Війна

Суд над чиновником: п’ять років в’язниці за корупцію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нечастий випадок – у Франківську судять чиновника. Колишні підлеглі звинувачують його у корупції та кажуть, що він поводився в установі, як у приватній лавці.

Stefankov_новый размер
Михайло Стефанків не визнає звинувачень

 

Минулого тижня в Івано-Франківському міському суді відбулося підготовче засідання у справі керівника обласного комітету фізвиховання та спорту Міністерства освіти і науки України Михайла Стефанківа. Чиновника звинувачують у привласненні майна шляхом зловживання службовим становищем. Йому «світять» п’ять років. Тепер уже колишні працівники комітету, які й підняли галас, прийшли до суду з плакатами: «Стефанків – розкрадач державних коштів». Ці люди кажуть, керівник у комітеті просто наживався, а неугодних виживав з роботи. Разом із тим бояться, що справу можуть затерти.

 

З держустанови – приватну власність

У травні минулого року прокуратура міста розпочала перевірку щодо начальника обласного комітету фізвиховання та спорту Міносвіти Михайла Стефанківа. Причина – колективне звернення працівників. За їхніми словами, з моменту призначення в липні 2013 року Стефанків системно порушував умови контракту, виписував собі додаткову премію, а також зараховував у штат неіснуючих працівників, яким нараховувалась зарплата.

«Для початку він перевів нас усіх на контракт, – розказує звільнений бухгалтер Марія Криворук. – Примушував людей писати заяви, аби можна їх було звільнити через рік. Але звільняв і тих, у кого конт­ракт ще не скінчився – так насідав, що працювати було неможливо. На сьогодні вже звільнено семеро із десяти».

Як каже жінка, першою тривожною ластівкою стало те, що новий керівник захотів у кабінет кавоварку: «Я зібрала з восьми людей 1650 грн. і занесла йому ці гроші».

IMG_2062_новый размер
Колишні працівники комітету прийшли до суду з плакатами: «Стефанків – розкрадач державних коштів»

 

Але найбільше вдарила по людях історія з преміями. Кажуть, ставки у них малі – 1200-1300 грн. – тож без премій просто не вижити.

«А Стефанків видавав накази на премії працівників і примушував нас віддавати гроші йому, – говорить бухгалтер. – Також видавав накази на премію, де собі виписував великі суми. Наприклад, у вересні 2013-го – 7300 грн., у лютому – 6 тис., у березні – стільки ж. Він зробив собі з державної установи приватну власність».

«Неможливо було працювати, він постійно вимагав гроші, – підтверджує колишній секретар Надія Вовк. – Не давав ані премій, ані надбавок, виписував суто на мене і ще на двох людей і примушував ті кошти заносити йому. То йому бензин треба купити, то він машину ремонтував, то якісь канцтовари купував, яких ніхто ніколи не бачив, а ми – на мінімальних зарплатах. З людьми він не рахувався абсолютно – постійні догани, тиск».

Ще, за словами Марії Криворук, Стефанків прийняв на роботу працівника – на ставку водія і півставки завгосподарством, та людина жодного дня на роботі не була, а зарплата нараховувалася.

IMG_2061_новый размер

Нарешті колектив не витримав і написав у прокуратуру. У травні прийшла перевірка.

«Я надала всі документи, – каже Криворук. – А вже у червні була звільнена. Після перевірки написала заяву на відпустку за власний рахунок на шість днів, заява пролежала тиждень не розглянута, я не була на роботі, а коли вийшла, то працювала ще чотири дні. Потім Стефанків підходить і каже – ви звільнені».

«Після перевірки він уже знав, що я підписала скаргу, – говорить Надія Вовк. – І тоді почалося! Казав, аби я одумалася, що він відкупиться. Тиснув, щоб ішла з роботи. Сказала: не піду і ви мене не звільните, бо в мене двоє дітей і чоловік не працює. Тоді він звільнив мою маму, яка працювала у нас прибиральницею».

Між судів і перевірок

Справа набрала обертів у липні минулого року. За зверненням тоді ще нардепа Романа Чернеги до Генпрокуратури, а також скаргою на незаконне звільнення від бухгалтера, до комітету прийшла перевірка з територіальної інспекції праці. Результат – встановили «численні порушення при звільненні головного бухгалтера, а також порушення щодо оплати праці начальника комітету Стефанківа. Так, контрактом передбачено, що начальнику виплачується щоквартальна премія в розмірі місячної заробітної плати. Встановлено, що протягом 2014 року Стефанківу на підставі його ж наказів була виплачена премія в більшому розмірі».

IMG_2063_новый размер

Перевірка уже з фінінспекції виявила, що «з липня 2013 по травень 2014 Стефанківу з порушенням умов контракту було виплачено премій на суму понад 10 тисяч гривень».

Далі цікавіше. Як кажуть в інспекції праці, результати перевірки Стефанків не оскаржував. За допущені порушення держ­інспектор склав на Стефанківа адмінпротокол і передав його на розгляд до Івано-Франківського міського суду. Але суд це провадження закрив – «у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення».

Зі свого боку Стефанків звернувся до окружного суду, з позовом до першого заступника начальника інспекції Мирослави Клим про визнання її дій протиправними. В інспекції кажуть, рішенням суду Стефанківу в задоволенні позову до Клим відмовили.

Як каже Марія Криворук, вона теж намагалася у суді довести незаконність свого звільнення, але справу програла. Після суду пішла з роботи і секретар Надія Вовк.

«Перед судом, 16 листопада, я написала заяву на звільнення з 1 грудня, бо знала, що після своїх свідчень вже не зможу там працювати, – розповідає жінка. – Але мені порадили так легко не здаватися і я свою заяву відкликала. Потім у мене захворіла дитина, тож я була на лікарняному, а коли прийшла – сказали, що звільнена».

Нині колишні працівники вимагають прозорого й чесного суду. За їхніми словами, у Стефанківа є багато впливових друзів.

«Бо скільки ця справа вже тягнеться, з’являються якісь нові документи, – переконують вони. – Якби ми не писали в Ген­прокуратуру, в Адміністрацію Президента, то все давно б уже закрили».

Крайній – бухгалтер

Тоді ж, у липні 2014 року, за результатами перевірки прокуратура Івано-Франківська зареєструвала кримінальне провадження за фактом привласнення коштів, підробки наказу про прийняття на роботу водія – за двома статтями кримінального кодексу: ст. 191 ч. 2 та ст. 366 ч. 1.

За результатами розслідування прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно Стефанківа, але тільки за однієї статтею 191. ч 2: «Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем». Як повідом­ляє прес-служба облпрокуратури, факт службового підроблення документів не підтвердився. Додають – у ході розслідування Михайло Стефанків повністю відшкодував суму збитків, яку встановила перевірка фінінспекції, – 1094 грн.

Звісно, по коментарі ми звернулися й до самого фігуранта справи – Михайла Стефанківа. Той каже, що вже стомився від цієї історії, тому відправив до свого представника – Віри Гайдей. А та порадила спочатку дочекатися рішення суду і тонко натякнула – мовляв, збираються судитися з інтернет-сайтами, які вже писали про справу Стефанківа і назвали його корупціонером…

«Ми не визнаємо жодних звинувачень, – каже Гайдей. – Жодної вини керівника на сьогоднішній день не доведено навіть прокуратурою. На рахунок перевірки щодо незаконного звільнення – на сьогодні є рішення апеляційного суду, яке набрало сили, і законність звільнення Марії Криворук підтверджено двома судовими інстанціями. Ця людина була відсутня на роботі цілий тиждень без будь-яких на те підстав».

Щодо справи з інспекцією праці, то, каже Гайдей, вони не оскаржували результати перевірки, ці результати уже визнані недійсними іншим судом – Івано-Франківським міським судом в адміністративній справі. «Ми оскаржуємо дію інспектора щодо порушення інструкції, і ця справа не завершена, буде ще апеляційний суд».

Щодо премій керівнику Гайдей пояснює по-юридичному:

«Премії нараховувала бухгалтер, якщо тут є неправомірні дії, то вони зі сторони бухгалтера. Якщо навіть припустити, що керівник дає незаконну вказівку бухгалтеру, то вона має письмово повідомити його про це. Якщо ж він і далі наполягає на вчиненні незаконної дії, вона повинна звернутися у державне казначейство. Вона цього не робила».

Ось така непроста історія трапилася у тихому спортивному комітету. До слова, Стефанків і далі ним керує. З Києва, заступник голови комітету Віктор Павленко сказав «Репортеру» лиш те, що вони чекають рішення суду.

На день друку газети якраз мало відбутися перше судове засідання у цій справі. Про результат ми обов’язково напишемо.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.