Життя війни

Вони загинули за Україну. Зв’язківець Ігор Ходак

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківець Ігор Ходак до 24 лютого був успішним програмістом. Разом з дружиною Женею виховував двох дітей, будував власний будинок, подорожував, мріяв про щасливу старість з коханою.

Ігор пішов на війну, аби захистити свою родину. Повертаючись із чергового завдання, автомобіль з Ігорем Ходаком і ще двома його побратимами підірвався на міні. Про життя Ігоря, яке зруйнували окупанти, розповідають дружина, діти та товариш дитинства, пише Репортер.

Ігор Ходак

Як брати

Михайло Тумир з Ігорем Ходаком товаришували з третього класу, навчалися разом у школі №10. Були як брати. Коли створили власні сім’ї, то стали ще й кумами. 

У нас є своя група у Вайбері “Бригада” – п’ять друзів, з якими спілкуємося ще зі школи: Олег, Роман, Толік, Ігор і я. Ми – його велика сім’я. І це велика втрата для всіх. Ігор ніколи не відмовляв друзям, і ми ніколи не відмовляли йому в допомозі, – говорить Михайло Тумир. – У школі він був відмінником. Але міг і похуліганити. Був випадок, коли тепер уже кум Толік заробив погану оцінку, а Ігор його підтримав – вони вкрали й спалили журнал. Йому цього не було потрібно, але пішов за товаришем. Потім їх вичислили, але адміністрація школи була лояльною.

Ігор Ходак
Михайло та Лілія Тумир й Женя та Ігор Ходак в одній зі спільних мандрівок до Європи

Коли розпочалося вторгнення, товариші хотіли разом піти до військкомату. Але Ігор вирішив не чекати. За дві години повернувся вже з документами та сказав, що має годину на збори.

Ігор Ходак вступив до лав ТрО, а за два місяці франківських тероборонівців направили під Гуляйполе.  В ЗСУ він був зв’язківцем.

Він міг взагалі не йти. У його мами – онкологія, в тата – інсульт. Та й в Ігоря були проблеми зі здоров’ям. Але це був його такий поклик, – каже дружина Женя Ходак. – Ми мали все, кожного року подорожували, поміняли недавно машину. Він пішов і не питав би мене. Зібрав речі… Першими його словами були: знаєш, хто в мене командир? Міша Бестильний! – його одногрупник. Він так втішився…

За час служби Ігор вирвався до Франківська лише один раз, у травні, коли помер батько його побратима. Приїхали втрьох – побратим, Ігор і їхній командир. 

А поверталися вони машиною, що Ігореві передала компанія Softjourn, в якій він працював. Ігор часто потрапляв під обстріли, бо ж їздив на нуль відновлювати зв’язок. Після одного з таких завдань вони із побратимами Сергієм Батюком і Максимом Руденком й підірвалися на міні – в тій самій автівці, яку Ігор привіз з Франківська. Ігореві було 43.

Залишилися наплічник і обручка

Того дня, 28 червня, Женя писала чоловікові, але відповіді вже не отримала. Саме Михайло був першим, хто через два дні дізнався про загибель товариша і повідомив Жені. 

Дружина зідзвонювалася з ним щодня, ми теж – раз у кілька днів. Женя щось відчувала і зателефонувала мені, бо знала, що я волонтерю та їжджу на схід, тож попросила щось дізнатися, якщо хтось з моїх хлопців їде в частину до нього.

З’явилася інформація, що в одному селищі хлопці підірвалися на міні. А потім вже й командир Ігоря передзвонив і підтвердив, що Ігор загинув – 28 червня.

Женя Ходак

Про загибель чоловіка Женю повідомив Михайло Тумир. Аби підтримати, взяв з собою ще одного  товариша, свою та його дружин.

Міша каже, ми зараз приїдемо, а в мене аж ноги підкосилися. Виходжу на коридор, бачу – вони йдуть четверо в сльозах. Питаю, Міша, що?! Мене одразу до швидкої, вкололи. Я нічого не хотіла. Хотіла вмерти, – розповідає Женя Ходак. – Ігор для мене був, як кажуть, стіною, і я була за стіною. В мене як однієї руки не стало. Дуже важко. В перші дні я хотіла померти. Приїжджала на кладовище, хотіла лягти, аби мене ніхто не чіпав.

Тіло Ігоря ідентифікували за ДНК. Привезли у закритій труні. Так і поховали. Попрощатися з трьома захисниками у Франківську прийшли тисячі людей.

Ми не бачили його тіла. Можливо, тому і прийняти цього не можу. На фотографії він для нас – живий. Ми всім знайомим зробили такі однакові фотографії, – каже Михайло.

Вдома на тумбі під телевізором – цілий куточок в пам’ять про Ігоря Ходака. З фото в рамці він справді дивиться немов живий – усміхнений, щасливий. Поряд – лампадки, нагороди: відзнака “За честь і звитягу”  від міського голови, медаль “За заслуги перед Прикарпаттям” від ОВА та нагрудний знак від Головнокомандувача ЗСУ Залужного “Сталевий хрест”, розкладені фото з мандрівок і сімейного відпочинку. Серед них – одне з небагатьох фото з війни біля розбитого танка, яке Ігор зробив на прохання свого кума.

Він взагалі не любив себе фотографувати. Диво, що сфотографувався біля танка. То було спеціально для кума на день народження, – говорить Женя Ходак. – А нам слав песиків, ягоди, природу, черепашку, яка чомусь опинилася на дорозі.

Жінка гортає фото в телефоні, там і справді такі знімки, наче Ігор був не на війні, а у відпустці – город господаря, в якого жили захисники, черешні в долонях з господарського саду, місцевий пес.

Одна з небагатьох речей Ігоря, що Жені передали з війни – посічений уламками, роздертий улюблений наплічник Ігоря. Він в ньому весь час носив ноутбук і брав на завдання. Обручку, що була вся в кіптяві, Женя носить на ланцюжку.

Читайте: Вони загинули за Україну. Старший сержант Андрій Небор

Поряд на стелажі – прапор, яким накривали труну.

Перші місяці він приходив щоночі уві сні. Було таке відчуття, наче його важка рука тримає мене. Хотіла встати чи повернутись і не могла. Так сильно тримав, що не хотів відпускати. Одного разу був сон, що кликав мене за собою, питав: ти йдеш? – розповідає дружина.

Має от-от повернутися

Ігор з Женею познайомилися, коли вона була в 11 класі, а він на другому курсі університету нафти й газу. З того часу разом – 22 роки. 27 липня мало виповнитися 20 років подружнього життя.

Перше їхнє спільне море було в Криму. Ігор з дружиною багато подорожували удвох, а потім – з дітьми. Їхній донечці Софії нині -13 років, сину Сашкові – 17.

Навчив плавати, поставив на лижі мене і дітей. Діти мають, що згадати. В нас нема “був”. В нас він є і в нас він буде, – говорить Женя Ходак.

Каже, хоч і минуло вісім місяців, усі речі чоловіка на своїх місцях. Женя, Михайло і діти говорять одне – живуть з відчуттям, що хоч Ігоря нема, але він має от-от повернутися.

Діти Ігоря Ходака

“Тато був завжди добрий. Не сварив ніколи. Любив подорожувати й завжди навчав нас, як буде краще. Навчив грати в шашки, але я в нього не вигравала, в монополію грали”, – каже крізь сльози Софія, татова донечка, яка завжди була з ним, що б він не робив. Навіть навчилася біля нього водити.

Коли заходить мова за успіхи в спорті дівчинка жвавішає і показує цілу в’язку медалей:

Кожного вечора ми займалися таеквондо. Маю червоно-чорний пояс. Тато подарував мені грушу на день народження і ми разом займалися, билися граючись. На змагання приходив, на атестацію.

Син Сашко додає, що в тата час для роботи був з понеділка по п’ятницю. Решта часу – для сім’ї. Коли тата не стало, всі господарські справи перейшли Сашкові. Каже, доводиться дзвонити свому чи Софійчиному хресному, аби розпитати, що й до чого.

Нині закінчити внутрішні роботи в будинку, який звів для своєї сім’ї Ігор, допомагають його товариші. Дружина каже, цей будинок був його мрією.

Ми на першому поверсі зробили кімнатку, де мав бути кабінет, а потім зробити для нас двох “старечу кімнату”. Я прийшла на будову і плакала. Не розуміла, для кого це все і хто там має жити, – каже Євгенія. – Тепер у мене є кладовище. Я – там хоч дощ, хоч сніг. Там мені легше. Можу поговорити, можу і посваритися, накричати. Потім вночі прийде і миримося.

Ігор Ходак

Ми віримо, що так чи інакше він з нами. Коли Ігор загинув, до мого будинку прийшло кошеня сіреньке, маленьке. Ми погодували це кошеня і поїхали займатися поховальними клопотами. Два дні ходило за ногами, нявкало. Після поховання думали вже ним опікуватися, а воно пропало, – говорить Михайло. – Ігор для дітей жив, для них будував будинок, забезпечував усім чим міг. Тому ми підтримуємо Женю, вона сама не залишилася.

20 лютого на фасаді ліцею №10, де навчався Ігор Ходак, встановлять пам’ятну дошку.

Цим матеріалом “Репортер” продовжує серію статей “Вони загинули за Україну” про франківців та мешканців Прикарпаття, які віддали життя, боронячи Україну від окупанта.

Авторка: Ольга Суровська

Читайте: Вони загинули за Україну. Старший лейтенант Олег Вязовченко

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.