Костел у Городенці – одна з перлин архітектури на Прикарпатті. Колись, “під крилом” Миколи Потоцького, тут творив Йоган-Георг Пінзель, а зараз споруда руйнується під тягарем десятиліть.
Все ж місцеві активісти серйозно взялися за справу й реставрують церкву. Бо Городенківський костел точно вартий уваги, пише Репортер.
Стежками Покуття
Храм Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці налічує понад 250 років. Спочатку він був костелом, а за радянських часів стояв пусткою. Зараз його ділять місцеві греко-католицька та римо-католицька парафії. Останні кілька років городенківські активісти намагаються відновити гордість свого міста й цілої області. Для цього збирають кошти, залучають меценатів.
Переважно шукаємо спонсорів, грантові програми, – розповідає один з ініціаторів відновлення пам’ятки Назар Куцик. – Цього року теж подавалися на гранти, але через війну фінансування немає. Та дуже допомагають місцеві мешканці.
Минулого року активісти створили туристичний маршрут стежками робіт Йогана Пінзеля під назвою Pinsel.Return («Повернення Пінзеля»). Його реалізували з допомогою Городенківської міської ради за підтримки Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму.
Читайте: Городенка рятує костел. Як громада самотужки ремонтує давній храм (ФОТО)
Маршрут об’єднує цікаві місця Покуття. Всього є 10 зупинок:
- Костел Непорочного Зачаття Діви Марії – головна родзинка маршруту
- Монастирська резиденція (поруч з костелом)
- Коринфська колона, скульптура Діви Марії (теж на території перед храмом)
- Вірменський костел у Городенці
- Церква Успіння Пресвятої Діви Марії у Городенці
- Велика синагога у Городенці
- Музей «Покуття» у Городенці
- Церква святого Миколи Чернецького в селі Семаківці
- Костел святого Михайла, село Михальче
- Дністровський каньйон
Завдяки проєкту вдалося розмістити туристичні стенди біля важливих місць маршруту, організувати благодійні концерти. На стендах – вся інформація й телефони, за якими можна замовити екскурсію місцями, пов’язаними з Пінзелем і не тільки.
Нині, незважаючи на війну, займаються реставрацією колишнього монастиря – будівлі, яка примикає до костелу. Спершу перекрили весь дах – з фінансовою допомогою Варшавського інституту «Полоніка».
Зараз дах на монастирі перекритий, – каже Назар Куцик. – Роботи йдуть практично щодня, укріплюємо фундамент. Найважливіше наразі – зробити водовідведення. Бо дощі падуть, а нема водостоків: вода йде у підвал, підмиває фундамент. Також треба коштів на бляху, труби.
Реставрація костелу
У костелі минулого року вже зробили водовідводи, щоб також врятувати будівлю від підтоплень. Зараз серед планів – здійснити перепоховання служителів храму, які містяться у крипті всередині.
Колись у костелах ховали священників, які тут служили. У крипті ми теж знайшли багато черепів, костей, – розповідає Назар Куцик. – У радянські часи, коли церква не діяла, над похованнями глумилися, порозвалювали гроби. Ми пересіяли землю, будемо робити перезахоронення на тому самому місці. Зробимо нові кам’яні труни.
Під час реставрації підземелля знайшли підсвічники XVI-XVII століття – як місцеві, так і з вірменського костелу, розташованого неподалік. Зараз вони зберігаються всередині храму.
Читайте: Генія видно одразу. Де на Прикарпатті можна побачити роботи Пінзеля та чому вони унікальні (ФОТО)
Читайте: Мистецтво – про перемогу. Чому франківці мають відвідати нову виставку у краєзнавчому музеї
Роботи всередині мають робити фахівці. Ми консервуємо, щоб це не завалилося, щоб ми зберегли їх наступним поколінням, – пояснює активіст. – Аби відновити костел в автентичному вигляді, треба дуже багато коштів. Ми хотіли принаймні відновити 3D-копії втрачених скульптур Пінзеля в мініатюрі. У Львові є майстри, які відновлюють роботи Пінзеля. Ми їх запитували минулого року, то ціна однієї була 3000 доларів.
Городенка – центр Пінзеля на Прикарпатті
Йоган-Георг Пінзель – скульптор, який мешкав у Бучачі й творив на території Галичини всередині XVIII століття. Його покровителем був польський магнат Микола Потоцький. Роботи Пінзеля визнані не тільки в Україні, а й у світі. А Городенка – одне з міст, де зберігалося багато творів скульптора.
Городенка – центр творів Пінзеля у нашій області. Й дуже шкода, що багато втрачено, – каже франківський художник і реставратор Валерій Твердохліб. – Це був унікальний комплекс. Ми проводили консервацію фрагментів скульптурних комплексів з костелу. Проте зараз у цьому храмі вже мало залишилося – лише скульптура на колоні перед входом.
Колись у костелі в Городенці було 32 скульптури авторства Йогана-Георга Пінзеля. Вони розміщувалися на колонах у храмі, на вівтарях, яких у храмі було п’ять. Скульптури-колоси на головному вівтарі сягали двох метрів. Зараз це можна побачити лише на фотографіях.
Інтер’єр костелу скромний, його прикрашали роботи Пінзеля і більше нічого не було треба. Його краса – в атмосфері, яка надихає, дає відчуття святості, – каже Назар Куцик. – Ці скульптури втрачені, в основному після Другої світової війни. За радянської влади багато було понищено, вивезено. За СРСР костел стояв закритий, але двері неодноразово вибивали, його плюндрували, виносили цінності.
Навіть без скульптур атмосфера всередині собору дійсно вражає. Висока стеля, кам’яні нефи, арки – велич. Ще більш ефектним він є зовні, з центрального фасаду. Дуже високий, з двома вежами, з’єднаними балконом. Попереду, на території храму, – Коринфська колона зі статуєю Пречистої Діви Марії. Більшість дослідників вважають, що вона є 33 скульптурою авторства Пінзеля, які він створив для костелу.
Читайте: Міста й замки. 10 місць, які варто відвідати на Тернопільщині (ФОТО)
Будівництво храму розпочалося у 1743 році, завершили та освятили – у 1763-му. Костел став першою роботою відомого італійського архітектора Бернарда Меретина, який часто працював з Йоганом-Георгом Пінзелем на території Галичини. Він виконаний у стилі пізнього бароко.
Зараз храм відкритий щодня під час греко-католицької служби, яка проводиться о 08:00 у будні, о 08:30 у суботу й о 10:00 в неділю. Також з п’ятниці по неділю, після греко-католицької, є римо-католицька служба. Потім, щоб відвідати костел, треба телефонувати за номерами на стендах. Крім головного храму, тут можуть провести екскурсію підземеллями та монастирською резиденцією.
Інші місця, які варто побачити у Городенці й неподалік:
Вірменський костел
Це найдавніша споруда у місті, збудована у 1706 році. Після того, як Городенка отримала Магдебурзьке право, сюди переселилося багато вірмен, які переважно займалися торгівлею. Уже наприкінці століття чисельність вірменської громади почала значно меншати, але храм працював. У радянські часи у костелі був склад. Зараз споруда закинута, руйнується.
Церква Успіння Пресвятої Діви Марії
Розташована неподалік двох костелів. Це пам’ятка середини XVIII століття. Зараз вона діє та відкрита. Архітектор храму – теж Бернард Меретин, а авторство іконостаса також приписують Пінзелю. Втім, за словами Валерія Твердохліба, його роботи зіпсовані невдалою реставрацією.
Домініканський костел у селі Чернелиця
За 32 км від Городенки розташоване містечко Чернелиця. Там є руїни домініканського ренесансного храму святого Антонія, заснованого 1661 року. Зберігся фасад з оздобленням. Костел перебуває у реєстрі пам’яток національного значення, але реставрації не бачив. Особливо погіршився його стан після пожежі у 2005 році, яка знищила половину храму.
Неподалік розташовані руїни Чернелицького замку – пам’ятки архітектури XVII століття.
Костел у Гвіздці
Костел святого Антонія і монастир бернардинців розташований у селі Гвіздець, за 22 км від Городенки та за 20 км від Коломиї. Комплекс костелу й монастиря бернардинів побудований у 1721-1735 роках. Так само у стилі бароко, з величним фасадом, дзвіницею. За радянських часів тут був склад цементу, лікарня, музична школа й бібліотека. У 1991 році споруду знову освятили як храм.
Вважається, що скульптури для костелу теж створив Йоган-Георг Пінзель, але це не доведено остаточно.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.