Люди Статті

Люди війни. 26-річний боєць з Карпат написав книгу про таких, як він (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Три роки тому Борис Гошко із села Лоєва Надвірнянського району повернувся з війни. І стільки ж років війна не відпускала його і, каже, вже не відпустить. Пам’ятає кожен день на передовій. Менше місяця тому боєць 128 окремої гірсько-піхотної бригади видав книжку – про людей війни.
І це все?

26-річний Борис Гошко працює на залізниці помічником машиніста тепловоза. Якраз по роботі на дрезині приїхав до Франківська.

В АТО пішов у 2014 році, коли йому було 22. Служив гранатометником у 128 бригаді. 1 вересня, після навчань на полігоні, їх відправили на першу лінію – в місто Золоте Луганської області, де пробули більше 40 днів під постійними обстрілами. Каже, слава Богу, був лише один поранений.

До теми: Обстріли, кава, борщ, обстріли. Прикарпатець розповів про один день на передовій

«Закинули нас на цвинтар і просто сказали окопатися, – згадує Борис. – Там нас вперше й обстріляли. Правда міни перелітали верхом, але було дуже страшно».

Далі стояли у полях перед Санжарівкою Донецької області. Спершу, каже, було більш-менш спокійно, але 15 січня 2015 року почалося справжнє «м’ясо».

До темиСолдат, журналіст, волонтерка. Троє прикарпатців згадують, як чотири роки тому для них починалось АТО

«Постійні обстріли протягом 35 днів, будильник не треба було заводити – з шостої ранку і пішло… – згадує Борис. – Стояли там до кінця – до 18 лютого. В ніч на 19-те на наші позиції вийшли з 60 хлопців із Дебальцевого. Замучені, не хотіли ні їсти, ні пити. У моєму бліндажі, де нас раніше двоє ночували, тоді помістилося 11. Було тісно, але тепло. Через постійні бої забезпечення не довозили, дров не було, бо поле».

Далі – друга лінія, Станиця Луганська. Більше участі в боях його взвод не брав. А 9 вересня 2015-го Гошко демобілізувався. Приїхав додому і, каже, відчув якусь порожнечу. «Думав: «Що, це все?». Не знав, де себе подіти, – розповідає Борис. – Вернувся на роботу на нафтопереробну станцію, трохи пропрацював, взяв відпустку, поїхав подорожувати. Знову хотів підписати контракт, але почав обходити ті всі комісії та й передумав. Зараз звикаю до нової роботи на залізниці».

До темиСім’я атовця з Франківська намріяла двох дітей, хоч лікарі казали – ніколи
GEDSC DIGITAL CAMERA
Для побратимів

Писати книгу Борис почав у вересні 2016 року. Каже, читав завжди багато, але досі ніколи не писав. От, накипіло, переосмислилось і визріло. Книга вийшла менше місяця тому накладом 500 примірників у франківському видавництві «Лілея НВ». З виданням допомогли родичі й друзі Бориса.

«Це не зовсім роман, бо в цьому жанрі має бути кілька сюжетних ліній, а в мене одна, – говорить Борис. – Знайома вже прочитала книгу та сказала, що мені вдалося написати просто про складне. Я так і хотів».

Побратими, яким відправляв книжки, теж уже прочитали. Борис сміється, що один із них впізнав себе.

«Всі імена у книзі змінені, але списані з реальних людей, – говорить Борис. – Є такі персонажі, в які я вклепав дві-три людини. Єдиний вигаданий герой – дівчина Аліна, яку з окупованих територій забрав один з бійців».

Книгу він присвятив загиблим побратимам – Анатолію Слонському з Умані та Юрію Пукішу з Калущини.

Юрій Пукіш підірвався на розтяжці 29 серпня 2015 року поблизу села Гарасимівка Станично-Луганського району. Анатолій Слонський загинув 6 лютого 2015 року під час боїв за Дебальцеве. Відбивав танкову атаку на блокпосту № 3 під селом Троїцьким. Борис каже, двічі з побратимами їздили на його могилу.

«Соромно зізнатися, але у Юрія на могилі ще ні разу не був, хоч близько, – говорить Гошко. – Рідним Толіка відправив книгу, а з родичами Юрія не маю контактів».

 

Назва Борисової книжки з’явилась вже майже в кінці написання. Каже, дуже довго думав, але ніяк не йшло.

«Якось поїхав у Рівне на військові навчання, сиділи ввечері в палатці хлопці й говорили суто про війну, – згадує він. – Більше ні про що. От я і подумав – це вже люди війни».

Обкладинку для книги робила знайома художниця з Лоєвої – Ліза Чік. Борис розказував, описував їй, що вони бачили щодня, показував фото, а вона намалювала. Зима, два бійці в окопі слідкують за позиціями, позаду БМП, поруч підбитий танк…

«Хочу, аби людина прочитала та зрозуміла, що війна – не лише біль і смерть, – говорить Борис Гошко. – У книзі багато інших моментів – щасливі, нещасливі, дуже щасливі. Які? Наприклад, коли закінчився перший обстріл – ми були дуже щасливі. Намагався описати той обстріл, що воно таке, і про що тоді думається. Може, й вдалося передати, як воно було. Хочу, аби людина прочитала про війну та зрозуміла, що таке життя».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.