Статті

Підтримка з Європи. Яка гуманітарна допомога надходить Прикарпаттю під час війни (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З перших днів повномасштабної війни Україні допомагають інші країни, у першу чергу – європейські.

Вантажівки з тоннами вантажу регулярно прибувають у західні області, зокрема на Прикарпаття. А звідси гуманітарна допомога уже направляється у гарячі точки війни, пише Репортер.

Підтримка з Європи. Яка гуманітарна допомога надходить Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
Багато допомоги з Франківська направляють на фронт

Через ціни на пальне менше допомоги

З 24 лютого понад 20 європейських міст направили гуманітарну допомогу до Івано-Франківська. Найбільше – з Польщі: Ополє, Зєльона Гура, Свідниця, Люблін, Жешув, Хшанув та інші. Також допомагали міста Пршерув і Табор з Чехії, Бая Маре, Ботошані та Орадеа з Румунії. А ще – словацька столиця Братислава, литовський Тракай і латвійська Єлгава. Практично всі – міста-партнери Івано-Франківська.

За словами заступника директора департаменту інвестиційної політики франківської міськради Олександра Зрайка, також гуманітарну допомогу надіслали українці з Італії. А ще – громадські організації за кордоном: Соціально-культурна асоціація розвитку співпраці Україна – Країна Басків з Іспанії та Організація Maison des Jeunes et de la Culture у Франції.

Підтримка з Європи. Хто допомагає Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
Недавно у Франківськ надійшов вантаж з польського міста Ополє

В основному передають ковдри, каремати, спальники, дитяче харчування, генератори. Також продукти: консерви, хліб, макаронні вироби, крупи, цукор та інше. Крім того, направляють медичне обладнання та медикаменти. Усе це потім направляють у військові частини, добровольчі формування від Франківської громади та міста, які найбільше постраждали від війни: Харків, Чернігів, Ізюм, Запоріжжя, Миколаїв, Суми, на Київщину.

Втім, останнім часом допомоги стало трохи менше.

Зараз є проблеми з логістикою. Через подорожчання паливно-мастильних матеріалів волонтери не так охоче допомагають з транспортом, – розповідає Олександр Зрайко. – Раніше ми домовлялися з партнерськими містами, відправляли до них транспорт, а вони завантажували і направляли до Франківська. Або волонтери зустрічали вантаж на кордоні. Рідше гуманітарну допомогу доставляли безпосередньо до Франківська.

Також зменшилася і кількість гумдопомоги. Але це переважно стосується тих міст, які збирали передачу одноразово. Ті, що допомагали постійно, продовжують це робити.

Підтримка з Європи. Яка гуманітарна допомога надходить Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
Німецький Зальцбург допоміг Франківську із запчастинами до тролейбусів

Крім того, під час війни Франківськ підписав угоду з новим містом-партнером – чеським Табором. У майбутньому міста планують спільно розвивати бізнес,  разом подавати заявки на грантові конкурси. А ще – проводити проєкти обміну серед молоді та викладачів, організовувати спільні фестивалі та ярмарки.

Не втомлюємось допомагати. Волонтери у Франківську просять не забувати про війну

Є резерви

За словами голови Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук, спершу в Івано-Франківську область надходило менше гуманітарної допомоги, ніж в сусідні, через те, що у нас немає кордону з ЄС.

Спочатку гуманітарну допомогу переважно отримували прикордонні області – Львівська, Закарпатська, Чернівецька. Ми працювали більше на особистих зв’язках, – каже Світлана Онищук. – З того часу вдалося налагодити роботу з міжнародними партнерами та організаціями, тож допомоги з-за кордону стало більше. Наприклад, недавно з Польщі передали рекордні 500 т масла. З них ми змогли сформувати продуктові набори для внутрішньо переміщених осіб у межах Прикарпаття та передати в Харківську та Миколаївську області.

За словами голови ОВА, немає точних цифр, скільки гуманітарної допомоги надійшло в область з 24 лютого. На сайті від Офісу президента «Портал гуманітарної допомоги» вказано, що Івано-Франківщина отримала 4008 вантажів вагою майже 13200 тонн. Три чверті надійшло в Івано-Франківську громаду: 2256 вантажів автомобільним транспортом і сім – залізничним.

Підтримка з Європи. Хто допомагає Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
Гуманітарну допомогу сортують і направляють туди, де потрібно

Допомога приходила з Польщі, Румунії, Хорватії, Італії, Угорщини, Австрії та Швейцарії, – говорить голова ІФ ОВА. – Попри те, що ми забезпечуємо громади, дуже важливо мати резерви. У нас на складах ще є гуманітарна допомога, бо не знаємо, що буде далі.

Щоб залучити допомогу з Європи, Івано-Франківська ОВА працює з послами, а ті передають прохання міжнародним організаціям. Так, наприклад, 18 травня на Прикарпаття надійшов вантаж від громадської організації Rotary Club від румунського міста Бая-Маре. Від початку бойових дій румунські благодійники вже направили гуманітарну допомогу на суму 2 млн євро, інформують на сайті ОДА.

Зйомки щастя та війни. Як фотограф з Франківська зробив випускні фотосесії на руїнах Чернігова (ФОТО)

Міжнародна організація з міграції направила на Франківщину 6500 матраців і 1900 кухонних наборів, які роздали 6 травня. Також організація допомагає з ремонтом будівель для ВПО. А угорська будівельна компанія Kesz Group привезла гуманітарну допомогу на 15 тис євро. Її 24 травня передали Калуській лікарні.

Крім того, в ОВА намагаються забезпечувати медзаклади області медикаментами. Це потрібно не лише прикарпатцям, а й переселенцям і пораненим військовим, які тут лікуються. Наразі, за словами Світлани Онищук, всі медичні заклади повністю забезпечені всім необхідним.

Підтримка з Європи. Хто допомагає Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
З Італії надійшли медикаменти для Франківщини та інших областей

Переселенцям потрібне житло

Частину гуманітарної допомоги, що надходить на Прикарпаття, передають в області, які більше страждають від війни, частину залишають для переселенців, які мешкають тут. Зараз на Франківщині є 145 тисяч офіційно зареєстрованих переселенців. З них 6 тисяч мешкають у соціальних об’єктах, наприклад, школах. Тож людям видають не лише продукти та засоби гігієни, а й ковдри, подушки, матраси, каремати.

Основне для таких людей – мати дах над головою. Тож, за словами голови Івано-Франківської ОВА, зараз намагаються залучити міжнародні організації до ремонту приміщень, щоб вони були придатними для життя.

Підтримка з Європи. Хто допомагає Прикарпаттю під час війни (ФОТО)
Спальники й каремати знадобилися переселенцям, тисячі яких прибули на Прикарпаття

Зараз основний акцент – на ремонті будівель. Є багато гуртожитків, які треба ремонтувати, – розповідає Світлана Онищук. – Я працюю з міжнародними інституціями, щоб залучити кошти на ремонт цих приміщень. Гарний приклад – в університеті нафти і газу, де волонтери об’єдналися та своїми силами зробили ремонт у гуртожитку.

Воїнам на передову в обласній військовій адміністрації переважно збирають на автомобілі. З цим найчастіше допомагають місцеві підприємці. За словами Світлани Онищук, ще ніхто не відмовився від благодійності.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.