Статті

Московський патріархат. Де на Прикарпатті залишилися храми УПЦ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Триває третій рік повномасштабного вторгнення і одинадцятий рік війни на Донбасі, але релігійні звички деяких прикарпатців сильніші за патріотизм. Згідно з реєстрами, на Прикарпатті залишається ще 15 храмів УПЦ московського патріархату.

Деякі приховують своє відношення до УПЦ МП, а інші навіть не соромляться того, що підпорядковуються агресору, пише Репортер.

Не спішать переходити

Як повідомив Опендатабот, наразі в Україні діє понад 8 тисяч церков УПЦ МП. З початку повномасштабного вторгнення лише 685 перейшли до Православної церкви України.

Найбільше московських церков на Донеччині – 683. З початку вторгнення до УПЦ не перейшла жодна. Немало їх і на Дніпровщині (526) та Вінниччині (526). Далі йде Закарпаття (489 храмів УПЦ МП), Хмельниччина (476), Волинь (422), Одещина (414) та Рівненщина (403).

Найменше церков московського патріархату на Галичині. Згідно з дослідженням, 17 на Львівщині, 18 на Франківщині та аж 81 – на Тернопільщині. Втім, як перевірив Репортер, два із зазначених прикарпатських храмів УПЦ перебувають у стані припинення, а один, принаймні офіційно, уже перейшов до ПЦУ.

Найбільше храмів з початку повномасштабного вторгнення до ПЦУ перейшли  на Київщині (164) та Хмельниччині (155).

На Прикарпатті, згідно з реєстром церков, з 24 лютого 2022 року до Православної церкви України перейшли дев’ять храмів УПЦ МП. А 15 продовжують діяльність, не афішуючи в назві слів «московського патріархату». Все ж, більшість з них, разом з іншими храмами УПЦ МП судяться з міністерством культури за визнання протиправним статтю Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», в яких йдеться про церкви, що належать до країни-агресора.

Громади УПЦ МП, що досі діють на Франківщині

Релігійна громада «Нерукотворного образу Ісуса Христа» Української православної церкви в селі Кричка Богородчанського району. Вона зареєстрована на Галущак Марію Миколаївну, інші компанії за нею не зазначені.

Релігійна громада «Святого Великомученика Пантелеймона» Української православної церкви міста Яремче. Громада зареєстрована за Петрашем Дмитром Васильовичем, колишня сфера діяльності якого була – виробництво виробів з бетону для будівництва.

Релігійна громада «Святого пророка Іллії» Української православної церкви міста Городенки. Керівником організації вказаний Глуханюк Дмитро Михайлович. За ним зареєстрований широкий спектр видів діяльності: від виробництва хліба до торгівлі з лотків і на ринках. Раніше керівником був Жигуц Валерій Ілліч, який очолював різні релігійні організації, пов’язані з УПЦ МП.

Релігійна громада «Храму казанської ікони Божої матері» Української православної церкви міста Снятина. Керівником є Майданський Петро Ігорович, іншої діяльності за ним не зафіксовано.

Вона названа на честь ікони Богоматері з Казані, яка до всього є ще й покровителькою російських імператорів.

Свято-Михайлівський Угорницький чоловічий монастир Івано-Франківської єпархії УПЦ, розташований у селі Баб’янка Коломийського району. Засновником є Федоров Богдан Леонідович, керівник ще кількох релігійних організацій московського патріархату.

Свято-Николаївська парафія Івано-Франківської єпархії Української православної церкви, зареєстрована у Калуші. Керівник – Івасів Петро Євгенович, який ще очолює Калуську районну організацію «Об’єднання громадян на підтримку канонічного православ’я «Путь православних» в ім’я святого рівноапостольського Князя Володимира.

Релігійна громада Української православної церкви Анно-Зачатіївської парафії у Верховині. Очолює її Гаращук Володимир Дмитрович. Інші компанії за ним не зареєстровані. Зате його притягували до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання звіту за нові земельні ділянки.

Релігійна громада Української православної церкви святого Пророка Предтечі і Хрестителя Іоанна у Долині. Керівниками є Хащак Галина Богданівна та Приймак Володимир Михайлович. Власником, разом із уже згаданими, є Шимко Володимир Богданович, який колись займався вантажним транспортом.

Релігійна громада Української православної церкви села Коршів Коломийського району. Директором є Федик Олег Романович, іншої діяльності за ним, судячи з реєстрів, не зафіксовано.

Релігійна громада «Введення Пресвятої Богородиці» УПЦ селища Отинія Коломийського району. Керівником зазначений Боєчко Володимир Іванович.

«Свято-Покровський монастир села Тустань Івано-Франківської архієпархії УПЦ» у колишньому Галицькому районі. Очолює релігійну громаду Тимішак Софія Василівна.

Релігійна громада УПЦ Благовіщення Пресвятої Діви Марії міста Коломия. Керівник – Кобельський Василь Васильович.

Релігійна громада «Преображення Господнього» УПЦ міста Івано-Франківська, зареєстрована на вулиці Чорновола, 6 (колишній дитячий садок). Керівником є Залізницький Василь Федорович, який очолює й інші релігійні організації УПЦ МП по України. Щодо цього приміщення багато років тривали суди між міською владою і церквою. Згодом суд зобов’язав церкву звільнити приміщення, там планували знову відкрити дитсадок. Все ж, громада офіційно не перебуває в процесі припинення.

Івано-Франківська Єпархія УПЦ, з юридичною адресою у селі Крихівці. Також очолювана Василем Залізницьким.

Релігійна громада «Преподобного Іова Почаївського» Української православної церкви міста Івано-Франківська, зареєстрована на Чорновола, 37. Її очолює Романюк Василь Дмитрович. Засновник – киянин Луговий Михайло Васильович, дотичний і до інших релігійних організацій УПЦ МП.

Припинені релігійні громади УПЦ МП

Релігійна громада села Конюшки Івано-Франківської єпархії УПЦ у Рогатинському районі. Зараз перебуває у стані припинення.

Релігійна громада «Святого великомученика Георгія Побідоносця» Української православної церкви міста Надвірна. Виконується процедура банкрутства, діяльність організації припинена.

Читайте: Таунхауси, котеджі, дуплекси. Як Вовчинець стає селом елітної забудови

Перейшли до ПЦУ

Релігійна організація «Релігійна громада парафія собору Галицьких святих Івано-Франківської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) міста Івано-Франківська. Керівником тоді став Жигуц Валерій Ілліч. Він очолює й інші релігійні організації УПЦ МП, які тепер перейшли до ПЦУ.

Релігійна громада «Успіння Пресвятої Богородиці» Івано-Франківсько-Галицької єпархії УПЦ (ПЦУ) села Журавеньки (колишній Галицький район). Її очолює Коржинський Роман Михайлович.

Релігійна громада «Преподобної Параскеви Сербської» УПЦ (ПЦУ) в селі Козарі (теж поблизу Галича). Її теж очолює Роман Коржинський.

Релігійна організація «Ставропігійна релігійна громада Миколаєво-Успенська парафія УПЦ (ПЦУ) міста Коломия. Її очолює Сметанюк Микола Дмитрович.

Релігійна громада «Вознесіння Господнього» Івано-Франківської єпархії УПЦ (ПЦУ) села Локітка, що на Тлумаччині. Зараз її очолює Ворощук Василь Іванович.

Релігійна організація «Релігійна громада Свято-Покровської парафії Коломийської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) в селі Голови Верховинського району. Керівник – Морощук Юрій Михайлович.

Релігійна громада Церкви Покрови Пресвятої Богородиці Коломийської єпархії УПЦ (ПЦУ) села Заріччя Надвірнянського району. Очолює її Купчак Михайло Васильович.

Релігійна громада Церкви Ікони Божої Матері «Всецариця» Коломийської єпархії УПЦ (ПЦУ) села Ценява Коломийського району. Керівник – Лінкевич Олександр Михайлович, який також очолює навчально-курсовий комбінат ТОВ «Монтажрембуд» у Коломиї.

Релігійна організація «Релігійна громада УПЦ (ПЦУ) Різдва Христового міста Івано-Франківська, Довженка, 2. Щодо цієї церкви у 2022 році був найбільший розголос, адже священники не хотіли переходити до Православної Церкви України, а влада і франківці спонукали їх до цього. Керівником ще у лютому 2022 року став Мушак Юрій Богданович, а засновником є той же Михайло Луговий.

Більше про це: Анклав росії. Як у Франківську борються з церквою московського патріархату

Земельні ділянки, що належать УПЦ МП

Як дослідили NGL media, на Франківщині є 32 земельні ділянки або будівлі, які належать УПЦ МП. З них земельних ділянок на Прикарпатті 16 (більшість перебувають у комунальній власності, менше – у державній та приватній), а 19 – споруди.

Чи може щось змінитися

Ще у січні 2023 року до Верховної Ради внесли законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій». Його ініціатором є прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Якби закон прийняли, він мав би обмежити діяльність церков московського патріархату на території України. Згідно з проєктом закону, пропонується додати такий абзац:

«Не допускається діяльність релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України». Діяльність таких організацій пропонується припиняти у судовому порядку.

Читайте: Служба відбудови. Фірма, пов’язана з Коломойським, виграє майже всі тендери на дороги Прикарпаття

Хоч проєкт називають недостатньо жорстким, його поки не прийняли. Аж у жовтні 2023 року ВР проголосувала за основу законопроєкту, із внесенням правок. Зараз законопроєкт очікує на друге читання.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.