Гроші Соціум

Тергромади Прикарпаття у 2018 році реалізували 139 проектів за кошти інфраструктурної субвенції

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У 2018-му з держбюджету місцевим бюджетам ОТГ на розвиток інфраструктури було виділено субвенцію у 1,9 млрд грн, з яких для 23 прикарпатських громад – 58,4 млн грн.

Найбільші суми передбачили та використали Брошнів-Осадська, Делятинська, Тлумацька та Матеївецька об’єднані територіальні громади. Про це повідомляє прес-служба Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.

До теми: Громада мусить заробляти. У Печеніжинській ОТГ роблять ставку на унікальних баранів і малину

«Розмір субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад залежить від площі території громад та чисельності сільського населення. Тобто, чим більша площа території громади та частка сільського населення в об’єднаних територіальних громад, тим більший розмір субвенції на формування інфраструктури виділяється з державного бюджету», – розповідає виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук.

Уряд визначив порядок та умови надання субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури ОТГ в постанові Кабміну від 16.03.2016 № 200 (зі змінами) “Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад”. Так, в 2016 році з держбюджету місцевим бюджетам ОТГ на розвиток інфраструктури було виділено 1 млрд грн. З них для 3 громад Прикарпаття – 21,9 млн грн. У 2017 році 11 громад Івано-Франківщини отримали 43,2 млн грн з 1,5 млрд. А в 2018 році для 23 прикарпатських громад надійшло 58,4 мільйони.

До теми: Сміття шукає полігон. Як у тергромадах Прикарпаття наводять порядок з відходами

Експерт звернув увагу, що щорічне надання субвенції сприяє приросту або оновленню основних фондів комунальної форми власності сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад. Відповідно до проектів, субвенцію витрачали на оновлення та будівництво доріг, ремонт та будівництво шкіл, дитячих садків, медичних закладів, центрів надання адмінпослуг, спортивних споруд, придбання комунальної техніки тощо. 

За даними Держказначейства, упродовж минулих років було освоєно майже 100% коштів субвенції.

«Об’єднані тергромади довели свою спроможність вирішувати самостійно питання місцевого значення і свою здатність нести відповідальність за прийняті рішення і у 2018 році, оскільки освоїли кошти субвенції на 99,9 відсотків, – говорить Юрій Стефанчук. – 23 об’єднані територіальні громади Прикарпаття реалізували 139 інфраструктурних проектів на суму 58,4 мільйонів. Це дозволило частково вирішити економічні, соціальні та екологічні проблеми. Також громади залучали і власні кошти як співфінансування. І ця сума, за попередніми даними, становить близько 3 мільйонів. Найбільші суми передбачили та використали Брошнів-Осадська, Делятинська, Тлумацька та Матеївецька об’єднані територіальні громади». 

За словами Стефанчука, командна робота керівників та працівників ОТГ, експертного середовища принесли результат – громади не повертали кошти інфраструктурної субвенції у держбюджет, а використали їх на розвиток своїх територій.

“Сьогодні ми бачимо, що лише економічно сильні громади формують та надають якісні публічні послуги. Об’єднані громади у перші роки свого становлення потребують належної підтримки з боку держави, в тому числі і фінансової, – говорить Юрій Стефанчук. – На 2019 рік у Державному бюджеті закладено кошти на реалізацію проектів інфраструктурної субвенції у розмірі 2,1 млрд грн. Цього недостатньо, з огляду на те, що об’єднаних громад суттєво побільшало. Оскільки на прямих міжбюджетних відносинах працюватимуть усі об’єднані громади, у яких відбудуться перші місцеві вибори та приєднання у 2018 році. У виграші залишаються ті, які об’єдналися першими”.

Читайте також: Як у Печеніжинській ОТГ відроджують вівчарство (ФОТО, ВІДЕО)

Стефанчук додає, що Асоціація міст України відстоювала у проекті держбюджету на 2019 рік суму в 4,5 млрд. гривень – це орієнтовно 1,1 тис. грн на одного сільського жителя об’єднаних громад, що є адекватним обсягом субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних громад. Так було у 2016 році. Також об’єднані громади намагаються ефективно планувати свій розвиток, але не знають, скільки коштів державної підтримки гарантовано отримають у наступні роки.

“Відповідно до чинної моделі розподілу коштів інфраструктурної субвенції, це залежить від кількості створених за рік об’єднаних територіальних громад і загальної суми, передбаченої на субвенцію в державному бюджеті, – каже Юрій Стефанчук. – Гарантований державою розмір інфраструктурної субвенції повинен бути відомим за рік, а то й три роки наперед. Такою є спільна позиція керівників об’єднаних територіальних громад Прикарпаття, які належать до Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України”.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.