Статті

Замаскуй воїна. Франківські волонтерки шиють «чугайстриків» для бійців (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ініціатива «Замаскуй воїна» в Івано-Франківську триває з перших днів повномасштабного вторгнення. Невтомні волонтерки плетуть і шиють маскувальні костюми для українських воїнів.

Називають їх «чугайстриками» – на противагу російським «кікіморам». Просять приєднуватися всіх, хто має можливість: робота не важка, але клопітка, пише Репортер.

Замаскуй так, щоб не видно на фото

Людмила Лучин розпочала ініціативу з пошиття маскувальних костюмів 28 лютого 2022 року. Спочатку волонтерки працювали у центрі «Нові крила», але згодом, коли центр відновив свою безпосередню роботу – надання послуг з реабілітації, перемістилися у приміщення шахового клубу на Незалежності,152Б, у дворі багатоповерхівок.

На початку повномасштабної війни приходило дуже багато тимчасово переселених людей з Чернігова, Києва, Бахмута, Полтави та інших міст, – каже Людмила Лучин. – А тепер у день буває десь 5-6 людей, інколи менше, інколи більше. Зазвичай приходять ті, хто допомагає нам уже довший час. Багато людей уже не приходять – кожен має свої причини. Ми не можемо судити.

Волонтерство у Франківську
Плести сотні пучків на сітці – робота нелегка

За понад рік часу волонтерки виготовили десь майже 900 маскувальних костюмів. На тканину нашивають сітки, на яких заплетені сотні вузликів з ниток природніх кольорів – зелений, жовтий, коричневий. Це для того, аби військові зливалися з травою і їх не було видно ворогу.

Такі костюми використовують снайпери і розвідники. Ми виготовляємо маскувальний костюм наближений до природнього середовища. У літній сезон ми шили зелені маскувальні костюми, в осінній – переходимо із зеленого на жовтий, ніби це суха трава. Коли військові нам відправляють фото з позицій, інколи ми їх не бачимо, так добре вони замасковані. Це говорить про те, що наша робота є корисною.

Читайте: Печиво на Майзлях. Як парафіянки церкви у Франківську допомагають збирати гроші на ЗСУ (ФОТО, ВІДЕО)

Людмила Лучин невтомно організовує жінок волонтерити

Воїну має бути зручно

На початку, розповідає Людмила Лучин, волонтерки зовсім не знали, як правильно робити маскувальний одяг. В інтернеті була інформація лише про маскувальні костюми за стандартами НАТО, а там – зовсім інша тканина, яку так просто не дістати. Тоді волонтерки радилися з військовими, як буде краще.

Вони мають бути суцільними, але не набитими, щоб не заходило тепло в пристрої нічного бачення, – розповідає Людмила Лучин. – Наш перший костюм був дуже важкий. Спочатку ми нашивали маскування на куртки, а згодом почали робити їх на сітках. Саме цей метод є найзручнішим і для плетіння, і самих для хлопців, бо сітка легка і зручна, тягнеться по формі як треба.

У кожної своя робота – хтось плете вузлики з ниток на сітки, хтось зшиває готову тканину на одяг. Людмила Оріщенко шиє штани для маскувальних костюмів з самого початку ініціативи.

Читайте: Наталя Найда: “Ці кольорові футболки – це такий меморіал про Юрка”

Замаскуй воїна - маскувальні костюми
Кожна з волонтерок має свою роботу

На пошиття одних штанів у мене йде один день, якщо працювати 6-7 годин. Але я переважно тут з 11:00 до 15:00, тож потрібно два дні, – каже пані Людмила. – Я живу тут недалеко. На початку війни у мене жили люди з інших областей, то вони готували обід і вечерю, а я тут волонтерила весь день. Тепер доводиться поєднувати.

Робота є для кожного: одні волонтерки випорюють нитки з мішків, інші складають їх у пучечки за кольорами – зелений, жовтий, коричневий. На одній сітці – близько 10 тисяч пучків. Окрім шахового клубу, волонтерки ініціативи «Замаскуй воїна» збираються і по інших приміщеннях і плетуть сітки. Готові приносять в основну локацію на Незалежності, де їх уже зшивають на готовий одяг.

Замаскуй воїна
Мішковину жінки отримують з-за кордону безкоштовно, а нитки та сітку купують

Зшити й освятити

Основний матеріал для плетіння – мішковину – волонтеркам передають з Італії безкоштовно. Тамтешня благодійниця родом з України Галина Буклів має свій кавовий бізнес. Мішки, у яких вона отримує каву, надсилає до України. Через неї отримують і зелену фарбу для штанів.

Спочатку люди просто висипали бульбу, прали мішки і приносили нам, – каже Людмила Лучин. – Вони були затерті, рвалися, їх було незручно випорювати і наплітати, але виходили з того, що ми маємо. Зараз мішки кращої якості, тож плетемо виключно з них. Навіть інколи ділимося з іншими волонтерами – з Києва, Львова, Черкас. Кольорові нитки ми частково купували, але багато приносять просто люди, які розпорюють старі речі. А сітку купуємо за гроші, які люди нам донатять, як і тканину на штани.

Читайте: Для військових і бомбосховищ. Майстри та студенти художнього училища у Франківську роблять меблі для перемоги

Працюють з 11:00 до 18:00, але кожна сидить стільки, скільки може. З обідами для волонтерок допомагає ресторан «Рондель». Також маскувальних «чугайстриків» шиють у монастирі на Івасюка та у дворі на Коновальця, 136Г. Можна долучатися у будь-яке з трьох місць – але у монастирі та на Коновальця жінки плетуть нерегулярно, у зручний для них час, тож спершу варто уточнити.

Ми були на ярмарку в центрі міста 19 серпня. Основна мета – показати, що ми робимо, – розповідає Людмила Лучин. – Люди підходили, цікавилися, як це плести. Сідали, вчилися і через кілька хвилин вже вчили інших людей, які підходили до них. Тож це робота не складна, але клопітка.

Волонтерство у Франківську
Робота у волонтерському центрі починається об 11:00

До волонтерок звертаються різні люди: військові з гарячих точок, ті, які приїхали на ротацію, волонтери, рідні військових. Пишуть у соцмережах, телефонують, приходять особисто.

Ми самі не шукаємо, кому надіслати «чугайстриків», вистачає того, що у нас замовляють, – говорить волонтерка. – Один час у нас уже були невеликі запаси, тож ми трохи розслабилися, але ось позавчора замовили більше десятка. І завжди це терміново, завжди «на вчора». Тож знову збираємо всі сили, щоб закрити потребу.

До кожного маскувального костюма волонтерки вкладають ладанку зі святою водою, освячену в церкві. Вони вірять: так дадуть українським воїнам подвійний захист.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.