Авто

«Славута» вмирає останньою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Запорізький автозавод вже у січні 2011 року може зняти з виробництва автомобілі сімейства «Таврія» (ЗАЗ-1103 Славута і ЗАЗ-110557 пікап). Серед основних причин припинення виробництва «Славути» – низька рентабельність.

Крім того, «Славута» поступиться місцем на конвеєрі новим моделям: «ZAZ Forza» – модернізований варіант китайського авто «Chery A13», а в майбутньому і «Chevrolet Aveo».

«Славута» була найдешевшим автомобілем не тільки на ринку України (38 880 грн.), але й найдоступнішим авто в Європі. Тим не менше, попит на неї невпинно падав, а експорт був геть несуттєвим. Ситуацію рятувало лише держзамовлення. «Славуту» охоче купувало Міністерство соціального забезпечення в якості автомобіля для інвалідів.

Натомість, попит на пікап ЗАЗ-110557 був стабільно високим, навіть під кризу. Ця модель також була найдоступнішою на ринку – від 37 760 грн. Але на автозаводі, вочевидь, вважають, що після прийняття Податкового кодексу попит на пікап з боку дрібних підприємців також впаде.

Як повідомили у корпорації «УкрАвто», виробництво «Славути» орієнтовно завершать у січні 2011 року, але в дилерській мережі продовжать реалізацію складських запасів цих авто.

Зазначимо, що «Славута», седан і пікап, є останніми автомобілями, які розробили українські конструктори. Модель ЗАЗ-1103 запустили у виробництво в 1999 році. Тоді це був прорив, адже настільки компактних та універсальних автомобілів за такі гроші не пропонував жоден з автовиробників. Автомобілів класу «В» з кузовом ліфтбек (псевдоседан) у Європі тоді взагалі не випускали.

В Україні «Славута» швидко завоювала популярність завдяки універсальному кузову, п’ятидверній конструкції, компактним габаритам, низьким витратам палива, а головне – дуже доступній ціні. На момент своєї появи на ринку «Славута» коштувала близько 15 000 грн.

Та з кожним роком «Славута» дорожчала й чим більшим ставав її прайс, тим менше її купували. Після чергового подорожчання ціна на ЗАЗ-1103 досягла 38 880 грн. На «ЗАЗі» весь цей час не приховували, що машина малорентабельна для заводу і у 2008 році зняли з виробництва базовий хетчбек ЗАЗ-1102.

У 2008 році хотіли завершити й виробництво «Славут», але передумали, і на багаточисельні прохання водіїв повернули антикризове авто на конвеєр. А от 2011 рік, схоже, стане для нього останнім.

Із цим автомобілем фактично закінчується ціла епоха українського автомобілебудування. Романтична мрія про національне українське авто помирає разом зі «Славутою».

Глас народу

«Репортер» розпитав автолюбителів, чим їм запам’ятається «народне авто».

Олександр, підприємець:

– Моє найбільше враження – повернення назад у радянські часи. Все в машині виглядало таким знайомим, і форма, і колір. Але зроблено було акуратніше. А найвитонченішим елементом був напис – «Slavuta».

Тарас, аспірант:

– «Славута» – не з тих машин, в які можна сісти і просто поїхати. До цієї машини треба було довго звикати, їздити кожного дня й ніби тренуватися, щоб вивчити її поведінку. Чого вартий лише важіль коробки передач, де п’яту і задню чомусь поміняли місцями порівняно з іншими авто.

Володимир, пенсіонер:

– Найголовніша проблема «Славут» – керівництво наших заводів. Слабо уявляється, щоб шеф «Мерседесу» їздив, наприклад, на «Ауді». Він своїм прикладом буде пропагувати машини власного виробництва. У нас все навпаки. Чи можна собі уявити, щоб хтось із керівництва «АвтоЗАЗу» їздив на «Таврії» чи «Славуті»? А якщо людина не їздить на цих авто, вона не вболіватиме за їхню якість та успішність на ринку. Тому не дивно, що вони зайшли у глухий кут, з якого єдиний вихід – поховати цю машину.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.