛ. Говорили про те, яка саме підтримка найбільше потрібна ліцею

«Наша місія – розвивати в Україні традицію підтримки випускниками навчальних закладів. І ми створили он-лайн платформу alumnifund.org, де кожен може прозоро, надійно і просто підтримати свій навчальний заклад чи освітні проекти фонду», – пояснює Надія.

Нині у фонді 80 доброчинців. Сайт запрацював у вересні та поки що підтримує стосунки лише з осередками ФТЛ і Могилянки. Скоро до ініціативи долучаться й інші навчальні заклади.

Фонд заснував у ліцеї вісім стипендій для учнів і сім винагород для викладачів. Також випускники профінансували участь ліцеїстів в олімпіадах, проведення літньої школи з англійської мови, курси для викладачів, навчальні поїздки та соціальні проекти ліцеїстів. Створили призовий фонд конкурсів із шахів і малюнків.

Фонд випускників заснували Світлана Лукасевич, Надія Варгола, Ірина Клименко, Дмитро Шищенко та Володимир Варгола

Взявся «Фонд випускників України» і за всеукраїнські освітні проекти. Першим вони переклали українською онлайн-курс «Наука повсякденного мислення» Університету Квінсленду (Австралія), який сьогодні можна пройти на освітній платформі Prometheus. На нього вже зареєструвалися 23 тисячі українців.

Курси Гарварду в карпатському селі

«В Україні вважають, якщо виїхав за кордон – ти зрадник, – каже Надія Варгола. – Але насправді потрібно підтримувати зв’язок з українцями за кордоном, залучати їх фінанси, контакти, ідеї для просування України у світі. Так ми зможемо приносити в Україну найкращі світові практики».

Надія радить шукати можливості не для того, щоб виїхати, а щоб розширити горизонт і отримати новий досвід.

«Раджу школярам і студентам обов’язково опанувати англійську, – говорить вона. – Нині з будь-якого карпатського села можна проходити онлайн-курси від Гарварду, Стенфорду та інших провідних університетів світу на таких платформах, як edx.org та coursera.org. Це те, що було абсолютно неможливим 15 років тому. І це унікальний дар сьогодення!

Навчайтеся, спілкуйтеся з іншими людьми з цілого світу, працюйте та досягайте поставлених цілей. Вважаю, що справжній успіх – це допомагати іншим бути успішними. Бажаю всім працювати над втіленням власних мрій і не забувати, що, тільки підтримуючи один одного, ми можемо всі стати успішними – як нація і як країна».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.