Війна Статті Фото

Курс на парки. Чому у Франківську мало зелені та як це мали б виправити

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Забудови у Франківську займають майже кожен вільний клаптик. Втім, комфорт життя у місті у значній мірі залежить від зелених зон, а парк Шевченка та міське озеро влітку переповнені.

Мерія оголосила курс на парки і сквери. І що тепер – пише Репортер.

Багато не буває

Про те, що в Івано-Франківську стане більше зелених зон, Руслан Марцінків повідомив в ефірі радіо «Західний полюс».

«Плануємо ще один парк закласти на Вовчинецьких горах, – сказав мер. – Бачимо, що багато людей їх відвідує і, зважаючи на те, що громада об’єдналася, є можливість там зробити парк. Але треба дорогу, благоустрій. Там частково вдалося поставити якісь споруди за кошти ЄС, але розуміємо, що зелених зон ніколи не буває багато».

До Дня Незалежності мають відкрити новий сквер на Мазепи. А загалом треба облаштувати ще 150 зелених зон – як у Франківську, так і в селах, які увійшли до міської громади.

Зараз у місті є 51 ділянка, відведена під парки і сквери, загалом – 180 га. Крім загальновідомих парків – Шевченка, Військових ветеранів, Меморіального скверу – є ще невеликі зелені зони у дворах біля будинків.

Аукціони навпаки. Як і кому у Франківську продають комунальне майно (ФОТО)

Технічну документацію із землеустрою для нових скверів затвердили на сесії міськради 8 липня. Зокрема, 2,88 га землі виділили під сквер в районі Калуського шосе, 0,44 га – на вул. Сухомлинського. Крім того, дали дозвіл на складання документації із землеустрою для інвентаризації земельної ділянки 0,04 га в районі вулиці Довженка.

Треба більше уваги

Тим часом у Франківську продовжують облаштовувати наявні парки. На міському озері роблять пірси й бігову доріжку, зону пляжного відпочинку, встановлюють дитячі майданчики. Основні роботи планують завершити до Дня Незалежності.

Також продовжується ремонт парку на Молодіжній.

«Там ми розпочали облаштування алейної мережі, – каже директорка КП «Центр розвит­ку міста та рекреації» Руслана Василюк. – Звичайно, цей парк потребує значно більше уваги та капіталовкладень, оскільки тут потрібні вуличні меблі, відпочинкова, спортивна, дитяча інфраструктура. Подавали два проєкти на «Бюджет участі», один – з облаштування спортивного майданчика, другий – дитячого, але не набрали голосів».

Також зараз розпочався капітальний ремонт пішохідного мосту на Німецькому озері. За словами Василюк, він був у аварійному стані. Зараз повністю замінили огорожі, будуть забетоновувати й міняти плити основи мосту.

Крім того, продовжують облашто­вувати парк Шевченка.

«Наша гордість – продовження встановлення вуличних меблів з дерев, які були повалені минулого року під час буревію, – розповідає директорка парку. – Всього буде 16 лавок з термооброб­леного ясеня. Вони коштували 160 тис грн, це кошти меценатів. Також ми відремонтували фасад муніципальної кав’ярні, підтримуємо в доброму стані спортивні майданчики. Звісно, не все так добре на інших об’єктах. У нас ще є спортмайданчик у парку «Первоцвіт», що на Пасічній. На стадії передачі він не був передбачений і зараз потребує капітального ремонту огорожі».

Гори просять туалет

Восени минулого року в Івано-Франківську презентували проєкт зони відпочинку на Вовчинецьких горах. Перші об’єкти відкрили 11 травня 2021: каскадну терасу й локацію з лавочками, гойдалкою та фотозоною. Бюджет проєкту для Вовчинецьких гір, за підтримки Дунайської Транснаціональної програми, становить 213 675 євро.

Минулої неділі, 18 липня, з концертами та велопробігом, у Вовчинці відкрили вже всі заплановані об’єкти. Зокрема, бінокль, через який можна дивитися на місто. Ціна – 5 грн за п’ять хвилин. Приймаються лише металеві монети, а не купюри.

«Ще одна локація розташована в лісі, – говорить менеджерка проєкту Уляна Сидор. – Там є частина для велосипедистів, частина для дітей. Остання – ширша, її можна використовувати для проведення літніх і лісових шкіл, занять на вулиці. Є дерев’яні лазанки, невеликий амфітеатр, де діти можуть сидіти, навчатися. Ще є накриття на випадок дощу».

До кінця літа на веломаршруті планують встановити місця для ремонту роверів. Також мешканці жаліються, що у зоні відпочинку немає контейнерів для сміття та туалетів. За словами Уляни Сидор, найближчим часом це теж організують.

«На контейнери вже оголосили спрощену процедуру, це питання вирішимо найближчим часом, – каже менеджерка проєкту. – Щодо туалетів, то ми не можемо їх поставити в рамках проєкту, у нас це не заплановано в бюджеті. Але це питання обговорювалося в міській раді».

За словами мера Марцінківа, туалет має облаштувати підприємець, який там веде торгівлю. Туалет буде платний. Щодо парку на Вовчинецьких горах, то, за словами мера, на нього виділять 10 га землі.

Фотозона, гойдалки та тераси: як змінився Вовчинецький пагорб (ФОТО)

Або задихаємось, або пливемо

За словами франківської урба­ністки, кураторки платформи MetaLab Анни Пашинської, наше місто досить компактне, тому мешканцям легко добратися до зелених зон. Втім, таких місць у Франківську явно бракує. А про багато скверів мешканці просто не знають.

«Якщо говорити про зелені зони, тут більше виникає питання культури користування й децент­ралізації – використання зелених зон у районах, дворах, менш популярних локаціях, – пояснює Анна Пашинська. – Бо на міському озері та в парку Шевченка завжди дуже багато людей. Але є ще багато сквериків у дворах, які менш популярні, але точно нічим не гірші, ніж центральні локації. Наприклад, на Пасічній є ботанічний сад, про який мало хто знає».

Але рівень озеленення в місті все ж недостатній, навіть після приєднання нових територій. Особливо актуально це у спеку: коли місто «дихає», легше переносити високу температуру. А також – коли сильні дощі. Через те, що місто залите асфальтом і закладене бруківкою, тут мало природних дренажів, каналізація не справляється, і Франківськ затоплює.

«Часто на зелені зони посягають забудовники. Ми досліджували це питання та зрозуміли, що це через те, що ці ділянки мало використовують і вони виглядають пустками, – розповідає Анна Пашинська. – Тому хотілося б, щоб люди більше використовували зелені зони, галявини. Йдеться не про інфраструктуру, а про те, що там можна виходити на пікніки, вішати гамаки, грати у фрізбі. У Європі часто, коли гарна погода, у парках і на галявинах багато людей, які переносять у публічні простори свої активності з друзями та сім’єю».

Карта покаже все

Уже найближчим часом платформа MetaLab запустить сайт «Зелена мапа Івано-Франківська». Це спільний проєкт з мерією та комунальним департаментом. Він уже готовий, залишилися тільки кілька технічних налаштувань. Частково проєкт має захистити зелені зони Франківська від забудови.

«До нас і до Прикарпатського екоенергетичного кластеру звернувся мер, щоб зробити веб-платформу рекреаційних і зелених зон Франківська, – говорить Пашинська. – Ми опрацювали й зібра­ли ту інформацію, яка є у міста по зелених зонах, решту дозбирали вручну. Зараз там є інформація про близько 130 зелених і рекреаційних зон. Є фільтри, де можна сортувати ці зони щодо використання. Наприклад, де є дитячі чи спортивні майданчики, де можна гуляти з собаками, де є публічні вбиральні. Також зібрана інформація по площах, балансоутримувачах, де є освітлення, лавочки, урни».

Чисті та не дуже. Що варто знати про стан води у річках Прикарпаття

За словами урбаністки, карта інтерактивна. Мешканці можуть реєструватися на сайті й додавати інформацію про парки і сквери.

Як йдеться в аналітичних матеріалах проєкту, зелені зони в Івано-Франківську займають тільки 6,3 %. Без доступу до парків, скверів чи хоча б озеленених прибудинкових територій перебувають 22,6 % міста. І лише половина зелених зон пристосована для людей з обмеженою мобільністю.

Згідно з нормами ДБН, пішохідна доступність зеленої зони міста має складати 20 хвилин. Як видно з карти, найменше зелених територій мають мешканці БАМу, військового містечка й житлових масивів біля Крихівців. Втім, там недалеко є міський парк і озеро. Також проблеми зі скверами – по лівий бік від Вовчинецької, від вулиці Сагайдачного й до Надрічної. Небагато зелені й на Каскаді. парки

Лише половина скверів і парків Франківська мають облаштовану інфраструктуру: лавочки, урни. 20 % потребують оновлення, 44 % – не облаштовані взагалі. Найбільше проблемних зелених зон належать до прибудинкових територій. Але є і проблемні сквери – наприклад, за кінотеатром «Космос», сквер музучилища, озеро Залізка на Товарці.

Також, не всі парки та сквери мають статус зеленої зони. А 33 % перебувають у невизначеній зоні власності, що робить їх ласим шматком для забудовників.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.