Статті

Кукурудза замість цукру. У Городенці планують створити 1000 робочих місць

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У містечку Городенка планують створити індустріальний парк, на якому перероблятимуть кукурудзу. Він має розташовуватися на території колишнього цукрового заводу – колись промислового центру громади, який не працює уже багато років.

Якщо все вийде, нове підприємство зможе допомогти відродити регіон, пише Репортер.

Міська рада у Городенці
Городенківська міська рада підписала меморандум про співпрацю з компанією U PARKS CEO IMC

Яким буде індустріальний парк у Городенці

За словами заступника міського голови Городенки Андрія Цюмпали, з громадою зв’язалася ТОВ U PARKS CEO IMC. Вона займається створенням індустріальних парків в Україні, зокрема планує створювати схожий кластер у Вінниці. Компанія зареєстрована у Запоріжжі, директор – Валерій Кирилко. Компанія заявила про готовність створити таке підприємство у Городенці, якщо влада надасть відповідні приміщення. Зупинилися на колишньому цукровому заводі, площа – 28 га.

Індустріальний парк планують створити на території всієї площі, яка була під колишнім цукровим заводом, – розповідає Андрій Цюмпала. – Ця компанія не перший рік працює з індустріальними парками. Вона планує розробити концепцію парку, організувати промислове виробництво, сприяти створенню нових робочих місць і вести його постійний супровід.

Зараз земля під колишнім цукровим заводом перебуває у комунальній власності. Її планують надати в оренду під індустріальний парк. Приміщення заводу – у приватній власності.

Виробники планують викупити всі приміщення, зараз ведуться перемовини з власниками, – каже заступник міського голови. – А землю візьмуть в оренду у міської ради. Планується оренда до 49 років. Це означає постійний дохід у наш міський бюджет.

Попередньо планується, що у Городенці створять кластер з глибокої переробки кукурудзи. Про свою зацікавленість уже заявила компанія Agro Food Tech, яка спеціалізується на агропереробній та харчовій промисловості.

У Городенці перероблятимуть кукурудзу
В індустріальному парку планують переробляти кукурудзу

Крім того, будуть спеціалізовані склади й певні допоміжні виробництва. Фактично, якщо парк працюватиме на повну потужність, планується створити тут до 1000 робочих місць, – каже Андрій Цюмпала. – А крім цього, будуть ще допоміжні підприємства, які обслуговуватимуть цей кластер і робітників, що там працюватимуть.

Міська влада розраховує, що на заводі перероблятимуть у першу чергу місцеву сировину. Поруч розташований залізничний вузол, що полегшить логістику. До того ж, завод має бути дуже сучасним та інноваційним.

На тих заводах, які є зараз, при переробці кукурудзу ділять на п’ять частин. На цьому заводі кукурудзу планують розділяти на 25 складових – завдяки новим технологіям, – пояснює Цюмпала. – Це буде єдиний в Україні завод такого типу. Схожі вже є в Європі.

Читайте: Теплий дім. Як на Прикарпатті дають прихисток мешканцям дитбудинків, що рятуються від війни

Що таке індустріальний парк

Індустріальний або промисловий парк – це, за законом, облаштована відповідною інфраструктурою територія, у межах якої можна здійснювати господарську діяльність у сфері переробної промисловості, переробки промислових чи побутових відходів (крім захоронення відходів), а також науково-технічну діяльність, діяльність у сфері інформації і електронних комунікацій. До парку мають бути підведені мережі та дороги.

Зміни до закону «Про індустріальні парки» внесли спочатку у вересні 2021 року, а потім у липні 2022 року. Мета – полегшити залучення інвестицій у промисловість та виробництво. Таким чином як інвестор, так і громада, на території якої створений такий парк, мають певні податкові пільги. Також, за законом, держава допомагає ініціаторам створення таких промислових чи інших кластерів консультаціями щодо розробки бізнес-плану та залучення джерел фінансування.

Загалом в Україні зареєстровані більше 50 індустріальних парків. Є такі й на Прикарпатті. Один з найстаріших – «Долина». Згодом відкрилися й інші, наприклад, «Аркан» в Івано-Франківську, Kalush Industrial Hub та інші. Тепер схоже планується і в Городенці.

Читайте: Арматурний йде на брухт. У Франківську працівники змушені берегти те, що залишилося від заводу

Втім, створення такого кластеру – довгий процес. Поки що U PARKS CEO IMC уклала меморандум з міською радою, його підтримали всі місцеві депутати.

Після меморандуму компанія почне безпосередньо займатися створенням індустріального парку. Потім будуть проводитися перемовини з власниками і компанією, яка буде інвестувати сюди кошти. Далі будуватимуть безпосередньо виробничі потужності, – говорить заступник міського голови.

За словами Андрія Цюмпали, підприємство мало б запрацювати на повну не скоріше, ніж через 3-5 років.

Заміна цукровому заводу?

Городенківський цукровий завод розпочав роботу в 1926 році. У 1939 році його націоналізували. У 1944 році завод відновив роботу після німецької окупації, вже за совітів. А у 1946 році його перетворили на цукровий комбінат. У шістдесятих підприємство розширили, додали новий цех і облаштували під’їзні шляхи.

Після відновлення незалежності України завод потроху занепадав. У 1995 році Кабмін затвердив рішення про приватизацію – він став відкритим акціонерним товариством.

Цукровий завод у Городенці
Колись цукрозавод забезпечував робочі місця на Городенківщині

Повністю цукрозавод припинив роботу в 2007 році. А у 2010 перейшов у власність агрохолдингу «Мрія». У 2010 році підприємство відновило роботу, але ненадовго: у 2011 воно знову зупинилося, а залишки сировини перевезли на Бучацький цукровий завод. За словами власників, це зробили через економічну недоцільність переробки у Городенці.

Згодом, у 2013 році, агрохолдинг «Мрія» взяв кредит на понад 14 млн доларів. З боргами власники не розплатилися, тож у 2014 оголосили про технічний дефолт. Співвласника і генерального директора «Мрії» Миколу Гуту підозрювали у розкраданні майже 800 млн грн. Як виявилося, частину коштів колишній гендиректор міг використати на будівництво маєтку в Німеччині. У 2015 році Миколу Гуту оголосили в розшук, але він попросив притулку у Швейцарії. Проте у 2018 році Гуту екстрадували в Україну, під час слідства випустили на волю без застави, а у 2019 році справу закрили.

Читайте: Електроніка з Франківська. Як на «Позитроні» збирають аксесуари для «макбуків» (ФОТО)

Після проблем з «Мрією», завод перейшов у власність ТОВ «Аракс Холдінгс». Зараз він не працює, а стан юридичної особи припинений.

Колись цукровий завод був основним місцем роботи більшості городенківців і мешканців сусідніх сіл. Після його закриття регіон почав занепадати.

Закриття заводу боляче вдарило по доходах мешканців, вони мусили шукати роботу в інших місцях, – каже Андрій Цюмпала. – Ми надіємось, що цей завод частково компенсує його закриття і зупинить витік молоді з нашої громади. Бо у нас сільськогосподарський регіон, а роботи для молоді немає.

Крім робочих місць, доходи отримуватиме місцевий бюджет. По-перше, з оренди землі, по-друге, з податків. За словами Цюмпали, U PARKS обіцяє, що, якщо завод працюватиме на повну потужність, то платитиме податки у 500 млн грн. Частина цих грошей йтиме у міський бюджет.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.