Війна

Слова масні, пироги пісні

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Подорожчання газу для населення стало особливою новиною, бо це стосується всіх. Не так давно, під час підписання «харківської» угоди, нам обіцяли дешевий газ. Проте, ці обіцянки, як тепер стало зрозуміло, стосувалися держави. А в Україні держава і людина – дуже різні поняття, майже антиподи.


Багаті платитимуть більше?

Підняти ціну на газ українську владу змусив Міжнародний валютний фонд. Він поставив це однією з вимог надання 15 млрд. доларів кредиту. А ці гроші Україні конче потрібні. Бо нам треба, як каже голова Івано-Франківської ОДА Михайло Вишиванюк, вилізти з боргової ями. За його словами, цю яму (100 млрд. грн.) державі залишила попередня влада. (В Україні кожна нова влада завжди ганить попередників – Авт.).

Тарифи, говорить Вишиванюк, давно треба було привести в порядок. Інша справа, що необхідно було простим людям пояснити, мовляв, їх це подорожчання не зачіпатиме. Губернатор каже про новий механізм субсидіювання. Раніше гранична межа доходів не мала перевищувати 15 % для пенсіонерів і 20 % для працездатних осіб. Після прий­няття нової постанови буде 10 % і 15 % відповідно. За словами голови ОДА, людям від цього має бути тільки краще.

«От багаті люди, як Вишиванюк, наприклад, будуть платити на 50 % дорожче, – каже губернатор. – А бідних людей, як у нас сьогодні журналісти, це абсолютно не стосується. Вони отримуватимуть субсидію від держави. У нас підраховано, що в області 80 % матимуть субсидію за газ. А інші 20 % багатих людей платитимуть. Скажіть, будь ласка: чому держава повинна дотувати багатих, мільйонерів, які їздять на іномарках і т. д. Чому? Хай вони платять за газ ту ціну, яка встановлена у світі».

Справи паперові

Заступник директора депар­таменту соціальної політики міськвиконкому Надія Клюка говорить, що уряд намагається спростити механізм зібрання довідок. Правда, в місті він і так налагоджений. У департаменті діє «єдине вікно», де щодня в управлінні допомог сидять представники майже усіх надавачів комунальних послуг: «Теплокомуненерго», «Водоекотехпрому», перевізників ТПВ. Не вистачає лише РЕМу й газового господарства. У перших не буває боргів, тому їхній працівник приходить раз на тиждень. А газовики вимагають для свого працівника комп’ютер від міськвиконкому.

Директор департаменту соціальної політики МВК Олександра Заклинська обіцяє, що вже до 1 вересня газовики матимуть робоче місце і сидітимуть разом з іншими. «Ми знімемо цю проблему, – каже вона. – Хоч «газовня» й багата фірма, але ми підемо їм назустріч, аби людям було зручно». За словами Заклинської, також для зручності мешканців відділ субсидій до кінця літа переїде з вул. Військових Ветеранів, 10А до центру – на Грушевського, 29.

Тож які потрібні папери? На сьогодні головне – мати з собою документи про доходи усіх членів сім’ї за останні півроку. Решту довідок, окрім паперів з газового господарства (чекаємо комп’ютер), можна отримати на місці. Пенсіонерам і дітям довідки про доходи не потрібні – вони вже є в базі даних депар­таменту. Після прийому усіх документів спеціалісти здійснюють нарахування субсидій для кожної категорії: перша – непрацездатні (ті, що складаються з пенсіонерів, інвалідів, осіб до 18 років тощо) – вони сплачують зараз 15 %, друга – решта громадян, які сплачують 20 % сукупного доходу. Із прийняттям постанови розмір відповідно буде зменшено до 10 та 15 %. Згідно з новою постановою для пенсіонерів необхідно буде заповнити лише заяву і декларацію, а для працездатного населення до цих документів ще додаються довідки про доходи. Інші дані департамент братиме сам. Для цього налагодять співпрацю з усіма структурами, звідки можна взяти необхідну інформацію. Крім того, відтепер значно спрощено форму самої довідки і декларацію.

Олександра Заклинська зазначає, що категорія оплати залежить від того, хто є власником квар­тири або квартиронаймачем. Крім того, постанова передбачає нарахування субсидії навіть за умови наявності боргів за оплату житлово‑комунальних послуг.

До речі, Івано-Франківськ наразі залишається в Україні чи не єдиним містом, яке надає ще свою муніципальну субсидію. Відтак, завдяки їй, іванофранківці з 2008 року платять на 5 % менше. Якщо ж сім’я не має права на державну субсидію, то буває, що їй з міського бюджету все одно надають часткову компенсацію. «У місті є 800 сімей, які не отримують державну субсидію, але отримують 5 % компенсації з міського бюджету», – наголошує Надія Клюка.

Усі відповіді з «паперових питань» можна отримати за телефонами гарячої лінії: (03422) 4‑32‑90 (з 8 до 17:15 год.) та (0342) 54‑04‑40 (з 6 до 23 год.)

Усім, але…

Якщо з паперами усе зрозуміло, то є багато речей, які влада просто «забула». Є категорії, котрим субсидії не світять. Наприклад, власники великих помешкань. Норма на одну особу складає 21 м2. До цього додається норма на сім’ю – 10,5 м2. Отже, квартира для однієї людини не має перевищувати 31,5 м2, на двох – 52,5 м2. Якщо ж у вас 80 квадратів і живе лише дві людини, то субсидія діятиме тільки на вашу норму. На решту площі (80‑52,5 = 28,5) субсидія не нараховується. Це створює перешкоди на отримання допомоги, наприклад, селянам. Адже помешкання в них зазвичай більші, ніж у містах.

Усі доходи треба підтвердити документально, каже Надія Клюка, – довідкою про нараховану заробітну плату. Якщо людина ніде не зареєстрована, не платить податки або не вчиться на стаціонарі, то вона не має права на субсидію. Так, зі списку «вилітають» усі, що без оформлення працюють водіями, продавцями, офіціантами тощо. Можна, звісно, припустити, що вони самі собі винні, але спробуйте поборотися з роботодавцем? І довідкою з «біржі» вже не прикриєшся – зараз туди треба ходити раз на тиждень, а це, погодьтеся, важко суміщати з будь-якою роботою.

Те саме стосується й сімей, в яких хтось працює за кордоном. Субсидію вони можуть отримати лише тоді, якщо родич надішле звідти офіційний папір про проживання. В такому разі вважається, що він не користується комунальними послугами в Україні. Його просто не беруть до уваги. А для сімей нелегальних заробітчан субсидії – нереальні.

Щодо багатіїв. На субсидію не має права сім’я, яка володіє, наприклад, двома квартирами, сукупна площа яких перевищує державні норми. До речі, про вартість цього житла в законодавстві не йдеться. Те саме стосується і транспортних засобів.

Здаєш квартиру в найм – без субсидій. Протягом року зробив дорогу покупку (на суму більшу за 10 прожиткових мінімумів, встановлених державою для кожного члена сім’ї) – туди ж. І це стосується не лише власника квартири, а й будь-якого мешканця.

«Недавно ввели ще одну норму, – каже Надія Клюка. – Якщо у складі сім’ї є особа, яка навчається на платній формі, і плата за це навчання перевищує 10 прожиткових мінімумів (про які ми вже згадували – Авт.), то вони теж не мають права на субсидію». Отже, можна привітати більшість студентських батьків.

Люди й відсотки

При виконкомі створена комісія, яка розглядає можливість призначення субсидій у спірних випадках. Рішення комісії приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов проживання. За словами Олександри Заклинської, у 95 % випадків воно є позитивним – тобто, субсидія людям призначається.
При цьому Заклинська зазначає, що після оформлення субсидії інформація звіряється з даними про доходи з податкової. І в разі приховування доходів субсидію перераховують або припиняють до вияснення всіх обставин – залежно від кожного конкретного випадку.

Таким чином, якщо всі документи в порядку, то після проход­ження усіх коридорів разом із субсидією з міського бюджету пенсіонери платитимуть тільки 5 %, а працездатні – 10 %. Крім того, каже Олександра Заклинська, люди, які раніше не мали шансу на субсидії, можуть звер­нутися знову. Адже тепер має бути простіше.

Звісно, все це стосується лише тих, в кого є необхідні папери. Решті не щаститиме і надалі. І є в нас величезна підозра, що вбити двох зайців одним пострілом не вдасться. Не вийде і МВФ задовольнити, і людей захистити від подорожчання. Механізм‑то, звісно, новий. А підходи?


До теми

Державна житлова субсидія – це соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям, запроваджена у травні 1995 року, яка забезпечила адресну підтримку найменш захищених сімей і громадян в умовах поступового підвищення плати за житлово‑комунальні послуги.

За інформацією головного управління праці та соціального захисту населення, нині в області такі субсидії отримують приблизно 18 тисяч сімей.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.