Кожен чоловік знає, відгукнутися на повістку – це його обов’язок перед країною. А от що робити, наприклад, батькам онкохворих дітей, якщо військкомат викликає єдиного лікаря в області, чи вишу, якому загрожує зрив навчання, бо викладачам прийшло 136 повісток?
Один на всіх
Нова хвиля мобілізації неабияк налякала батьків, малюки яких нині лежать в обласній дитячій лікарні зі страшним діагнозом онкологія. Справа в тому, що їхній лікар Юрій Томащук – єдиний фахівець цього профілю на всю область, а його хочуть забрати в армію.
«Не може бути такого, аби бездумно відправляти єдиного спеціаліста служити в АТО, – ніби на пальцях пояснює одна з мам, Мар’яна Бойчук. – Я вважаю, що є кому послужити, крім нього, не можна дітей лишити. Кожна мама, яка зіткнулася з цієї бідою, на кого надіється? На Бога, на лікаря й на державу, бо лікування не є дешеве. Звісно, держава трохи недофінансовує через ті події, батьки, як можуть, так і крутяться. Але ще забрати лікаря… А наш, як спеціаліст, має дар від Бога, він ту болячку відчуває, прощупує в кожній дитині, він виходжує дуже критичних дітей».
«Усі батьки переживають, бо хто ж цих дітей буде лікувати? Заміни немає, а зараз прийде якийсь молодий фахівець і що? Це ж не проста хвороба, ви самі розумієте», – каже інша мама, Ярослава.
Тож батьки зібралися і стали стукати у всі двері – писали звернення до головного лікаря, в обласний департамент охорони здоров’я, у військкомат. Кажуть, нині не певні, на чому та історія закінчиться, начебто пообіцяли лікаря не забирати, але таку обіцянку вони чули ще в серпні.
Дружина Юрія Томащука Надія пояснює, що першу повістку чоловік отримав ще влітку, чесно пішов на медкомісію, виявився придатним, на ім’я головного лікаря навіть прийшов лист, аби виплатити йому зарплату до останнього дня перебування на роботі.
«І батьки пішли скаржитися, що дітей просто лишають напризволяще, – розповідає Надія. – Тоді ніби все залагодилося. А тепер от знову виклик. Він знову справно пішов, сказав, що єдиний онколог, а йому – ви несвідомий громадянин! Батьки знову ходять, просять…».
Чи заберуть лікаря в армію? Військовий комісар Івано-Франківська Ігор Сорокопуд каже, що цю історію знає, звернення батьків «буде прийнято до уваги».
«Звісно, таких людей ми не будемо мобілізовувати, – твердо запевняє він. – Але хай на цю ситуацію подивляться інші люди, яких можна мобілізувати і вони про це знають, але всілякими шляхами намагаються уникнути».
З-за кафедри – на фронт
Минулого тижня в Івано-Франківську піднявся галас навколо мобілізації викладачів медуніверситету. Як кажуть у самому виші, повістки прийшли 136 працівникам.
«Там є і доктори наук, професори, доценти, декани, – пояснює ректор медуніверситету Микола Рожко. – Частина з них вже пройшла комісію, частина мобілізована, ще хтось на обстеженнях. Цього понеділка я отримав з військкомату додатковий список – мабуть, тих, хто ще не з’явився з різних причин».
За словами ректора, він тепер переживає, як організувати підготовку кадрів для країни. Бо за повістками – такі фахівці, яких замінити нема ким.
«У нашому колективі 400 офіцерів запасу, є люди, які вже самі пішли добровольцями. Можна ж було підійти до цього питання з розумінням?», – апелює він.
Тим більше, продовжує Микола Рожко, що на необхідних фахівцях стоїть бронювання. І показує лист, датований ще липнем минулого року, який надіслали до профільного міністерства.
«Тут ідеться, «аби забезпечити функціонування медичного університету», нам потрібно забронювати такі-то місця. Ми все зробили – є лист і перелік усіх посад, – каже ректор. – І мене дуже дивує позиція комісара, який каже, що я цього не зробив. Зараз знову звертався до воєнкома і подав список людей, які мені необхідні, і нині знову ці люди є у списку від них».
Разом із тим Рожко наголошує: з колективом працюють, доводять до відома, що на комісію обов’язково треба йти.
Військовий комісар Івано-Франківська Ігор Сорокопуд пояснює: свого часу медуніверситет подав їм список із 400 людей – це офіцери запасу, які в них працюють. Тобто лікарі-медики. Відповідно до цього ж списку він відібрав тих спеціалістів, які потрібні та які можуть бути мобілізовані. У переліку – 136 осіб.
«Відповідно, вони всі були викликані на військово-лікарську комісію для уточнення їхніх персональних даних, сімейного стану, стану здоров’я і т. д. Чому підняли шум, мені не зрозуміло, – говорить Сорокопуд. – Із тих 136 на комісію з’явилися трохи більше 70. Якщо ж стоїть питання, що ми викликаємо професорсько-викладацький склад та інших осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації, то є така річ, як бронювання. Але університет у мирний час цього не зробив. А наші керівні документи кажуть: якщо бронювання було невчасно проведено з вини керівника, то військовозобов’язані підлягають мобілізації на загальних підставах».
Щодо листа, який показував ректор, то Ігор Сорокопуд пояснює – про броню має бути посвідчення встановленого зразка, це бланк суворої звітності й там має бути підпис керівника підприємства, тобто ректора, і військового комісара.
«Якщо воно є, тоді можна говорити, що заброньовані. А якщо просто надіслали лист зі списком, то це не є бронювання, – каже воєнком і додає. – Вкотре наголошую, якщо людині прийшла повістка на комісію, це не означає мобілізації».
По партійній лінії
Ще один колектив, який згадують у Франківську як рекордсмена за повістками – це партія «Свобода». Звісно, тут можна було б іронізувати над незамінністю депутатів, але щодо людей, які чесно пішли в армію, це було б як мінімум нетактовно.
Так лиш за останній місяць мобілізували трьох депутатів-свободівців з Івано-Франківської міської ради – Андрія Гнатіва, Петра Гавриша і Михайла Малярчука. І пішли чутки, що сама партія потрапила в немилість.
«Ніякого політичного підґрунтя у цьому питанні немає, – запевняє Ігор Сорокопуд. – Просто так вийшло. 28 січня був призваний Андрій Гнатів. Після цього до мене особисто, наголошую, у добровільному порядку прибули інші два депутати, які висловили бажання служити».
Зі свого боку не роблять галасу і самі «свободівці». Голова обласного осередку Василь Попович каже, що з цього приводу можуть бути різні думки, але, якщо озвучувати їх зараз, то це виглядатиме, ніби шукають причину для опору мобілізації.
«У нас є рішення: всі, кому приходить повістка, не «косять», не роблять скандалу, а просто ідуть в армію, – каже Попович. – Нині у нас уже чотири депутати там. Три з Франківської міськради, один із Калуської, ще один, зі Снятинської райради, отримав повістку. Загалом по області нині з повістками 22 члени партії плюс ще шість уже на полігонах».
…Узагалі, саме питання, хто потрібніший у тилу, а хто більше здатен до війни, є некоректним. Нема придатних до війни, бо вона суперечить самій природі нормальної людини. Та й спробуйте пояснити якийсь мамі, що її син повинен воювати, тому що іншому немає заміни у мирному житті. Уявили? Недарма кажуть, що обличчя у війни – не жіноче. Та й чи є воно в неї, те обличчя?
Comments are closed.