Авто

Автоексперти проти шахраїв

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Певно, кожен, хто купує б / в автомобіль, хвилюється, щоб йому не підсунули «ліву» машину з підробленими номерами чи документами. «Репортер» дізнавався, які ризики є під час таких покупок та як уберегтися від нечистих на руку продавців.

Уже 10 років на Прикарпатті діє відділ інженерно-технічних та економічних досліджень Науково‑дослідного експертного криміналістичного центру УМВС в області. Саме його працівники займаються дослідженням транспорту, перевіряють ідентифікаційні номери автомобілів – те, за що так переживають водії, коли купують машину.

Начальник відділу підполковник міліції Віктор Лагойда працює в міліції з 1993 року. За цей час він уже надивився на різні машини і має неабиякий досвід.

За словами Віктора Лагойди, нині на Прикарпатті діють п’ять МРЕВ. У кожному з них працює експерт комплексного дослід-ження транспортних засобів.

Ці експерти мають справу з усіма авто, які їхні власники приганяють на реєстрацію. Найбільше навантаження мають експерти в Івано-Франківську. Протягом дня вони оглядають близько 50 автомобілів. Кожне авто має свої особливості. Наприклад, у деяких номер кузова вибитий знизу, так що машину треба встановлювати на підйомник та оглядати там.

Експерт щоразу робить загальний огляд автомобіля, перевіряє ідентифікаційний номер кузова, інформаційні таблички авто та номер двигуна. Кожна машина має такі номери, і часом вони можуть бути незаконно перебиті чи переварені. Мотиви тут різні. Поширеною є ситуація, коли в Україну контрабандним шляхом приганяють авто з-за кордону та ставлять йому номери з іншої машини, яка була розбита у ДТП. Потім цей автомобіль намагаються продати за дорученням чи іншим шляхом.

Виявити підроблені номери – справа непроста. Часом вони переварюються разом з цілою деталлю, акуратно зашпакльовуються так, що неспеціаліст ніколи б не запідозрив підміну. Як саме працівники НДЕКЦ виявляють такі номери, Віктор Лагойда не розповідає, адже це своєрідні професійні секрети.

Нещодавно був цікавий випадок. «Тоді, у грудні минулого року, експерти обстежували автомобіль Skoda Octavia, – розповідає Лагойда. – Виявилося, що її викрали в Луцьку, а на Прикарпаття машина приїхала з підробленими номерними позначеннями. Документи купили аж у Миколаєві». Працівникам НДЕКЦ за первинними номерами вдалося встановити, що це саме та крадена машина, 2008 року випуску. Її повернули власнику.

Схожий випадок був тоді ж у Калуші. Капітан міліції, експерт КДТЗ Дмитро Мельник встановив номери машини інформаційним шляхом. Внутрішній комп’ютер автомобіля підключили до комп’ютера на СТО та визначили первинну інформацію про нього.

Часом, аби не реєструвати пригнаний з-за кордону автомобіль, шахраї підробляють йому техпаспорт та перепродають – найчастіше за довіреністю. Новий власник, який нічого не підозрює, стикається з цією проблемою, вже коли приїжджає у МРЕВ до експертів. Вони виявляють і такі фальсифікації. Часом їм допомагають працівники відділу текстів і почерків НДЕКЦ.

«При купівлі вживаного автомобіля ніколи не слухайте продавця, який розповідає, що спішить і просить оформити покупку тут і зараз, – радить Віктор Лагойда. – Це перша ознака того, що з авто не все добре. Домовтеся на наступний день, приїдьте у МРЕВ до наших спеціалістів – нехай вони перевірять машину. Тільки з результатами цієї перевірки можна спокійно її купувати».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.