Війна Статті Туризм

Чисті та не дуже. Що варто знати про стан води у річках Прикарпаття

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Франківщині пощастило мати одразу кілька великих річок. Ми п’ємо з них воду та відпочиваємо на берегах влітку.

І якщо питну воду ще знезаражують, то наскільки безпечним є купання, розбирався Репортер. річок

Проблемна Сівка

Великих промислових підприємств у нас небагато. Тому основними забруднювачами річок в області можна вважати житлово-комунальні господарства. Не менший вплив на стан річок має й культура використання каналізації та ставлення мешканців до річок, бо часто вони залишають бажати кращого, каже начальник відділу департаменту екології та природних ресурсів ІФ ОДА Петро Кульба.

«У нас в області є 165 очисних споруд. І досі є населені пункти, які їх не мають. Наприклад, Болехів, який скидає використану воду в місцеву річку Сукель. І такого у нас достатньо, – говорить Кульба. – Проте, не менший вплив на річки мають і вигрібні ями, якими користуються майже у кожній господарці. Адже вони – тимчасові об’єкти, і часто наші ґазди роблять так, щоб вміст септиків якнайшвидше потрапляв у землю. Але вони не беруть до уваги те, що ті відходи рано чи пізно потраплять у річку».

Читайте також: Аня в селі, а Настя у столиці. Де жити екологічніше, дівчата порівнюють на Urban Space Radio

За його словами, зараз стали набагато краще перевіряти воду в річках. Усе через угоду про асоціацію України з ЄС, в якій одна з директив стосується стану довкілля.

«Тож тепер ми перейшли на басейнове управління водними ресурсами, працює система моніторингу річок, – пояснює Петро Кульба. – Раніше, коли було обласне управління водних ресурсів, то стан води перевіряли суто за хімічним складом. Тепер перевіряють ще й за екологічним – на наявність живих організмів на певній ділянці річки. Адже ці організми характеризують стан екології. Тому, за результатами аналізів, можу сказати, що зараз наші річки у задовільному або хорошому стані. Але не без проблем. Наприклад, річка Сівка вже кілька років залишається проблемною. Вона досить брудна, а вода у ній погана».

Не без добрих новин

Згадує Сівку і начальниця лабораторії моніторингу вод західного регіону Дністровського басейнового управління водними ресурсами (БУВР) Марія Засідко. І є, виявляється, річка брудніша за Сівку.

«Зараз у нас є затверджений список забруднюючих речовин на 45 позицій. Визначити можемо 35, для решти ще треба купити обладнання. І в наших річках ми знайшли 29 речовин зі списку. Це не дуже багато, та й концентрації не перевищують допустимі норми. Але знайшли перевищення у річці Сівка біля села Сівка-Войнилівська, – розповідає Марія Засідко. – А найбрудніша вода – у Саджаві, яка протікає на Долинщині. Це тому, що ця річка має невеликий водообмін. Вона просто не справляється з тими стоками, які в неї зливають».

Втім, загалом стан річок в області називають задовільним. Приміром, зараз у воді знаходять дуже мало пестицидів та інших шкідливих речовин. Хоч інколи не обходиться без сюрпризів.

«Є такий інсектицид ДДТ, який у всьому світі вже давно заборонили. Ви будете здивовані, але його залишки ми знаходимо у річках до цих пір. Усе тому, що його період піврозпаду дуже великий, – каже Засідко. – Також під час скринінгу Дніст­ра знайшли навіть наркотики. Швидше за все, в якійсь лікарні в унітаз спустили ліки, а потім вони потрапили у воду».

Проте, не без добрих новин. За словами Марії Засідко, вода у Бистриці-Надвірнянській – найчистіша на Прикарпатті, а то й у цілій Україні.

Читайте також: Олії, сир, равлики. Які крафтові смаколики виробляють на Прикарпатті

«Бистриця-Надвірнянська – одна з найчистіших річок у районі водозабору біля Березівки, з якого Франківськ бере питну воду. Також дуже чиста й Лімниця біля Вістової та Осмолоди, – говорить вона. – Але тут варто звернути увагу на те, що вода перевіряється з пунктів спостереження. Тож це не означає, що по всій річці однаковий стан, адже це залежить від багатьох факторів».

Зараз на Прикарпатті працюють 27 пунктів з моніторингу води, з яких щомісяця набирають проби для досліджень. Найбільшу увагу приділяють воді з сіл Віс­това, Княжолука, Березівка, Скобичівка, Шепарівці та міста Яремче. Адже там беруть питну воду для десятків тисяч людей.

«Усі пункти набирають проби води, які надсилають нам для досліджень. Але проби не просто набираються й відправляються. Аби визначити, чи є потрібна речовина, має бути спеціальний посуд, який декілька годин спеціально підготовлюють, холодильники та інше обладнання. Адже наша лабораторія проводить аналізи за європейськими стандартами та на сучасному обладнанні», – підсумовує Марія Засідко.

Три пляжі

Проте, лабораторія БУВР перевіряє лише фізико-хімічний склад. А санітарно-епідеміологічний стан контролює обласний центр контролю та профілактики міністерства охорони здоров’я. Саме там визначають, чи є у воді збудники небезпечних хвороб та чи можна купатися у річках, що особливо актуально влітку.

Коли сонце шкодить. Як засмагати безпечно і кому цього не можна взагалі

Так, за словами Юрія Здорового, завідуючого відділу дослідження фізичних та хімічних факторів центру, у місцях масового купання зараз збудників хвороб не знайшли.

«Останні мікробіологічні дослідження ми проводили у червні. У місцях перевірки ми відхилень не знайшли, на дозволених пляжах вода відповідає вимогам. Рівень лактозопозитивних кишкових паличок не перевищив санітарно-гігієнічні норми, – пояснює Юрій Здоровий. – Втім, коли цей показник дещо більший за норми, то це не означає, що можна одразу захворіти. Він лише вказує на те, що у воді може жити збудник хвороби. Тоді треба проводити додаткові дослідження на вміст патогенної флори – сальмонели, шаріхії тощо. Якщо їх нема, то купатися можна».

За його словами, за останні 10 років випадків спалахів інфекційних хвороб через воду не було. Також не було й захворювань шкіри. Каже, що річки області відносно чисті. Але це не означає, що там можна спокійно купатися. Адже, якби це дивно не було, в області на жодній річці немає «законного» пляжу.

«У нас в області є лише три пляжі, усі вони облаштовані біля озер – два у Буковелі, третє – у Франківську на міському озері, – говорить Юрій Здоровий. – Щодо річок, то законних пляжів просто нема. Тобто, масові місця для купання на них, щоб різко не сказати, незаконні. У купальний період їх мають перевіряти щотижня. Відповідальність за це несе місцева влада. Тобто, вони мають взяти місця купань на обліки та звертатися до спеціалістів для перевірки води. В області тільки Івано-Франківська міськрада зареєструвала береги Бистриці Солотвинської та Надвірнянської як зони рекреації. Тож ми, буквально на днях, провели там дослідження води. І вона відповідає усім нормам».

Назарій Боднарчук
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.