Історія Статті

З чого починалося місто. Літопис Станиславова – 1916 рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1915 році. літопис

1916 8 червня у церквах відбулися урочисті богослужіння з нагоди річниці звільнення від російської окупації. літопис

1916 11 серпня росіяни втретє захопили Станиславів. Місто опинилось у прифронтовій зоні. За Бистрицею Солотвинською (в районі Пасічної та Загвіздя) австрійці встановили артилерію та періодично обстрілювали місто. Через обстріли було зруйновано багато будинків у центрі міста, пошкоджені ратуша, вірменський костел і колишній єзуїтський колегіум. В результаті артилерійської дуелі від села Пасічна залишилися 6-7 хат і церква.

1916 Російський начальник гарнізону генерал-майор Осипов і комендант міста підполковник Долинський оголосили про введення комендантської години. Виходити на вулицю дозволяли від 6.00 до 21.00. Вікна в будинках у бік півночі, заходу й півдня мали бути зачинені та неосвітлені. Мешканці повинні були здати зброю. Заборонялось видавати газети, журнали, листівки. Протягом 48 годин міщани мали доповісти про незареєстровані засоби зв’язку включно з поштовими голубами. Заборонялось вивозити мідь, цинк, шкіру та харчі.

1916 13 серпня окупаційна влада повідомила, що всі, хто приховає австрійських чи німецьких військовиків, винні у шпигунстві й підлягатимуть військово-польовому суду.

1916 27-28 серпня в місті провели реквізицію мотоциклів і велосипедів для потреб армії.

1916 У серпні загострилася епідеміологічна ситуація. Головний лікар Кубішталь для прийому хворих на тиф підготував міський шпиталь на Голуховського (100 місць), на дизентерію — єврейський шпиталь на Сапіжинській (60 місць), на віспу — шпиталь у Княгинині-Колонії (60), на холеру — шпиталь у двох дворах на Казимирівській (16 місць).

1916 У місті нарахували 165 покинутих квартир.

1916 Магістрат складався з восьми підрозділів, в яких працювали 20 чиновників разом із бургомістром та його заступником. Туди ж входили два лікарі, два ветеринари, керівники газового заводу та бойні.

У місті було: п’ять шкірзаводів, газовий, пивоварний, з виробництва дріжджів, чавунно-ливарний, спиртоочисний, спиртовий, лісопильний, дві цегельні. Фабрики: возів, лікерів, ткацька, ковбасна, паркетна. Крім того — лісові склади, столярна майстерня, дві слюсарно-механічні, сім взуттєвих, бойня, млин, сім аптек, 171 магазин, сім готелів. Працювали 10 перевізників.

Також у Станиславові налічувалось три друкарні, чотири кінотеатри, театр товариства імені  Монюшка, сім книжкових і канцелярських крамниць.

1916 За даними магістрату, на 3 вересня в місті жили близько 28 тисяч мешканців. 27 листопада поліція уточнила: 4067 чоловіків, 10521 жінка і 11429 дітей.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.