Схоже, що стільки розбіжних думок, як про мера Віктора Анушкевичуса, в обласному центрі ще не було. Мало хто ставиться до його роботи нейтрально. Більше – категоричності, як позитивної, так і негативної. Напевно, є що згадати. Бо про жодного з попередників не писали книжок з викриттям кримінальних справ і не знімали фільмів.
При жодному так часто не зривалися сесії міськради та виконкоми. Нікому з них сесія міськради не диктувала, кого він має взяти в заступники. Ніхто з наших мерів за три роки не міняв чотирьох прес‑секретарів. Важко й згадати в Україні випадки, коли мер судився з секретарем міської ради…
Звісно, не у всьому винен міський голова. І може експресії так багато, тому що думки зовсім свіжі? Сам Віктор Анушкевичус неодноразово акцентував: про жодного з попередників наші ЗМІ не публікували стільки негативу. Та чи винні у цьому журналісти?
Горшки і книжки
Попри те, що у 2006 році офіційно БЮТ висунув на посаду міського голови свою кандидатуру – депутата міськради Володимира Стасюка – неофіційно вони підтримували Анушкевичуса. А нині чинний голова, за словами Стасюка, перед виборами письмово зобов’язався розробити та виконати спільну програму з БЮТом. Проте після виборів він навіть не зробив спроби виконати обіцяне.
Дуже скоро мер Віктор Анушкевичус та депутати міськради від БЮТ побили горшки. Відтак бютівці перейшли в жорстку опозицію до мера. Тоді й почалися у міськраді «веселощі». Сесії зривалися, рада не працювала майже півроку. Спершу відправили у відставку двох заступників міського голови – Володимира Швадчака та Віктора Кімаковича. Потім сформували так званий «політично відповідальний» виконком. Першим заступником став Зіновій Фітель, з економічних питань – Ярослав Яцишин, з гуманітарних – Зінаїда Федорук.
Після цього з’явилася книга депутатів міськради під назвою «За лаштунками влади». По ній навіть відзняли фільм, який обіцяли показати по обласному ТБ. Але не показали – суд не дозволив. І попри те, що у фільмі не було представлено іншої точки зору, він ніс цікаву інформацію. Про земельні зловживання та, пов’язані з ними, кримінальні справи.
«Анушкевичус надзвичайно нераціонально використав землі, які є найбільшим багатством громади, – говорить депутат Володимир Чуприна, один із авторів книги. – Територіальна громада від цього втратила приблизно 250 млн. грн., які місто могло б витратити на ЖКГ, освіту, медицину». Втім, Чуприна таки віддав Анушкевичусу належне. Адже це перший мер, при якому провели земельні аукціони. Хоч їх і було тільки два.
Одним з пунктів передвиборчої програми Віктора Анушкевичуса було «не допустити ущільнення існуючої забудови». Натомість Чуприна стверджує: мер продовжив забудову історичної частини міста, яка місцями спотворила обличчя Івано-Франківська.
Пріоритет – медицина
Сам Віктор Анушкевичус нині відзначає кілька основних кроків. Медицину, на яку в рази збільшилося фінансування; пам’ятник Бандері, про який говорили цілих десять років; минулорічну повінь та недавню епідемію, з яких місто вийшло з відносно невеликими втратами.
Про медицину Анушкевичус згадує часто. Вона є чимось на кшталт його візитки. Навіть у передвиборчій програмі було: «Охорона здоров’я стане пріоритетом місцевого бюджету». Керуючий справами міськвиконкому Андрій Лис згадує про відновлення реанімаційних відділень в центральній міській лікарні та пологовому будинку. «Їх десятками років ніхто не ремонтував, – каже Лис. – А зараз там сучасне обладнання, яке дає можливість медикам рятувати життя».
Керуючий справами МВК згадав і 14 нових машин швидкої. «Коли Тимошенко приїжджала, – каже він, – то відзначила: якби не ці авто, то наші лікарі «загнулися» б під час епідемії».
Член виконкому, лікар-хірург Анатолій Богуш стверджує, що для медиків закуплено багато апаратури, яку навіть складно перелічити. «Зроблені ремонти, поміняні вікна чи труби також важко порахувати, – каже Богуш. – Тим паче, що цього практично не помітно. Однак у місті немає жодної установи в охороні здоров’я, де за останні роки не було б покращено умови роботи та перебування хворих».
Богуш також зазначив, що, на його думку, нинішній мер досить рішуче діяв під час паводку 2008 року та недавнього карантину. За його словами, рішення міського голови були адекватними.
Чотири роки на плаву
А депутат міськради Олексій Зборовський називає Віктора Анушкевичуса політичним стратегом. «Не маючи більшості у міській раді і маючи сильну опозицію, він все одно протримався на посаді чотири роки, – аргументував Зборовський. – Він вміє вести переговори, вичекати момент».
Втім, Зборовський не вважає Анушкевичуса добрим менеджером. «Він намагався все вирішувати сам – не чув голосу команди, депутатів, – каже він. – Не йшов на поступки там, де це було необхідно. Можливо, бачив у цьому втрату авторитету чи іміджу. Він – такий собі Нарцис».
Зборовський каже, що багато коштів було витрачено марно. І все це через те, що не було чіткого плану розвитку міста. Депутат міської ради Володимир Стасюк має подібні думки. «Якщо дивитися його передвиборчу програму, то можна побачити і прозорість, і створення дорадчих органів, і багато іншого, а практично нічого з того, що там було написано, не виконано».
За словами Стасюка, депутати навіть пропонували Анушкевичусу створити комісію, яка би вивчила дії попередників, що дало би можливість уникнути помилок. Однак той відмовився. «Трагедія міського голови полягає в тому, що він не мав досвіду в управлінській діяльності, – говорить Стасюк. – Бо торгувати баняками і працювати діджеєм на дискотеках – це не досвід. Для нього ця посада теж схожа на дискотеку, бо він має бути в центрі уваги».
Як говорить Стасюк, те, що в місті з’явилися лежачі поліцейські, бутафорні даішники та вказівники вулиць, є лише деталями, які б мали виконуватися в комплексі з програмою. «Покращити транспортне обслуговування, – каже Стасюк, – означало б вирішення питання автостоянок, обмеження транспортних потоків у центрі міста тощо. А цього немає, бо ми постійно стоїмо в заторах».
Натомість, Андрій Лис бачить у комуналці й позитиви. Саме при Анушкевичусі, каже він, почалися роботи з відновлення міжбудинкових проїздів. Інша справа, що після цього почався галас, бо одним зробили, а іншим коштів не вистачило. Навіть ті самі контейнерні майданчики почали встановлювати саме за каденції Анушкевичуса. «Місто кілька разів вигравало проект по вивезенню і переробці ТПВ, – наголосив керуючий справами МВК. – Завдяки цій програмі, ми закуповували євроконтейнери».
На відміну від Стасюка, Лис про транспорт каже добре. «Голова доклав багато зусиль, щоб містом їздили нові автобуси, – говорить він. – Придбали п’ять нових тролейбусів. А за попередні 10 років не було куплено жодного».
Андрій Лис стверджує, що Анушкевичус підтримує дітей і молодь. Адже в місті встановили 40 дитячих майданчиків. Мовляв, тільки при нинішньому мерові почали проводитися молодіжні форуми, була створена студентська рада при міському голові, а в міськраді – депутатська комісія з питань молодіжної політики. Її головою стала Ліліана Сімонович. Втім, представники молодіжних організацій нині жартують, що зустрітися з нею в них і досі не було нагоди…
Гроші без правил
Олексій Зборовський каже, що при Анушкевичусові підприємці дали необхідне вливання коштів в бюджет міста. «Хоча, з іншого боку, не було чітких правил гри, – каже депутат, – бо мінялися відсотки, методологія, розрахунки по оренді землі та майна. А це дуже погано для бізнесу».
У директора компанії «Гаразд Україна» Костянтина Бородайка дещо інша думка. «Не можна бізнесмена доїти, як корову: і зранку, і ввечері. – каже він. – Бо бізнес, як дерево, – якщо йому не помагати, не підкріплювати, не підживлювати, а тільки отримувати від нього, то він помре. Або тікатиме з цього міста та країни». Зрештою, Бородайко наголошує: «Це симпатичний чоловік, жінки його люблять, але коли Бог роздавав таланти господарника, то його не побачив».
До речі, керівник «Гаразд України» пригадує дві передвиборчі тези Віктора Анушкевичуса. Перша – «хорошому місту – хороші дороги». Друга – припинення земельного хаосу. «Дороги він не зробив, – наголосив Бородайко. – А щодо землі, то його попередникам ще далеко до того, що зробив він».
Депутат міськради Сергій Борзов говорить, що роки діяльності на посаді мера Віктора Анушкевичуса запам’ятаються політичною та економічною кризами. Ці роки він вважає втраченими, адже той потенціал, який був напрацьований попередниками, знівельований. «Я впевнений, що поняття «політично-відповідальний» виконком зникне назавжди, – каже Борзов. – А основними критеріями при формуванні виконавчих органів влади будуть професійні здібності кандидатів».
Олексій Зборовський згадує, що починалось усе красиво. «Першу сесію Анушкевичус провів Дідом Морозом – я навіть повірив у те, що він буде робити подарунки для міста. А поки що не знаю, за що й відмітити. Дороги які були, такі є. Підприємства стали працювати гірше. Я би хотів йому побажати менше демагогії і більше впевненості. Щоб він спершу думав про Батьківщину, а потім про себе».
«Репортер» приєднується до побажань Олексія Зборовського.
Comments are closed.