Війна

Чому інвестор плаче. У Франківську обговорили перспективи інвестицій

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок, 15 березня, в Івано-Франківську відбувся прес-клуб щодо перспектив інвестицій на Прикарпатті та перешкод, які стоять на цьому шляху. Ініціювали її представники франківської фірми «Інвест Фінанс Компані». Саме вони коли планували побудувати в місті геотермальну котельну, сміттєпереробний завод і т.д. Загалом, мова ішла про 11 проектів.

NesjavellirPowerPlant_edit2
Геотермальна станція в Ісландії, яка постачає гарячу воду до столиці — Рейк’явіка

 

Як заявила представник компанії Леся Тарнавська, ще у 2009 році у них був підписаний договір з інвестиційними фондами, є гарантійний лист, який відправили в ОДА. У 2010-му обласна рада прийняла рішення про покращення інвестиційного клімату в області, тоді ж було розпорядження голова ОДА про створення відповідної робочої групи.

«Йшлося про 11 проектів, — каже Тарнавська. — Це завод з переробки твердих побутових відходів, геотермальні ресурси, енергозбереження і т.д. Але й до нині через небажання влади нічого з цього зроблено не було. Хоча жоден проект не вмер, ми готові їх реалізовувати, а інвестори готові співпрацювати».

Щодо геотермальної установки, то, як каже інженер компанії Віктор Шевчук, свого часу він зробив дослідження, які показали, що під Франківськом, на глибині 3,5 км, є потужний водоносний горизонт, який можна використати.

IMG_0476

«Свого часу міська влада для проектно-пошукових робіт виділила нам земельну ділянку за «Епіцентром», — пояснює Шевчук. — Ми ці роботи провели й показали, що там таки є водоносний горизонт. Але перш ніж будувати об’єкт, нам потрібен був проект землевідведення. Поки ми його робили, міська влада змінилася. Мер лишився старий, але більшість у міськраді — інша партія. Нам цей проект не затвердили і на тому все скінчилося».

Щодо заводу з переробки твердих побутових відходів представники компанії кажуть, що вже мають ділянку у промисловій зоні, за яку платять оренду місту. Але щоб інвестори дали кошти на побудову заводу, їм потрібна гарантія, що саме вони, а не якась інша компанія, отримуватимуть сміття протягом найближчих 25-30 років.

«Це сміття мали б переробляти у дизпаливо класу Євро-4, щогодини завод давав би 1,5 тис. літрів і це коштувало б всього 18 млн євро, — запевняє Віктор Шевчук. — Такий же завод, але менший, можна було б звести у кожному райцентрі, вони б виготовляли 500 літрів дизпалива за годину, вартість кожного — 5,2 млн євро».

Нині, кажуть у компанії, вони хочуть реалізувати два невеликі проекти з енергозбереження у Франківську — в школі та пожежній частині, поставити там теплові помпи. Аби на маленькому прикладі показати, що таке можливо. Хоча погодження від влади ще не мають, знову ходять по кабінетах…

А ще представники фірми розповіли, що нині мають судову тяганину з одним із колишніх партнерів. Проте відкидають, що це є однією з причин, чому влада з ними не хоче працювати. Мовляв, суперечка почалася не так давно, а от історії з інвестпроектами — уже кілька років.

До речі, наприкінці минулого року «Репортер» уже розбирався з тим, чому ідея геотермальної котельні так і не була реалізована. Справа справді зупинилася на відведенні земельної ділянки. Як тоді пояснювали депутати на сесії міськради — вони просто мали сумніви, що там з’явиться саме геотермальна котельна. Бо ж мова ішла про майже 2 га землі, а фахівці з техуніверситету нафти і газу дали висновок, що проект треба ще доопрацювати. Тож депутати обґрунтовували свою відмову тим, що місто може просто втратити ці землі, а потім їх забудують.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.