Війна

Голосували по-новому. Івано-Франківщина пережила вибори до місцевих органів влади

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-Франківщина пережила вибори до місцевих органів влади. І якщо на мешканців обласного центру ще чекає другий тур виборів міського голови, то решта Прикарпаття свій вибір уже зробила.

День тиші не помітили

Своє ставлення до виборів і законності кандидати показали у «день тиші» — суботу, 24 жовтня. По всьому Івано-Франківську висіла політична агітація.

На ранок суботи директор департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак забив на сполох.

vybory_agitacia07

«Вчора всі комунальні служби міста до пізньої ночі працювали, щоб зняти всю політичну рекламу в місті, навіть ту, яка була на висоті 4-5 метрів, — заявив головний комунальник міста. — Однак зранку на багатьох електроопорах, на дверях будинків, в інших місцях, були наклеєні свіжі матеріали».

І дійсно, замість того, щоб прибрати за собою, політичні сили навпаки продовжували розклеювати агітки по місту. Деякі з них навіть не посоромилися публічно прозвітувати в соцмережах, що встигли все розвісити до півночі п’ятниці.

Смушак відкрито звернувся до всіх кандидатів та представників їхніх штабів, аби вони терміново організували своїх людей і зняли агітматеріали. Та де там?! У неділю по місту з’явилася нова хвиля агіток.

Зловживали партії і прихованою агітацією. На білбордах і сіті-лайтах ніби й не було назв, логотипів партій чи прізвищ кандидатів, зате була стилістика та гасла їхніх передвиборчих кампаній.

«Теперішній закон каже, що використання гасел, слоганів та емблем політичних партій — це політична реклама», — коментує це явище Максим Лисюк, голова обласної організації Комітету виборців України.

У день виборів порушували «помірно»

«Втім, серйозних правопорушень, на щастя, не було, — каже Максим Лисюк. — Ми знаємо про дві спроби підкупу, проте з боку якого з кандидатів вони були та яку суму пропонували, інформації немає. Купити голос виборців намагались у Рогатинському районі та в Івано-Франківську».

Як каже Лисюк, у день виборів людям телефонували, запрошували йти на виборчі дільниці та просили голосувати за кандидатів.

По Україні здебільшого порушення були незначними. Таку статистику оприлюднила Ольга Айвазовська, координатор парламентських і виборчих програм громадянської мережі «Опора».

На 24,1% виборчих дільниць України спостерігачі зафіксували незначні порушення, а вагоміші — на 2,3% виборчих дільниць.

Найтиповішими порушеннями дня голосування стали спроба видачі (отримання) бюлетенів без документа, що посвідчує особу, порушення таємниці голосування, факти фотографування бюлетенів. Спроби вкидання бюлетенів пачками зафіксовали на 1,5% виборчих дільницях в межах України.

Бюлетені примусили задуматися

На цьогорічних місцевих виборах на 28 589 мандатів за пропорційною виборчою системою претендували 210 015 зареєстрованих у списках партій кандидатів. Вони обиралися до 869 місцевих рад. За посаду міського голови у 358 містах України позмагалися загалом 2741 кандидат.

До Івано-Франківської обласної ради балотувалися 863 кандидати. Конкуренція вийшла непогана — понад 10 осіб на одне депутатське крісло. Нагадаємо, тепер матимемо 84 депутатів облради, замість 114 нинішніх. До 15 міських рад області балотувалися 3941 кандидатів. У районні ради йшли 4321 висуванців.

vybory_kniagynyn06

У день виборів кидалася в очі необізнаність людей із новими бюлетенями. У деяких селах виборці отримували їх одразу по п’ять штук. Старенькі дідусі з бабусями так і завмирали із бюлетенями посеред залів для голосувань, намагаючись розібратися — люди просто не знали нової виборчої системи.

У такій ситуації є великий сумнів, чи всі зрозуміють, як той чи інший кандидат пройшов у депутати, а інший не став обранцем, хоч і набрав більшість на своєму окрузі.

Тарас Случик, політолог, громадський діяч:

«Такої наглості та зневаги до виборців з боку кандидатів давно вже не було, адже заклеювали дерева, надсилали смс на приватні номери мобільного телефону, порушували правила благоустрою та всі можливі норми закону щодо проведення передвиборної агітації. Партії намагалися відверто маніпулювати виборцями через те що піднімали теми, які не мають стосунку до місцевої влади, проте викликають емоції. І тому як результат здобули високі результати ті, хто ще й робив реальні зустрічі з виборцями та ходив від дверей до дверей.

Здивував програш Олександра Шевченка та досить високий результат партії «УКРОП», хоча «ціна голосу», скільки витратили грошей для агітації, для того, щоб здобути один голос, у них захмарна. Це означає, що не завжди велика кількість грошей на виборах означає хороший результат».

Віталій Світлик, координатор громадського руху «Чесно» в Івано-Франківській області:

«Ситуація повторюється.

  1. Молодь не голосує. Навіть у теплу погоду пройтися 200 метрів до дільниці нема бажання, зате гарну роботу, умови в гуртожитку, соціальне житло їм подавай. Зафіксовані підвози від гуртожитків до дільниці, де проводилась агітація.

  2. Низька явка виборців дозволяє не чесним партіям спотворювати результати виборів.

  3. Добросовісні пенсіонери обирають нам тих людей, які вже вижили себе та яких пора замінити. Натомість вони дають гречку і по 100 гривень за голос. Вони не розуміють, що завтра заберуть більше, вони живуть сьогоднішнім днем і картинками з ТБ.

Підсумок: своєю байдужістю не нарікайте на владу, нарікайте на себе. Який народ така і влада. Сидимо до наступного майдану, потім підем проливати кров».

Нововведення місцевих виборів 2015

Кандидат на окрузі може набрати найбільшу кількість голосів, але не стане депутатом, оскільки його партія не подолає 5% бар’єр.

Кандидат від округу не є його представником, він не відповідає за цю територію.

На деяких округах певні партії можуть взагалі не мати своїх представників. На інших округах може виявитися одразу кілька переможців.

Виборці обирають не представника свого округу, а представника певної політичної сили.

Від округу може бути не обрано депутата взагалі. Жоден з кандидатів, що закріплені на окрузі, може не стати депутатом. Також від округу може пройти у раду двоє або й більше кандидатів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.