Гроші

ОТГ Прикарпаття скерували 123 млн грн на дороги, освіту і медицину

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Івано-Франківській області об’єднані громади за три роки децентралізації реалізували 123 млн грн інфраструктурної субвенції. Кошти скерували на покращення життя людей, пише Укрінформ.

Про це в Івано-Франківську розповів на підсумковій прес-конференції «До і після реформи» Руслан Панасюк, директор Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС), створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

«Головним критерієм об’єднання громад усі 4 роки на Прикарпатті була не кількість, а якість об’єднання, реальна робота на покращення умов життя людей в ОТГ. За три роки на Прикарпатті було вкладено 123 млн грн інфраструктурної субвенції в покращення освіти, медицини, інфраструктури доріг, вуличного освітлення, водогонів і т.д. З року в рік ми ці кошти використовували ефективно і стовідсотково», – наголосив Панасюк.

За його словами, лише у 2018 році вдалося реалізувати майже 150 проектів, які були написані і реалізовані за побажаннями людей.

«Люди хочуть дороги. Нам вдалося частково вирішити цю проблему. Цього року ми скерували на поточний ремонт доріг 1 млн грн, наступного – заклали таку ж суму. … Наш бюджет до об’єднання складав 3 млн грн, бюджети усіх 4-х сільрад були дотаційними, а тепер бюджет ОТГ складає 48 млн грн, і це – вагомий результат. За інфраструктурну субвенцію ми придбали два трактори, створили комунальне підприємство і сьогодні техніка працює, чистить дороги від снігу, і це вже – наше реальне досягнення», – розповідає заступник голови Нижньовербізької ОТГ Ольга Олексюк.

Якщо торік у Витвицькій ОТГ, а це біля Карпат, під час снігопадів дороги були непроїзними, то цієї зими трактор тричі їх розчищав лише до обіду. Люди задоволені, а ще були приємно вражені, коли в будинку культури, який понад 30 років не обігрівався, з’явилось тепло. Децентралізація не розчарувала селян, стверджує голова Витвицької ОТГ Микола Шикор, навіть попри те, що тут довелось реорганізувати дві школи.

Читайте: Оркестр та фітнес-клуб, – як створення ОТГ змінило життя селян на Прикарпатті (ВІДЕО)

«У нас у найвіддаленіших селах, у Липі та Лужках, у школах навчались 5 учнів та 7 – відповідно. Ми реорганізували ці заклади і приєднали до Слободи Болехівської. Я думав, що люди негативно до цього віднесуться, але спротиву не було. В приміщенні однієї із шкіл ми вже створюємо туристичний притулок. Це буде ніби зелена садиба для гостей», – уточнює Шикор.

Тепер, каже він, у планах громади – ремонт доріг. І це стало можливим, бо бюджет ОТГ зріс майже у 4 рази. Бюджет Більшівцівської ОТГ теж збільшився суттєво. Об’єднаній громаді вдалося відремонтувати 2 км доріг і осучаснити центральну частину селища, яка роками перебувала у занедбаному стані. З початку 2018-го тут взялися за реформування медицини.

«Ми створили Центр первинної медико-санітарної допомоги, отримали Ліцензію і почали процес укладання декларацій з людьми. Тепер готуємо пакет документів для договору з Національною Службою здоров’я України, що дасть можливість нашим лікарям працювати за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Але у міській лікарні ми плануємо ще відкрити терапевтично-неврологічне відділення. Знаємо, що то складний процес, але у людей є бажання, а в нас є багато молодих і завзятих лікарів», – розповідає заступник голови Більшівцівської ОТГ Марія Щепанська.

«Якщо до реформи децентралізації в області 95% сільських рад були дотаційними, то картина змінилась відчутно. Вперше у цьому році баланс фінансових ресурсів, які перебувають в органах місцевого самоврядування і в органах державної вертикалі, був на користь місцевого самоврядування, а це співвідношення 52% до 48%. Вважаю, що від децентралізації програли лише ті, які дбали не про благо людей, а про свою посаду», – зазначає радник голови Івано-Франківської ОДА Валерій Крецул.

Читайте: Громади чекають на землі. ОТГ Прикарпаття отримають у комунальну власність понад 11 тис га

«На Прикарпатті створено 31 ОТГ. Ми перетнули певний екватор, бо створена половина громад від тієї кількості, яка передбачена у Перспективному плану області. Сьогодні ми на етапі утворення 32-ї об’єднаної громади, якою має стати Долинська ОТГ», – підсумовує директор Івано-Франківського ЦРМС Панасюк.

Він не виключає, що 2019-й може стати останнім роком для добровільного об’єднання громад. Тоді, каже, в області можуть запрацювати близько 40 ОТГ. Серед найбільших сподівань – створення Івано-Франківської громади, про що вже тривають перемовини. Решта громад об’єднають в адміністративному порядку. Експерти зазначають, їх успіх цілком буде залежати від ініціативи місцевих лідерів. Бо там, де вони є, там вже вдається досягти позитивних змін і очікуваних результатів.

Відомо, що на Прикарпатті діють 23 ОТГ, з яких 22 – сільські та селищні об’єднані громади і 1 – міська. 23 грудня мали відбутися перші вибори у 4-х ОТГ: Коршівській, Букачівській, Вигодській та Новицькій. Перспективний план області передбачає створення 59 об’єднаних громад.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом і його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.