Гроші

Ідеї змагаються за гроші. Які проекти мають шанс на бюджет участі Івано-Франківська

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ще 1 травня у Франківську стартувало голосування за проекти бюджету участі. Уже третій рік поспіль мешканці міста, а тепер ще й довколишніх сіл, отримують шанс запропонувати зміни та власним голосом обрати, на що виділити гроші.

Цього разу бюджет участі Івано-Франківська становить 2,5 млн грн, пише “Репортер”.

Приміські села – в долі

В Україні механізм бюджету участі запрацював завдяки фундації українсько-польського партнерства PAUCI. Першопрохідцями стали Черкаси, Полтава й Чернігів. Одним із перших був й Івано-Франківськ.

У 2016 році на конкурс подали 80 проектів, за які проголосували 2089 франківців. Півмільйона поділили між собою 12 ідей, що переважно стосувалися благо­устрою. Були й нестандартні ідеї – влаштування творчої майстерні для людей з інвалідністю та мюзикл «Король Галіції». Останній так донині й не реалізований.

До теми Цьогоріч ФК «Прикарпаття» отримає з міського бюджету 6 млн грн

А от 2017-го за реалізацію найкращих проектів віддали свої голоси 8038 людей. Фінансування у 1,5 млн грн розділили 33 переможці. Мешканці проголосували за зону відпочинку «Китайська стіна», музичний простір мікрорайону Опришівці, благоустрій дитмайданчика на Північному бульварі. Серед переможців також сурдопереклад християнських телепрограм, облаштування мультимедійного лекторію у студентському просторі «Paragraph», освітлення відпочинкової зони ліхтарями від сонячних батарей.

Цьогоріч бюджет участі реалізують уже втретє. В лютому депутати міськради проголосували за нову редакцію положення і збільшення бюджету до 2,5 млн грн. На ці гроші можуть претендувати великі проекти з бюджетом до 200 тис грн і малі – до 50 тисяч.

Безпосередньо ініціатору проекту грошей ніхто не дає. Їх перераховують у профільні департаменти, які виступають розпорядниками коштів, з учасників – лише ідея і голоси підтримки.

Тепер подавати свої проекти на бюджет участі могли також і мешканці приміських сіл: Вовчинця, Угорників, Крихівців, Микитинців, Хриплина. Від села Вовчинець проектів не надійшло.

Щоб подати великий проект, треба було зібрати 50 голосів однодумців, для малого достатньо було й 15. Загалом на бюджет участі мешканці подали 142 проекти, із них 40 – великі.

До теми У Франківську збільшили фінансування “Бюджету участі-2018” до 2,5 млн грн (ВІДЕО)

На великі проекти можна витратити не більше 40 % від усього бюджету. Оскільки майже усі заявники заклали на фінансування проектів від 175 до 200 тис грн, то з бюджету участі вдасться профінансувати лише зо п’ять великих проектів.

Голосування триватиме до 20 червня. Тож ще є час розібратись і віддати свій голос. На день написання статті, 22 травня, проголосували вже 13 867 мешканців.

Голосувати можуть мешканці Франківська та приміських сіл, яким виповнилося 18 років. На сайті програми «Бюджет участі» – з допомогою банківської картки чи електронного ключа, а у відділенні ЦНАПу чи бібліотеці достатньо мати оригінал паспорта та ідентифікаційного коду.

Читайте Гроші рахують на місцях. На Прикарпатті на зарплати бюджетникам бракує понад 485 млн

Кожен може підтримати лише один великий і один малий проект. Якщо відібрані проекти будуть суперечити один одному, до реалізації приймуть той, що отримав найбільшу підтримку.

Хто й по що

Серед лідерів між великими проектами – ремонти в школах і садках. Школа-гімназія № 3 та ЗШ № 16 зібрали вже понад 600 голосів за облаштування шкільних їдалень, а дитсадок № 22 – за ремонт харчоблоку. Мешканці з вулиці Національної гвардії взялися облаштовувати внутрішньобудинкове та прибудникове освітлення. Мають уже понад 500 голосів.

Серед великих проектів – спортивні, дитячі та інклюзивні майданчики, заміна вікон, ремонт дахів і навіть дороги. Тенденція не змінилася. Люди намагаються самі закрити ті проблеми, до яких поки не дісталися комунальники. За які проекти голосують більше, вже залежить від агітації.

Франківська співачка Тамара Луценко зі своїми культурно-просвітницькими відео-проектами «Розмова» та «Розмова+музика» має поки лиш 17 голосів. Ще одна нестандартна ідея на великі гроші – мурал на панельному будинку на Целевича 1. Втім, і тут поки лиш 29 голосів.

Поміж малих проектів у категорії естетичне облаштування міста – капітальні й поточні ремонти. Вирізняється лише ідея Артура Руса зі встановлення у парку Шевченка столу для шахів на трьох. Сума проекту 27 746,40 грн. Підтримали його лише двоє.

Два з малих проектів – про енергозбереження. Ігор Атаманюк пропонує замінити світильники на світлодіодні на вулиці Довженка, 21а. А Сергій Борщев – зовнішнє освітлення на енергозберігаюче на території депо «Електроавтотрансу».

Ще п’ять малих проектів – про облаштування ігрових майданчиків. У лідерах —дитсадок № 15. А от майданчик поруч зі спортивною школою № 1 зібрав наразі найменше голосів. Мабуть, не всі батьківські та шкільні ради агітують однаково активно.

Найбільше проектів вмістила категорія «інше». Більшість – від бюджетних установ.

Та є й ініціативи для міста. Тарас Денисюк пропонує долучитися до програми з розвитку велоруху та встановити 12 велопарковок біля входу до коледжу технологій та бізнесу. На все просить 49 950 грн. Любов Стефінин – за 49 700 грн облаштувати відпочинкову зону в урочищі «Рінь», що в селі Хриплин. А Вадим Маковійчук за прикладом активістки Марії Козакевич хоче відреставрувати двері у пам’ятці на Мазепи, 36 – за 48 490 грн.

«Дім Сірка» подав одразу два проекти – видання книги для дітей «Що треба знати, перш ніж завести собаку» за 20 580 грн і закупівля ветеринарного обладнання на 44 480 грн для омріяної ветклініки.

Хочеться вірити, що франківці зможуть згодом перейти від проблем комунальних і захочуть втілити масштабні й корисні проекти для всього міста. А поки не змарнуйте нагоду проголосувати, аби обрати гідні й важливі ідеї.

Париж ділить 100 мільйонів

Бюджет участі вперше запровадили у Південній Америці в 1980-х. Нині ж його успішно застосовують майже по всьому світу.

Наприклад, у Кьольні (Німеччина) бюджет участі діє з 2007 року. Вже в перший рік роботи в ньому взяли участь 11 000 мешканців, які он-лайн голосуванням відібрали 300 проектів.

У Парижі партиципаторний бюджет становить 5 % міського – приблизно 100 млн євро. Голосують за його розподіл як у письмовій, так і в електронній формі. Якщо у 2014 році за 15 пропозицій проголосували понад 40 000 людей, то наступного року парижани лише запропонували – понад 5000 ідей.

У 2016 році в Парижі частку бюджету участі виділили виключно для найбільш обділених районів, ще одну – на молодіжні та освітні проекти, аби школярі самі визначили голосуванням, як ці гроші витратити. Діти могли заохочувати до участі свої родини. Так, у жовтні 2016-го понад 158 000 чоловік вирішили долю 100 млн євро. І це на 39 % більше, ніж попереднього року.

А в Португалії у 2017 році вперше бюджет участі перенес­ли на загальнодержавний рівень. Відтак, на реалізацію проектів виділили 3 млн євро. Один проект не має перевищувати 200 тис євро.

Бюджет у 3 млн євро по­діле­ний на рівні суми по 375 тисяч на кожну з восьми груп. Це проекти загальнодержавного рівня, п’ять груп регіональних проектів материкової Португалії, група проектів в автономному регіоні Азорські острови та проекти, пов’язані з регіоном Мадейра.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.