Історія Статті

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1918 рік – ЗУНР

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Станиславова, які сталися у 1918 році, пише “Репортер”.

1 листопада після збройного повстання у Львові під керівництвом Дмитра Вітовського влада перейшла до рук Української Національної Ради, яку підтримали українські війська у Станиславові.

Читайте З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1917 року

В «Українській Бесіді» на вулиці Собеського (Січових Стрільців) австрійські урядовці віддали владу представникам повітової Нацради: лікарю Володимиру Яновичу, старшому раднику залізниці Івану Мирону, старшому раднику окружного суду Климу Кульчицькому. На ратуші замайорів синьо-жовтий прапор.

На поштівці – вулиця Собеського

2 листопада останній бургомістр єврей Артур Німгін передав управу міста українцеві Павлу Чайківському, а останній австрійський староста поляк Завістовський поступився місцем українцю Леву Бачинському. Заступником старости став Клим Кульчицький. Дирекцію залізниць очолив Іван Мирон, господарку міста — професор Йосиф Раковський, санітарні справи — Володимир Янович, шкільними справами став завідувати професор Павлюк.

Читайте З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1916-1917 років

4 листопада у Станиславові створили телеграфне агентство і пресове бюро, які розташувалися у головпоштамті.

5 листопада почав виходити часопис повітової Нацради «Станиславівський Голос». Його двічі на тиждень видавало Українське пресове бюро, головним редактором спершу був Михайло Губчак, а потім — Іван Ставничий.

6 листопада у Народному домі на Голуховського (Чорновола) відбулися збори представників 112 сіл повіту.

В ніч з 6 на 7 листопада на Княгинині-Бельведері, біля фабрики Шуртмана, невідомий стріляв у єврейських охоронців та убив 18-літнього учня Мозеса Відельмана.

Читайте З чого починалося місто. Літопис Станиславова – 1916 рік

10 листопада щоденно почав виходити ще один український часопис — «Нове Життя».

Незважаючи на страйк польських залізничників, на станції у Станиславові відбувається посилений рух потягів. З усіх фронтів повертаються демобілізовані вояки. Щодня через місто переїздить до 60 тисяч людей.

13 листопада у Львові проголошена Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). Станиславів стає центром військового округу ЗУНР.

Читайте З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1915-1916 років

14 листопада до Станиславова із Чернівців приїхав на автомобілі архикнязь Вільгельм-Василь Вишиваний. Він зупинився у готелі «Австрія».

15 листопада українські вояки на подвір’ї казарми 95-полку присягли на вірність Українській державі. Текст присяги склали поручник Українських січових стрільців (УСС) Богдан Гнатевич і редактор «Станиславівського Голосу» Іван Ставничий. У події взяв участь Василь Вишиваний.

У місті почали формувати два полки і кіш УСС. 25 листопада перша станиславівська батарея виїхала на фронт.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.