Війна

За раз дуба не зламаєш

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Івано-Франківську – чергова скандальна забудова. ТзОВ «ТрансКомСервіс Плюс» будує семиповерхівку на Гаркуші, 23. Сусіди – мешканці Гаркуші, 27А та 29 – протестують, адже під прицілом забудовника опинилися їхня прибудинкова територія, мережі, 140-річний дуб і навіть сонячне світло в їхніх оселях.

Забудовник і влада вже винесли вирок цьому дереву. Але мешканці з ним не погоджуються

Влада просто мовчить – не втручається і навіть не спирає все на попередників, хоч зазвичай робить це доволі успішно. Та цього разу не вийде – дозволи датовані 2011-2013 роками. На протестних акціях суттєво бракує нардепа Руслана Марцінківа з його кувалдою…

Мешканці проти. Чому?

1. Будинок за адресою Гаркуші, 29 планують сполучити із новобудовою – Гаркуші, 21. Згідно з проектом, на місці в’їзду у двір поставлять арку, а над нею поставлять один під’їзд висотки. Як каже Андрій Стасюк, мешканець будинку Гаркуші, 29, допоки будуть зводити, то пропонують людям ходити через приватний підвал, який наразі замкнений на замок. «Підвал став об’єктом судового спору між забудовниками, – акцентує Стасюк. – Будинок – ОСББ, його будували чоловік із жінкою, які були співвласниками одної компанії. Але вони розлучилися і тепер судяться, чий це підвал».

2. Забудовник планує зрізати великий 140-річний дуб. «Ви хіба його садили? Ви жодного дерева не посадили, а тільки зрубуєте!», – обурюється Руслан Лесів, також мешканець Гаркуші, 29.

3. Нова семиповерхівка будується за кілька метрів від триповерхового особняка – Гаркуші, 27А. Будинок стоятиме майже впритул до особняка. «Мої діти з вікна навіть не побачать сонячного промінця, – скаржиться мешканка особняка Іванна Бельмега-Ославська. – Це попри те, що ми маємо власний будинок, власну земельну ділянку і гараж, до якого чотири роки не можемо потрапити, бо розритий великий котлован!».

4. Згідно з нормами, крім спорудження власне будинку, забудовник має облаштувати прибудинкову територію – дитячі та спортивні майданчики, паркінг тощо. Місця на все це просто не вистачить.

Забудовник відповідає, чиновники зітхають

1. Директор «ТрансКомСервіс Плюс» Тарас Мицик підкреслює, що у них є всі необхідні документи. «І прохід буде заблокований тільки на місяць, не більше, – обіцяє він. – Ми тут мінятимемо газові труби. Адже будуватимемо в районі Привокзального скверу газову підстанцію, щоб підсилити газ для мікрорайону».

За цей час, каже Мицик, люди будуть ходити не через підвал, а через під’їзд сусіднього будинку. Та «Репортер» перевірив – там закриті двері, домофон, і ще невідомо, як мешканці поставляться до того, що їхній під’їзд хочуть зробити прохідним.

Дуб намагаються захистити ще й дитячими малюнками

2. «Я переглядав матеріали про дерева, які входять у пам’ятки, цей дуб не є пам’яткою, – говорить Володимир Гайдар, головний архітектор міста. – Тому ми не маємо дієвих засобів зупинити забудовника».

А за словами директора департаменту комунального господарства Михайла Смушака, забудовник уже заплатив 11 тис. грн. за зрізку цього дерева. «Дуже шкода, – каже Смушак, – але я був зобов’язаний або видати ордер на зрізку, або вмотивовано відмовити. Юридичних підстав відмовити у мене не було».

3. Як каже Володимир Гайдар, у дозвільній документації вони поставили умову врахувати нормативну інсоляцію – освітлення. Тож забудовник має її дотримуватись. А от Тарас Мицик, схоже, про це не знає. Спершу говорить, що будує згідно з ген­планом міста, а потім стверджує, що веде переговори з власниками особняка – або викупити, або обміняти.

«Які переговори? – обурюється Михайло Ославський, власник особняка на Гаркуші, 27А. – Він пропонує нам дві двокімнатні квартири, а в нас є дев’ять кімнат. Ми будувалися 10 років і робили це для життя, а не для того, щоб торгуватися». Ославський налаштований рішуче. «Мені 67 років, – каже він, – і як треба, то я піду на все!”

4. Як наголошує Володимир Гайдар, у містобудівельних умовах та обмеженнях вони передбачили все, що треба. Решта – до забудовника. «Для ігрових майданчиків має бути передбачено 73,5 м2, – говорить архітектор. – Для занять фізкультурою – 21 м2, для господарських цілей – не менше 31,5 м2. Сюди ж можна включити і майданчики для сміття. Також тут проектант мав забезпечити 46 машиномісць».

Отже, виглядає, якщо забудовник отримав усі дозволи, то дотримуватися зазначених там умов він уже не мусить. Адже далі повноваження головного архітектора міста завершуються – перевіряти, чи сходиться проект із реальністю може тільки Держ­архбудконтроль (ДАБК). Думаєте, на них можна надіятися?

За словами депутата міськ­ради Володимира Чорноуса, чотири місяці тому він давав депутатський запит, щоб розібратися з правоустановчими документами цієї забудови. То інспекція ДАБК відповіла, що не може встановити забудовника. «Тепер напишу в прокуратуру, – каже депутат, – бо вони мали дати вмотивовану відповідь за 10 днів».

Обурені сусіди скандальної новобудови також планують писати в прокуратуру. Є в них якась дивна надія на прокурорів. А дивна тому, що жодної проблеми із забудовниками ця установа за останні роки не вирішила.

І цікаво, коли ж і як забудовник різатиме той дуб? Вночі, тихенько, щоб люди не бачили? Невідомо як йому, а владі точно має бути соромно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.