Афіша Культура Статті Фото

Завод заговорить графіті. У Франківську проведуть яскравий фестиваль

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На вихідні 21-22 серпня в Івано-Франківську вдруге пройде фестиваль графіті «Алярм».

Приїдуть художники з усієї України і спільно творитимуть креативні малюнки, пише Репортер.

Віталій Грех
«Живе» християнство

Фестиваль «Алярм» проводять у різних містах України вже шість років поспіль. За цей час у ньому взяли участь понад 500 художників. Минулого разу фест був у Франківську ще у 2016 році. Тоді 20 художників розписали спортивний майданчик на території школи № 4.

«Цього року буде 30 учасників. Більше не запрошуємо, бо хочеться, щоб усе було якісно, щоб усі були задоволені, – каже організатор фестивалю у Франківську Віталій Грех. – Участь безкоштовна, ми покриваємо учасникам витрати на проживання й матеріали. А вони витрачають свій час і гроші на доїзд».

Недавно «Алярм» став одним із переможців останнього грантового сезону Urban Space 100. Він отримає 44 070 грн, які витратить на фарбу та житло для учасників, а також фото- й відеозвіт.

Учасників підбирають за рівнем майстерності, а також – за географічною ознакою. Жодних конкурсів ескізів не влаштовують – це є в концепції фестивалю.

«Ми вибираємо когось із найкращих художників в Україні, які вміють показати свою майстерність. Це дуже заряджає молодших учасників, бо вони бачать рівень, мають, на кого рівнятися, – пояснює Віталій. – Є немало початківців, які приїдуть вперше. І ще ми розділяємо учасників рівномірно по регіонах. Буде троє з Одеси, троє з Харкова, троє з Києва, троє з Луцька, троє з Ужгорода. Зі Львова трохи більше».

З Івано-Франківська теж буде кілька учасників. По-перше, сам Віталій Грех, якщо матиме час, теж долучиться. Ще буде молодий художник, студент Віталій Гоцанюк. І – добре знаний у місті Ярема Стецик. Саме він допоміг знайти локацію – локомотиворемонтний завод.

Мистецтво чи вандалізм? Які графіті є у Франківську та чи псують вони місто (ФОТО)

«Я матиму одну стіну, ми зараз приглядаємось, як технічно її освоїти, – розповідає Ярема Стецик. – Наскільки я розумію ідею фестивалю «Алярм», у них немає затверджених ескізів. Це мені дуже імпонує, бо тоді можна зробити щось провокативне або просто щось своє. Я думаю, це буде робота на тему Архангела Михаїла. Офіційно християнства в нас багато, але живого вкрай мало. Можливо, це буде якась молитва, може цитата, може ще щось».

Ярема каже, що не малюватиме графіті у звичному сенсі, а виколупуватиме зображення зі штукатурки на одній зі стін.

Свобода самовираження

На фестивалі планують розмалювати кілька стін на даху одного з корпусів заводу – ті, які будуть бачити перехожі, що йдуть по мосту над територією, від залізничного вокзалу до вулиці Миру. Також – стіну на самому мостику, і ще одну вже на території заводу.

«На пішохідному мості у нас, якщо відверто, були обшарпані стіни, – говорить директор заводу Руслан Терешко. – Просто поштукатурити і привести їх у порядок – це не те. А такий стиль відповідає заводу, бо за кордоном такі промислові об’єкти, які не представляють архітектурної цінності, розмальовують графіті».

За словами директора, стін, де могло б бути графіті, на заводі ще багато. Чи будуть їх задіювати у творчості, залежатиме від результату роботи художників.

За словами Віталія Греха, багато учасників на фестиваль вирішили не запрошувати, бо тоді процес стає менш контрольованим. По-перше, на території заводу діє техніка безпеки. По-друге, організатор відповідає за те, що намалюють у результаті.

«У нас є список художників, ми розуміємо, що вони малюють і беремо це на свою відповідальність, – говорить Віталій. – Фестиваль «Алярм» цінний тим, що тут немає конкретної тематики. Бо є конкурси, де треба намалювати якийсь ескіз, і не зрозуміло, за якими критеріями він буде оцінюватися. Для художника це дуже болюче. В «Алярмі» ми даємо свободу в самовираженні. Наприклад, художник, який прокачує свій стиль, може приїхати сюди, отримати матеріали і робити це тут».

Малюнки як благоустрій

Суть «Алярму» в тому, що його організовують місцеві художники, а організатори з інших міст допомагають, підказують. Важливо, щоб місцеві брали на себе ініціативу.

«Фестивалі графіті відбувалися й раніше, але вони були непостійні, не мали стабільного фінансування. Ініціатива організувати «Алярм» виникла у Львові, – каже Віталій Грех. – Тож, коли зробили бренд і логотип, все стало більш професійним. Зараз уже організації різних міст звертаються до нас з пропозицією організувати фестиваль графіті».

Фест має різні завдання. По-перше, створити майданчик для діалогу між художниками з різних міст і дати їм можливість обмінятися досвідом. По-друге, особливо у випадку з Франківськом, це благоустрій деяких об’єктів міста.

«Стіна була занедбана, ми її покрили графіті, і по ній більше не малюють. Переосмислився простий паркан і він став стіною з малюнками, – пояснює художник. – Ще у нас є мета – легалізувати стіни для малювання графіті. Тобто, ми беремо дозвіл там малювати і він діє якийсь час. Тоді, коли приїжджають якісь художники, навіть з-за кордону, їх є куди повести, щоб помалювати. Існує навіть графіті-туризм. У Франківську поки немає таких стін, а от у Львові багато».

«Алярм» планують провести у вихідні перед Днем незалежності – 21 і 22 серпня. Можливо, деякі художники почнуть роботу й раніше. Бо важливо, щоб подію не зіпсував дощ. А вже 22-23 серпня на заводі пройде «ЛРЗ-фест», де виступатимуть різні гурти, зокрема й «Пенсія» на чолі з Яремою Стециком.

Стецик запалює вогні Святого Духа. Як у Франківську створюють мистецьке полум‘я (ФОТО)

Сам Віталій Грех малює графіті з восьмого класу. З того часу брав участь у різних фестивалях, у тому числі й за кордоном. Каже, там дуже гарна організація та класна атмосфера. Планував запросити іноземців і на франківський фест, але ще невідомо, бо то вимагає великих витрат.

«Зараз у мене на графіті менше часу, але воно залишилось класним проведенням часу. Ми часто зустрічаємось у Львові з художниками і малюємо, – розповідає Віталій. – Франківськ у сфері легального графіті мало розвинений. Тут були потужні художники, але виїхали. Дехто думає, що графіті – це просто малювання балончиком. Але це не так, тут потрібен досвід».

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.