Війна

Почім сміття у Коломиї?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Полігон твердих побутових відходів (ТПВ) у Коломиї введений в експлуатацію 14 років тому. Його термін закінчується через шість років. Тоді доведеться або шукати нову територію, або будувати сміттєпереробний завод, про який говорять уже два роки.


Ініціатором спорудження заводу виступила Коломийська міська влада. Співпрацю запропонували ТзОВ «Підзембудкомунікації». Ця проектно-будівельна компанія входить до міжнародного консорціуму і по всій Європі вже має 165 подібних підприємств.

Крім міста, на коломийський полігон відходи возить фірма «Аве», яка збирає їх в районі. При цьому селяни платять за вивіз більше, ніж мешканці міста. Але, оскільки місця на полігоні вже майже немає, міська влада запев­нила: якщо сміттєпереробного заводу не буде, то перед «Аве» закриють шлагбаум.

«Такий завод потрібний. Якби його дійсно побудували, то від цього виграли б не тільки ми, а будь-яка інша фірма, – каже Надія Зубенко, в. о. гендиректора «Аве». – Конкурувати з ним ми не збираємося, а навпаки – вбачаємо перспективну співпрацю».

Аби узгодити всі питання, два роки тому до Коломиї із Києва приїхала делегація компанії «Підзембудкомунікації». На нараді її представники говорили про те, що завод займатиметься збором сміття, транспортуванням, сортуванням, механічною переробкою різноманітних відходів. Окрім того, підприємство має переробити сміття, яке нині є на полігоні. Підготувати документацію компанія обіцяла за три місці, а у 2011 році Коломия мала би новенький завод.

Однак маємо літо 2010 року, а жодних робіт ще не було. То в чому справа? Михайло Білоус, заступник міського голови Коломиї, каже, що земельна ділянка для будівництва заводу вже відведена, а проект має стартувати цього року.

«Ми віддали землю полігону, на якій не побудувати ані ресторану, ані кафе, – говорить він. – Сміття з полігону – це сировина для переробки. Нам показували такі заводи в Європі, так там поряд ромашки ростуть! До нас приїжджало дуже багато «спеціалістів», які майже задарма пропонували побудувати сміттєспалювальний завод. Хотіли зробити коломиян дуже «щасливими». Але я пояснив, що Європа заборонила спалювання сміття – нам не потрібний крематорій».

Як зазначили у «Підзембудкомунікаціях», проектна документація готова. Наразі підприємство проходить екоекспертизу Мінприроди України і міжнародну європейську експертизу.

Також, за словами Михайла Білоуса, міська рада проконтролювала, щоб ВАТ «Івано-Франківськгаз» встановив ліміт газу для інвесторів. Газу має вистачати винятково для побутових потреб (душ, миття машин, опалення приміщення), що унеможливлює будь-яке спалювання.

Мирослав Семчук, начальник управління комунальним майном Коломиї, вважає, що на побудову заводу потрібно до 15 місяців. Михайло Білоус запевняє: можна вкластися і у п’ять місяців, адже завод зводитимуть модульними блоками.

Загалом, за словами спеціалістів, у завод треба вкласти 135 млн. євро. При цьому Коломийська міська влада не витратить ні копійки, навіть зекономить, адже не треба буде виділяти кошти з бюджету на вивезення й захоронення сміття. Коломия безкоштовно надаватиме сировину, тобто відходи, а завод їх перероблятиме: з пластику – нові упаковки, з макулатури – папір, з органічних відходів – добрива. Крім того, буде створено 650 робочих місць.

Також делегація із Києва обіцяла коломиянам безкоштовно надавати мішки для сміття й відра для сортування тощо. Та з сортуванням сміття можуть виникнути чималі проблеми. До прикладу, у Німеччині, яка поки що досягла найвищих успіхів у роздільному сміттєзборі, сортується лише 30 % усіх ТПВ. Що ж говорити про українців? Напевно, мало збудувати завод – доведеться щось змінювати і в головах.


Замість довідки

Полігон

Проектна потужність коломийського сміттєзвалища – 35 тис. кубометрів. Щодня сюди звозять 130‑159 кубів. Як стверджують у КП «Колокомунсервіс», полігон обслуговують 10 працівників. Його територія поділена на експлуатаційні карти, кожна з яких використовується послідовно. Коли товщина відходів становить 2,5 м, сміття накривають шаром ґрунту. Для недопущення розповсюдження шкідливих речовин із полігону на виїзді розташований дезінфікаційний бар’єр – бетонована виїмка, залита середником. Через неї проїжджає кожна машина.

Ігор Гаєвий, заввідділенням комунальної гігієни Коломийської районної санепідемстанції, запевнив «Репортер», що на сміттєзвалищі постійно проводяться лабораторні дослідження. «На території полігону розташовані дві контрольні свердловини, – каже він, – ще одна знаходиться поряд із сміттєзвалищем. Ми спостерігаємо за станом ґрунтових вод, і перевищень норми, за нашими даними, немає».

За словами Гаєвого, «коломийські» відходи не містять токсичних речовин. Для токсинів мав би бути спецполігон. На Коломийщині його немає.

Однак, у процесі гниття шкідливі речовини таки виділяються, зокрема, біогаз. До речі, в Україні на багатьох полігонах ТПВ він є головним болем. Через біогаз спалахують пожежі. Аби нейтралізувати біогаз, потрібні спеціальні системи. Коштують вони недешево.

Мирослав Семчук, начальник управління комунальним майном у Коломиї, каже, що виділення газу зовсім незначне. Він пам’ятає лише одну пожежу на полігоні, і трапилася вона зовсім з іншої причини – сміття підпалили якісь хлопчаки.

Згідно із державно‑санітарними правилами, відстань від житлових будинків до полігону має становити 500 метрів. Однак, нині зовсім поряд розташовано декілька житлових будинків, що суперечить документу. У комунальному підприємстві «Колокомунсервіс» пояснили: «Відстань можна скорочувати за згодою мешканців. У нас є такі згоди від жителів усіх будиночків, які розташовані біля полігону. За проектом відстань складатиме 100 м».

Побутові відходи приймають згідно зі складеними угодами за наявності талонів, тобто послуги ці є платні. Але коли проводяться загальноміські толоки, то сміття приймають безкоштовно.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.