Авто Гроші Статті Фото

Автівки збираються в центрі. Чому у Франківську хочуть підняти тарифи на паркування

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня під час оперативної наради міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що парковка у середмісті має бути настільки дорогою, щоб водії туди навіть не сунулись.

Але де ж тоді паркуватись? Тим паче про підземні й надземні паркінги вже й мови немає, а автівок щороку все більше, пише «Репортер».

Платять не всі

За словами заступника міського голови Михайла Смушака, на сьогодні в Івано-Франківську є 49 паркувальних майданчиків – 1152 місця для паркування, які обслуговують сім операторів. Найбільше, 27 майданчиків на 654 місця, має ПП «Ярко-ІФ». Вісім майданчиків на 184 місця обслуговує ФОП Денис Петришин, а три паркінги на 60 місць – Уляна Сочавська. ТОВ «Торговий сервіс» обслуговує один паркувальний майданчик на 35 місць. По 20 місць мають фірма «Надія» і товариство «Вотум». Шість паркувальних місць обслуговує ТОВ «Мальва плюс».

У 2020 році оператори паркування заплатили до міського бюд­жету 1 049 113 грн. Але це ще не всі надходження.

«У нас ще немає повністю оплати за четвертий квартал 2020 року, – каже Михайло Смушак. – Плюс-мінус можемо розраховувати ще на 250 тисяч. Підприємці мають на оплату 40 днів після закінчення року».

Але платять не всі. Наприклад, ТОВ «Торговий сервіс» у 2020 році сплатило до бюджету лише 1000 грн (!), а у 2019 році надходження від збору за паркування становили понад 70 тисяч. Ще рік перед тим «Торговий сервіс» віддав у бюджет майже 85 тис грн. Чому перестали платити? Очевидно тому, що на ринку помінявся власник.

«Щодо «Торгового сервісу», то в першу чергу повинна вестися претензійна робота, – говорить начальник управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк. – Міський голова десь озвучує питання щодо повернення центрального ринку у комунальну власність громади міста. Відповідно, якщо повернути ринок, то й будуть повернені у комунальну власність паркомісця. Після цього буде визначено нового оператора паркування, або ж цим буде займатися нове комунальне підприємство «Муніципальні ринки».

Читайте також: Віталій Портников: «Українці голосують за зашморг»

Як то кажуть, погана відмазка теж відмазка. Бо ринок так чи інакше належить громаді Івано-Франківська. А «Торговий сервіс» є лише орендарем. Втім, це вже геть інша історія.

«Є ще одна проблема, – каже Михайло Смушак. – В нас є укладені угоди на 17 майданчиків, відповідно на 446 паркувальних місць. Визначено операторів і площу до оподаткування, але вони не функціонують. Тож втрати бюджету за минулий рік становлять майже 672 тис грн».

За словами Андрія Гіглюка, паркінги не працюють, бо оператори паркування не виконали умови договору, а саме – не облаштували ділянки.

«Там немає ні розмітки, ні знаків, ні паркоматів, – каже Гіглюк. – Ми десь попередньо плануємо поговорити з операторами. Якщо вони не готові облаштовувати паркінги, то будемо розривати договори і проводити новий конкурс».

Аби не «шастали»

Сьогодні, аби запаркуватися в центрі Івано-Франківська, треба заплатити 30 грн за годину. Йдеться про першу паркувальну зону – біля ратуші. На інших майданчиках, що розташовані на комунальній землі, стоянка дешевша – 10 грн. Щоправда, учасники АТО / ООС платять менше – 6 і 3 гривні відповідно біля ратуші та на інших місцях.

«Ми повинні рухатись до того, аби збільшити площі для паркування. Відповідно, збільшивши надходження до бюджету», – говорить Михайло Смушак.

Але замість привести до ладу вже визначені паркувальні майданчики, у міській раді хочуть підняти тариф за стоянку. Мовляв, центр має належати пішоходам, а автівкам у середмісті нема що робити.

«Центральна зона має бути дуже дорога, – заявив Руслан Марцінків. – Щоб людина перед тим, як заїхати, три рази подумала, чи варто туди заїжджати. Трохи далі – може бути дешевше. В нас не таке вже й велике місто, але люди не хочуть 200 метрів пройти, бо до ратуші заїхати 30 грн. Це дуже дешево, тому там шастають».

За словами Андрія Гіглюка, з проханням переглянути тарифи на паркування до управління транс­порту та зв’язку почали звертатися й підприємці. Кажуть, працювати стало не вигідно. Ставка збору за місця для паркування збільшилась.

«Ми вже маємо звернення від операторів платного паркування, що зараз вкрай невигідно працювати і вони пропонують збільшити тариф, – розповідає Гіглюк. – Наприклад, «Ярко-ІФ» пропонує підвищити ціну до 20 грн. Вони надали свої попередні розрахунки, які ми зараз вивчаємо, опрацьовуємо і згодом будемо приймати рішення. Окремо проведемо нараду щодо зональності центральної частини міста та диференціювання тарифу за годину паркування. Треба порахувати, які вулиці до якої зони віднести, і наскільки оператори будуть зацікавлені у роботі на певних майданчиках».

Читайте також: Легенди Станиславова. Аполлон без штанів

Позаяк надходження до бюд­жету цьогоріч планують збільшити вдвічі, то й тарифи на паркування теж ймовірно підвищать удвічі. Але це не точно…

«Наразі наше завдання розробити проєктні пропозиції, – каже Андрій Гіглюк. – Думаю, ми займатимемося цим впродовж місяця. Це питання непросте і потребує комплексних рішень. Маємо розуміти, якщо це бізнес, то він має приносити прибуток. Більше того, це мусить бути вигідно й для міста, яке має отримати додаткові надходження до бюджету».

Відверто кажучи, в Івано-Франківську не найнижчий збір за паркування в порівнянні з іншими містами. В тому ж таки Тернополі оператори паркування платять удвічі більше в міський бюджет. Втім, лише в нас оператори віддають до бюджету ще й відсоток з доходу. Це прописано в їхніх договорах.

Евакуатор замість інвестора

Справді, за останні роки хаотичні стоянки трохи облагородили, і місто за це почало отримувати гроші. Але автівок в центрі від того не менше. Єдине, тішить, що боряться тепер з хаотичним паркуванням муніципальні інспектори.

На сьогодні у штаті муніципальної інспекції п’ятеро людей. З 1 грудня 2019 року до 24 грудня 2020 року вони склали 5202 адміністративні протоколи на суму 1 733 797 грн. З яких вже сплатили в бюджет міста 945 726 грн.

«Ми не є службою оперативного реагування, на це є органи поліції, – каже начальник відділу інспекції з паркування Михайло Костельний. – В нас є вісім визначених маршрутів містом. В основному – центральна частина. Вулиці Крушельницької, Грушевського, Сахарова, Василіянок та інші. Інспектори, в основному, працюють у цій частині міста тому, що тут найбільша кількість порушень зупинки чи стоянки».

За словами Михайла Смушака, інспектори невдовзі отримають евакуатор, щоб оперативно забирати автівки, які обмежують рух.

«Служба з паркування дуже добре себе показала, – каже Смушак. – Ми будемо збільшувати кількість працівників, окрім того, зовсім скоро придбаємо для інспекторів евакуатор, що дозволить ефективніше виконувати роботу».

Читайте також: Символ міста. У Калуші шукають старі дзвони та планують створити музей (ФОТО)

Але проблеми з паркомісцями в місті це все одно не вирішить. Ще недавно в міській раді обіцяли будувати автостоянки. Вже й нібито інвестор був, який хотів зробити підземний паркінг на місці теперішнього майданчика для паркування біля міської ради, але віз і нині там.

Обіцяли багаторівневі паркінги й на вулиці Мельника та Шота Руставелі, біля «Прикарпаттятрансгазу». А ще – біля універмагу «Прикарпаття», але охочих інвестувати в будівництво досі немає. Чому? А нема і відповіді у чиновників.

«Колись мова йшла про будівництво стоянок, але на даний момент ми хочемо раціонально використати наявні паркінги, оптимізувати рух автомобілів у середмісті та зробити максимально комфортним громадський транспорт», – каже Андрій Гіглюк.

Отже, раціональна оптимізація. Чекаємо.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.