Таких черг Франківськ не бачив ще, напевно, з радянських часів. Усю ніч на 1 червня на Вічевому майдані простояло зо дві сотні людей. Вони сварилися, мирилися, хтось навіть втрачав свідомість. Усі хотіли одного — зареєструвати свого малюка у нещодавно відкритий садок «Вишиванка», що на Пасічній. Який же у місті дефіцит садків, що таке пільгові черги та які права мають батьки?
Черга з батьків почала збиратися ще напередодні старту реєстрації, 31 травня. І наростала з кожною годиною. Тим батькам, хто й не збирався вартувати заздалегідь, телефонували знайомі, і ті бігли займати місце. Найвинахідливіші навіть принесли з собою крісла. Люди стояли цілу ніч, одні родичі міняли інших, чергу записували самі — через годину робили переклички, кого не було, з черги вилітав. Невдоволених було чимало, одні обурювалися, що записувати дітей у «Вишиванку» прийшли й ті, хто в мікрорайоні не живе, інші — хто прийшов аж зранку, заявляли, що та черга взагалі не легітимна. А всі разом взагалі не пускали у ЦНАП тих, хто прийшов туди по зовсім інших питаннях.
Керівництво ЦНАПу вирішило іти на компроміс, так вони взяли до уваги чергу, яку сформували самі люди, і вже згідно з нею видавали талони до реєстратора. Хоча, звісно, усіх охочих один день зареєструвати було не можливо.
До речі, сама «Вишиванка» розрахована на 190 дітей — це 10 груп. А як каже керівник ЦНАПу Богдан Питель, станом на понеділок, 6 червня, туди вже зареєстрували 400 дітей, щоправда — на 2016-2019 роки.
«Заяви подають постійно, але ажіотаж уже вщух, — каже він. — Зараз ще іде остання черга реєстрації по запису — це ті люди, які ночували. А далі батьки в звичайному режимі можуть брати талони та реєструвати дітей».
Чому виник такий ажіотаж? Та все просто, каже Питель, за часів Незалежної України в Івано-Франківську не було збудовано жодного нового садка, це перший, багато дітей не потрапляють у дошкільні заклади, тож батьки хотіли зареєструвати дитину, аби вона таки пішла в садок. І щоб не було якихось дорікань у «кумівстві» чи атак на сервер, у ЦНАПі відключили електронну реєстрацію на прийом. Як пояснює Питель, зазвичай, в режимі онлайн батьки можуть записати себе на прийом до реєстратора. Зробити це треба за два тижні наперед, є й ліміт — п’ять людей на день. Щодо «Вишиванки» таку можливість анулювали, і станом на 1 червня черга була порожня. Це демонстрували всім присутнім журналістам.
«Також ми збільшили кількість осіб, які здійснюють прийом громадян, — додає керівник ЦНАПу. — Приймати їх мала одна людина, ми ж дали трьох. Тобто якщо на день можна було зареєструвати 40 дітей, то реєстрували більше сотні».
У ЦНАПі кажуть, взагалі хочуть зробити так, аби батьки, скануючи свідоцтво про народження, могли самі, в режимі онлайн, реєструвати дитину безпосередньо в чергу. Але це поки що тільки в планах.
Тепер деякі моменти, у живій черзі народ обурювався, що в «їхній, пасічнянський» садок прийшли реєструвати дітей з інших районів міста. Такі випадки справді були, каже Питель, були й люди, які знімали дитину з реєстрації в інший садок і ставали на чергу у «Вишиванку».
«І ми тут людей не обмежували і не могли обмежувати, — пояснює він. — Батьки мають право обирати будь-який дошкільний заклад, про це каже і закон про дошкільну освіту, і рішення сесії міськради».
Ще один нюанс, який буде цікавий багатьом батькам. У черги на садочок є пільгові категорії. Загалом їх п’ять: діти сироти і діти позбавлені батьківського піклування; діти інваліди; діти з багатодітних сімей, в яких двоє дітей дошкільного віку; діти педагогічних працівників; діти військовослужбовців, які переведені у поточному році в інше місце дислокації. Для таких є окрема черга, яка ніяк не зачіпає основної, тобто «пільгова» дитина вашу вниз посунути не може.
Окрім чітко визначених пільгових категорій, при департаменті освіти є ще комісія з питань, які не врегульовані положенням. За її рішенням дитина теж може потрапити в садок поза загальною чергою.
«Батьки приходять до нас, пишуть заяви, — пояснює головний спеціаліст з дошкільної освіти Галина Сич. — Що от батько — учасник АТО, аби дитину зарахували на додаткове місце. Чи діти-переселенці, ми їх теж приймаємо при умові, що батьки працевлаштовані або шукають роботу. Життєві ситуації бувають різні. От є заява, що дитина втратила чергу через механічну помилку реєстратора. Але ці діти списки не сунуть, нікого не перестрибують і ніде не вклинюються — їх беруть на додаткові місця».
Галина Сич також констатує, що у «Вишиванку» піде значно більше дітей — розрахована вона на 190, візьмуть під 250.
«У нас переповнені групи по всіх садках, — каже вона. — Так буде і тут. Є рішення міськради, яке дозволяє це робити. Загалом по місту у нас на 100 місцях у садках виховується 160 дітей».
В Івано-Франківську на 2016/2017 навчальний рік у садки зареєстровано 3567 дітей, а приймуть трохи більше двох тисяч.
«Так, як завжди, близько тисячі дітей ми не можемо охопити, — говорить Галина Сич. — Це не означає, що ці діти взагалі у садки не потраплять. Ми аналізуємо відвідуваність, от там можна добрати… Батькам, якщо вони бачать, що їхня дитина вже під рискою, треба регулярно слідкувати за своєю чергою. Бо є багато випадків, що от, а ми думали вже все — і не дивилися. При реєстрації вони підписуються під тим, що самі стежать за чергою. Втратив… поновитися дуже важко».
Як не крути, але дефіцит садочків є. У департаменті освіти мають дуже велику надію, що вже незабаром відкриють три садки у приміських селах — Вовчинці, Хриплині, Угорниках. Зараз там тривають будівельні роботи. Ще є задум з реконструкції колишнього садка Львівської залізниці, що на Хоткевича. На це вже навіть готується проектно-кошторисна документація. У результаті мережу садків збільшили б на 700 місць. Хоча коли це станеться, достеменно сказати важко.
Comments are closed.