Війна Статті

Своя ручка, дві колонки, чотири бюлетені. Як франківцям у неділю проголосувати правильно

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Уже в найближчу неділю українці підуть на виборчі дільниці голосувати.

Франківці отримають аж чотири бюлетені, а заповнювати їх треба буде по-новому. Головне – не заплутатись, пише Репортер.

Округи поділили

На дільницях виборці отримають чотири бюлетені: за голову Івано-Франківської міської громади – світло-рожевого кольору, за депутатів міської ради – світло-жовтого, за депутатів районної ради – світло-зелений, і за депутатів обласної ради – блакитний. У першому просто треба буде, як завжди, обрати одного з кандидатів на роль голови – тут проблем не мало би бути. А в інших – обрати партію та окремого кандидата зі списку.

Кількість депутатів, які обирає населений пункт, залежить від того, скільки там мешкає виборців. Івано-Франківськ підпадає під категорію від 100 до 250 тисяч виборців, тож тут обиратимуть 42 депутати. Відповідно до цього й формували кількість округів, де обиратимуть депутатів міської ради – їх у Франківську шість.

Перший округ – Пасічна, Княгинин, Набережна, там буде 21 виборча дільниця. Другий округ – центр, 20 виборчих дільниць. До третього входять БАМ, Крихівці, Драгомирчани, Радча й Чукалівка, там сформували 18 виборчих дільниць. Найбільший округ – четвертий, із 28 дільницями, до нього віднесли вулиці Коновальця, Сахарова, Петлюри, села Березівка, Братківці, Черніїв, Камінне й Тисменичани. П’ятий округ охопить Каскад, Симоненка, Вовчинецьку, Стуса, а також Вовчинець і Колодіївку та матиме 17 дільниць. На шостий виділили 21 дільницю, сюди увійдуть вулиця Хоткевича, а також Микитинці, Угорники, Хриплин, Добровляни, Підлужжя, Підпечери та Узин.

Читайте: Івано-Франківська обласна ТВК – люди тижня за версією газети “Репортер”

До Івано-Франківського району, крім обласного центру, тепер увійдуть колишні Тисменицький, Рогатинський, Тлумацький, Богородчанський і Галицький. Усі населені пункти тут теж поділили на шість округів, де обиратимуть депутатів до райради. На Франківську громаду припали четвертий (Пасічна, Набережна, Княгинин, Центр, Майзлі), п’ятий (від центру на північ, до Каскаду й приміських сіл) і шостий (Коновальця, Чорновола, Бандери й на південь від центру) округи.

Депутатів до обласної ради прикарпатці вибиратимуть на 10 округах. Івано-Франківськ поділили між першим і другим.

У Франківську буде 125 дільниць, більшість з них – у закладах освіти. Адреси змінили у двох. Замість колишнього Будинку залізничника на Грюнвальдській, 17 голосуватимуть у природничо-математичному ліцеї на Франка, 33. Також у школі № 24 було три дільниці, а тепер стало дві. Частина мешканців голосуватиме неподалік – у спорткомплексі мед­університету на Целевича, 34.

«На сьогодні залишилося вісім дільниць, розташованих вище першого поверху, – каже Андрій Лис, начальник міського управління організаційно-інформаційної роботи та контролю. – Іншої можливості немає: у Франківську не вистачає приміщень для розміщення дільниць. Якщо будуть люди, яким важко підніматися, то ми звернулися до керівників установ, щоб їм допомогли. Також є 33 дільниці, де не облаштовані пандуси, бо там або досить високо, або бракує фінансування».

Партії й кандидати

Отже, за кандидата на посаду голови міської громади ми голосуватимемо як завжди – за мажоритарною системою. У бюлетені буде список з кандидатів від партій і потрібно буде поставити галочку чи плюсик навпроти свого обранця. Змагатимуться п’ять кандидатів: Руслан Марцінків від «Свободи», Петро Шкутяк від «Європейської солідарності», Олександр Богачов від «Слуги народу», Наталія Сербин від «Української галицької партії» та Василь Стефанишин від «Платформи громад».

Кандидатів у депутати до різних рад цього разу обиратимемо за пропорційною системою з відкритими списками. Зліва у бюлетені будуть списки партій з прізвищами місцевого лідера. Він гарантовано пройде до ради, якщо партія подолає відсотковий поріг. Навпроти обраної партії у лівому квадратику треба поставити плюс, галочку, хрестик – що кому подобається.

“Вибори будуть складні”. Франківськ готується голосувати

Справа біля кожної партії є список кандидатів. Їх може бути від 5 до 12. Голосувати можна за кандидатів лише зі списку тієї партії, яку ви вже обрали. Для цього у квадраті справа треба поставити номер, яким позначений цей кандидат. Наприклад, якщо голосуєте за умовну «Яблучну партію» (малюнок нижче) і хочете підтримати кандидатку Соковиту під номером 06, то треба вмалювати у квадратик цифру «6». Писати цифри треба так, як колись індекс на конвертах. Щоб було легше, у квадраті є пунктир. Раніше ЦВК повідом­ляла, що треба писати також і нуль, але потім передумала. Втім, якщо виборець напише цифру з нулем, його бюлетень зарахують. Це ж стосується і випадків, якщо цифра буде написана не індексно, а звичайно (але зрозуміло читатиметься).

Ілюстрації від Громадянської мережі ОПОРА

До речі, якщо людина все ж не зорієнтується і проголосує лише за партію, але не за кандидата, то її голос теж зарахують. А от якщо лише за кандидата, а партію не відмітить, – такий бюлетень недійсний.

Якщо зіпсували бюлетень та спам’яталися, то один раз можна отримати інший – у членів виборчої комісії. Зіпсований бюлетень мають одразу погасити, щоб його не використали повторно.

Ілюстрації від Громадянської мережі ОПОРА

За результатами голосування, до ради пройдуть ті партії, які наберуть 5 % і більше голосів. Якщо партія подолала цей бар’єр, то перший номер у списку гарантовано потрапляє до ради. Скільки ще мандатів отримає партія, залежатиме від того, скільки людей за неї проголосувало. Конкретне число визначатимуть за спеціальною формулою.

Костюмів не вистачає

Пандемія теж додала перешкод. Згідно з постановою Кабміну, хворим на Covid-19 виборцям рекомендується голосувати вдома. Для цього можна подати у виборчу комісію заяву з медичною довідкою до 20:00 п’ятниці, 23 жовтня. Тоді в неділю хворого відвідають троє членів комісії з бюлетенем і скринькою. Згідно з правилами, вони мають бути у захисних костюмах і міняти їх після кожного хворого. Але, за словами голови міської територіальної виборчої комісії Андрія Петрика, забезпечити таке неможливо.

«Виборча комісія не робила закупівлю захисних костюмів, тому що у нас на це не передбачені кошти, – говорить Андрій Петрик. – Управління охорони здоров’я надає по три костюми на кожну дільницю. Їх видадуть по одному кожному члену комісії, які їхатимуть на виїзне голосування. Вдома голосуватимуть не лише хворі на Covid-19, а й, наприклад, люди з порушеннями опорно-рухового апарату, які не можуть пересуватися. При вході на спеціальні виборчі дільниці – заклади охорони здоров’я – членам ТВК видаватимуть захисні костюми, маски, бахіли. Їх забезпечать самі заклади».

Також на дільницях будуть дезінфектори. До речі, ручки просять приносити з собою – щоб зменшити ризик зараження. Також на дільницях обіцяють намалювати лінії соціальної дистанції, щоб виборці не скупчувалися. Крім того, за словами Андрія Петрика, членам комісій рекомендуватимуть запускати по кілька людей, а решта чекатиме надворі.

Змінювати місце голосування вже не можна – це було дозволено до 10 жовтня. Загалом до франківського відділу державного реєстру виборців надійшло 509 заяв про зміну виборчої адреси. Також з 19 жовтня уже не можна вносити зміни у списки виборців.

Тож тепер залишається прийти на дільниці у неділю з 08:00 до 20:00 і зробити вибір.

Авторка: Ольга Романська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.