Життя війни

На позитиві. Як франківська стоматологиня на війні рятує бійцям зуби

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«От ти стільки часу їх приймаєш і не втомлюєшся так, як на роботі в звичайному режимі. Бо там всі приходять на позитиві. Нема жодного, щоб прийшов з похмурим лицем», – розказує Ірина Онуфрак про свою роботу на Запорізькому напрямку. Іра – стоматологиня з Івано-Франківська, яка їздить з мобільним кабінетом лікувати зуби бійців нашої 102 бригади ТрО.

Не до зубів

Вперше на Запорізький напрямок Ірина Онуфрак поїхала у квітні цього року. Пригадує, що спочатку приходили хлопці з незначними проблемами, а хто й просто на консультацію. Але таких було буквально декілька. Ну а потім запрацювало сарафанне радіо – «ідіть, бо робить». І почалося…

З чим приходили? Там пломба вилетіла, там зуб зламався, там коронка злетіла. В кожного своє. Роботи було достатньо. І це легко зрозуміти.

По-перше, на Запоріжжі просто жахлива вода, – пояснює Ірина. – По-друге, хлопці не завжди мають можливість почистити ті зуби. Ми всі розуміємо, в яких вони умовах: то на позиціях, то на чергуванні. Їм в той час не до зубів, скажемо так».

Перша «зміна» тривала тиждень. Другий виїзд був уже на два – у червні.

стоматологиня
Вперше на Запоріжжя Ірина поїхала у квітні цього року

І за такий короткий термін ситуація змінилася кардинально. Більше хлопців знало, більше зверталося і це вже були більше хірургічні прийоми, коли треба видаляти зуби. Були навіть такі пацієнти складні, яких відправляли в Запоріжжя, – згадує лікарка. – От був пацієнт, 37 років, на жаль, ліва сторона, верх, від клика до восьмого зуба – все треба було видаляти».

Читайте: Жінки на війні. Як Марта Дем’янчук з Івано-Франківська воює за незалежність

Тут потрібне було ретельне обстеження, КТ, треба було дивитися, що там робиться з гайморовою пазухою, бо видаляти це все у швидкій, то можна було просто спричинити кровотечу, пояснює лікарка.

стоматологиня
На Запоріжжі просто жахлива вода, – каже лікарка

Каже, що в них вже була налагоджені контакти з лікарями і в тому ж Запоріжжі, і в Дніпрі. Тож домовлялися, аби приймали таких складних пацієнтів.

До речі, ми надавали допомогу не тільки військовим, але й цивільному населенню. Другий виїзд, то вже було село, яке ближче до позицій, – розповідає Ірина Онуфрак. – І там місцеві приходили, батьки навіть дітей приводили. Бо їм реально нема куди звертатися, треба їхати в інші села чи міста».

На прийом приходили і цивільні
Прийом тривав з 9.00 до 18.00, бувало і 10, і 12, і 14 людей на день. Але каже, там так не стомлювалася, як на звичній роботі.

Та бо хлопці наші усі такі на позитиві. Я про жодного не можу сказати, щоб прийшов похмурий. Це люди, які мені піднімали настрій, – розповідає Ірина. – От приїжджає машина, їх 4-5 вискакує. Один вчора лікувався, а нині він їх привіз. І все: Дмитрівно, робіть перекур – їжте морозиво, пийте водичку, лишайте того бійця, бо жарко. І такі вони жартівливі й завжди з піднесеним духом».

Машина й ще машина

Коли почалося повномасштабне вторгнення, каже Ірина, вона для себе прийняла рішення залишитися в країні та помагати, чим може. Зайнялася волонтерством, тим, яке їй найближче – возила медикаменти на військкомати: Верховинський, Косівський, Надвірнянський.

В якийсь момент до мене звернувся Олександр Бітлян, медик із 102 бригади, спитав, чи я можу помогти ліками на медичний пункт, – пригадує Ірина. – І так я познайомилася з медиками бригади і зі старшим лейтинантом медслужби Андрієм Гаманом».

А далі зрозуміли, що треба суттєвіша допомога. Що от є стоматологиня, яка готові лікувати хлопців, тож треба мобільний стоматкабінет. Стали працювати в цьому напрямку.

Читайте: Замаскуй воїна. Франківські волонтерки шиють «чугайстриків» для бійців (ФОТО, ВІДЕО)

І знову ж таки Олександр Бітлян зв’язав нас з Сергієм Мозговим. Він українець, наразі очолює Асоціацію «Україна – Сардинія. Заради миру». І за сприяння асоціації приватних практикуючих лікарів – вони помагали з документацією – ми отримали ту машину від Асоціації».

Першу машину та обладнання отримали від Асоціації “Україна-Сардинія”

Машина приїхала у квітні 2023 і там дійсно було достатньо стоматологічного обладнання.

Буквально через тиждень ми сформували той кабінет. Змонтували установку, все обладнання, все необхідне», – пригадує лікарка.

У два попередні виїзди Ірина працювала одна. Каже, без помічника важко, але вже як вийшло. Зараз, буквально за тиждень-два, готується знову їхати. У планах на цей раз з нею поїде ще один лікар.

А ще зараз у роботу йде друга машина швидкої.

Читайте: Від музичних подій до волонтерства. Як девʼять друзів заснували фонд «Порт Франківськ», що закриває мільйонні збори

Другу машину зараз “пускають в роботу”

Наразі стараннями Андрія Гамана і за сприяння командира 102 бригади Володимира Мартинюка була надана позаштатна санітарна машина, яка не використовувалася, – пояснює Ірина. – Там потрібно зробити електрику, так само устаткування – багато всього. Ще ремонт. Але вона буде набагато краща, комфортніша й зручніша. Тобто, ми все таки готуємося до гірших умов – зимових.

Стараннями начмеда Андрія Гамана і за сприяння командира 102 бригади Володимира Мартинюка була надана позаштатна санітарна машина

Зараз екскомандир 102 бригади полковник Володимир Логвіненко вирішив фінансово допомогти з переобладнанням. І є головний сержант Микола Гуцуляк, т.в.о заступника начальника штабу 102 бригади з мобілізаційної роботи, який також долучився фінансово».

Екскомандир Володимир Логвіненко (справа) долучився фінансово

Війна не відпускає

На питання, чи не було страшно їхати на війну, Ірина на мить задумується.

Сказати, щоб я переживала? Не дуже. Можливо, тому що вже знала всіх медиків, знала, що там надійні люди. Не можу цьому дати конкретного пояснення».

Але після поїздки чітко побачила, що змінила своє ставлення до життя.

стоматологиня
Ірина каже, що після поїздок змінилося її ставлення до життя

Найголовніше, що у людини може бути – це життя. Ми тут про побут думали, про якісь матеріальні цінності, гналися за тим. А коли ти приїжджаєш туди, то розумієш, що цінність життя ні з чим не порівняти».

Ці виїзди ще більше впевнили Ірину в правильності того, що вона робить. Каже, відчуває, що мусить їхати і цю справу не залишить до кінця війни.

Читайте: Голоси війни. Юлія Ястребова про окупацію Херсонщини та волонтерство як спосіб порятунку

Я чим зможу, тим буду помагати. Я лікую їх там, вони приїжджають у відпустку – лікую тут. І в мене з ними безперервний контакт, я живу тим духом разом з ними».

Лікарка пояснює, що на Запоріжжі у мобільному стоматкабінеті не завжди є можливість зробити все, що треба. Тому роблять в основному невідкладні речі.

Вони дають на одного пацієнта годину. Там нема коли розтягувати ті прийоми, нам необхідно надати першу допомогу – де є гостробольові, де критична якась ситуація, де є сколене чи ріже… Звісно, протезною роботою ми там не будемо займатися. То я й питаю хлопців, а коли у відпустку? От тоді прийдеш до мене і ми все доробимо. Вони приходять – з цукерками, з квітами, завжди зі своїм позитивом».

стоматологиня
І їздитиме туди стільки, скільки буде потрібно

Хоча каже, крізь той позитив бачить, як їм непросто – так, тут сім’я, друзі, але духом вони всі там. «Адаптація важка навіть для мене, що я там приїхала – поїхала, а що говорити про тих, які півтора року воюють».

Авторка: Женя Ступ’як

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.