Війна Статті Фото

Щоб не зіпсувати свята. Як прикарпатцям обрати безпечні різдвяні прикраси (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Купувати ялинку та прикрашати дім гірляндами люблять, напевно, і діти, й дорослі. Але не всі різдвяні прикраси безпечні. Спеціалісти попереджають: останнім часом більшість оздоб не відповідають нормам.

Щоб не зіпсувати собі свята, обирати прикраси треба з розумом, пише Репортер.

Для ЄС – краще

Кутки у супермаркетах, де продають святкові прикраси, розмістили ще з кінця листопада. Та більшість купує оздоблення біля центрального ринку. Перед святами тут завжди людно, товари вибирають як франківці, так і покупці з районів. У смугастих ятках мерехтять гірлянди, зеленіють ялинки та віночки.

Руслан (прізвища не називає) продає новорічну ілюмінацію – є для інтер’єру, а є для вулиці. Усі різні за формою, кольором ліхтариків – але не за виробником.

«Ілюмінація різниться за якістю матеріалу, – каже Руслан. – От темно-зелений – кращий, бо зроблений для ЄС, а не для України, сертифікований там. Інструкція до товару є, але, на жаль, не українською. Виробник – все Китай, навіть ті, що виготовлені для ЄС та Америки».

Ціни – від 70 грн за гірлянду на 100 лампочок. Вуличні дорожчі, майже 500 грн.

На запитання, чи товар безпечний, чоловік відповідає ствердно, але каже: ним треба правильно користуватись.

«Головне їх не смикати, не рвати, – говорить продавець. – Бо дехто купує і вибирає дешеву. Питає, чи можна такі класти на вулиці. Та класти можна, але користуватися – ні. Бо для вулиці є спеціальна ілюмінація, там кабель має бути грубий, еластичний. Інакше він замерзне».

Щоб нічого не сипалось

У державному підприємстві «Івано-Франківськстандартметрологія» щороку перевіряють ялинкові прикраси: кульки, іграшки, серпантин, дощик. А також самі ялинки – як живі, так і штучні. Щодо живих дерев, то тут порушень практично не буває. А от зроб­лені різдвяні оздоби майже всі забраковують.

За словами начальниці випробувального центру Тетяни Стасів, на перевірку приносять товари і власники бізнесу, і Держпродспоживслужба. Місцеві виробники стараються робити якісні іграшки. Наприклад, добре себе зарекомендували франківські фірми, які виробляють дерев’яні прикраси. А от товари з ринків і магазинів, переважно китайські, значно гірші.

Часто покупці самі можуть побачити, що воно неякісне.

«Ялинкова іграшка мусить бути цілісна, у жодному разі не мати пошкоджень, незалежно від того, з якого матеріалу вона виготовлена: пінопласт, пластмаса, скло, – каже Тетяна Стасів. – Всі елементи мають бути щільно скріплені між собою: мотузок, який ми вішаємо на ялинку, фіксальний елемент між мотузком і самою іграшкою. У жодному разі не може бути ніяких крайок, завусениць, ущерблень. І нічого не має сипатись на руку».

Усе це можна оцінити, просто взявши товар в руку. А от з неякісними лаками й фарбами, якими покриті прикраси, трохи складніше. До їхнього складу можуть входити токсичні елементи, які є небезпечними для людей.

«Часто ви не можете оцінити запах, особливо, якщо купуєте іграшку на відкритому повітрі, – пояснює Тетяна Стасів. – Якщо потім приходите додому і в теплі запах посилюється, це свідчить про використання неякісних фарб, оздоблювальних матеріалів. Такий запах потім нікуди не дінеться. Скоріш за все, ви до нього призвичаїтесь, і будете дихати цими випарами».

За її словами, важливо звертати увагу на маркування. Навіть якщо купувати одну кульку чи один дощик, там має бути етикетка, хто виробив і з якого матеріалу. Вся інформація повинна бути українською мовою.

Читайте: Злодії працюють швидко. Як франківцям вберегти гаманець у набитій маршрутці

Щодо сніжків і дощиків, то, за словами Стасів, тут токсичних елементів не знаходили. Страждає лише міцність – їх легко розірвати. Але з дощиками уже з’являється інша небезпека – слідкувати, щоб дитина не пхала його до рота, бо, при потраплянні у верхні дихальні шляхи, прикраса може нашкодити. Або щоб її не з’їв кіт чи собака – це може спровокувати непрохідність у кишечнику тварини.

Свої поради щодо вибору ялинкових прикрас дають і в Держпродспоживслужбі. Зокрема – просити у продавця документи про те, які речовини використовували при виготовленні товару. Наприклад, на китайських фабриках активно використовують фенол – отруйну речовину, яка не має запаху.

«Під час вибору ялинкової іграшки потріть її рукою або серветкою – якщо на шкірі або серветці будуть залишки фарби, а на іграшці фарба стерлась, краще не купувати. Це є ознакою того, що виріб був покритий неякісними фарбами, – кажуть у Держпродспоживслужбі. – Така фарба не тільки недовговічна, але й може містити у своєму складі свинець, ртуть, кадмій, миш’як, барій. А вони негативно впливають на центральну нервову систему, викликають хвороби дихальних шляхів і можуть призвести до алергії».

А якщо відчуєте різкий «хімічний» запах – це свідчить, що у виробі перевищені рівні формальдегіду.

Ілюмінація може горіти

Та все ж головна небезпека у різдвяних прикрасах – таки пожежна. Неякісні гірлянди можуть просто загорітися. А якщо і штучна ялинка зроблена з порушеннями, то небезпека ще більша.

«Ви огортаєте ялинку гірляндами, якщо вона неякісна – спалахує, це передається на ялинку. Тож ми обов’язково перевіряємо показник займистості. Ялинка може спалахнути на секунду, але обов’язково притихнути і зовсім погаснути. Або повинна тліти й затухнути. А відкритого полум’я у правильно зробленій ялинці не має бути. Займистість не можна визначити на око. Це треба перевіряти лише спеціально в лабораторії», – додають у Держпродспоживслужбі.

А от те, з якого матеріалу зроб­лена штучна ялинка, покупці можуть визначити й самостійно. Також треба звернути увагу на зов­нішній вигляд: чи не видно дротика, на якому намотані гілки до стовбура, чи не сиплеться штучна хвоя.

Та найбільша небезпека – це ілюмінація. В «Івано-Франківськстандратметрології» її перевіряють, починаючи від маркування на блоці, перерізу дротиків, до потужності й довжини. Останнім часом усі гірлянди, які перевіряли на підприємстві, не відповідали вимогам.

«Остання гірлянда, яку ми перевіряли, за хвилину нагрілася до 60 градусів. Тож є велика ймовірність, що вона може спалахнути або на ялинці, або вдома, – каже Тетяна Стасів. – Тому перша рекомендація, коли купуєте гірлянду: хай її включать при вас і залишать на 1-2 хвилини. Тоді рукою можна спробувати, чи сильно вона нагрівається. Також велику увагу треба приділяти міцності з’єднань. Бо навіть при найменшому розтягуванні дротики рвуться, блок перемикання режимів неміцний, при натисканні тріскається. Це може привести до поганих наслідків».

За словами Тетяни Стасів, усі святкові прикраси треба купувати на спеціалізованих ярмарках і у магазинах, а не на стихійних ринках. А за гірляндами краще взагалі йти в крамниці, де продають світлотехніку.

Читайте: Новий рік – нові витрати. Що подорожчає з 1 січня на Франківщині

«У святковому освітленні зав­жди повинна бути інструкція з використання. У ній має бути все прописане, – говорить спеціалістка. – Наприклад, люди залишають гірлянду на вікні, вона горить день і ніч. Такого робити не можна. В інструкції пише, що ілюмінація повинна бути вимкнена, особливо, якщо йдете з дому. Також є застереження щодо дітей, тварин, потрапляння води».

Як повідомляють у ДСНС, кількість пожеж під час зимових свят традиційно зростає. Зокрема – через неправильне використання оздоблень. Тож у головному управлінні ДСНС в Івано-Франківській області нагадують, як встановити безпечну новорічну ялинку.

Таке точно не забудуть. Якими подарунками на свята прикарпатці можуть потішити близьких

По-перше, її треба ставити хоча б за метр від приладів опалення і меблів – й щоб не загород­жувала прохід. Закріплювати дерево треба на стійкій основі. Не варто вбирати ялинку ватою, папером чи марлею. А електричні гірлянди обирати лише промислового виробництва. І не дозволяти їх вмикати малим дітям.

Заборонено використовувати для ілюмінації свічки, бенгальські вогні та феєрверки. А також – залишати ввімкнену ілюмінацію без нагляду.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.