Якими конфліктами дихають багатоповерхівки та чи є спосіб перевиховати сусідів?
Чорний під’їзд
Ззовні – типова франківська панелька. На вхідних дверях – домофонна система. Тож, напевно, люди там дбають про затишок. Та ця думка моментально вилітає з голови, коли нам відкривають двері: просто біля сходів валяється якась ганчірка, зіжмакані папірці, недопалки. Біля дверей ліфту лежить пакет зі сміттям, а на підлозі потовчений виноград, видно, у когось порвався пакет, а зібрати те все руки не дійшли. У ліфті, крім того ж розчавленого винограду, який уже почав бродити і страшенно смердить, знову недопалки, пачки від цигарок, лушпиння.
«То ще дрібниці», – з деяким сумом іронізує студентка Оксана Кравчик, яка й запросила нас до себе в гості. Дівчина винаймає цю квартиру в будинку на вулиці Івасюка вже другий рік. Каже, із сусідами знайома не дуже добре, але те, що декого з них не приваблює порядок, уже переконалася.
«У нас хтось постійно «обмочує» кабінку в ліфті, а на сходовій клітці між третім і четвертим поверхом, як то кажуть, «ходять по-великому, – розповідає Оксана. – Думала, що то хтось із молодиків, які люблять вечорами збиратися на лавках під під’їздом. Але вже півроку, як у будинку поставили домофон, а цей «загальний туалет» функціонувати не припинив. А пакети зі сміттям у під’їзді взагалі стали традицією. Видно, в когось дуже руки болять, ніяк до смітників донести не може. Прибиральниця все те збирає, та за кілька днів знову виглядає так, ніби її тут роками не було».
Великі дрібниці
А ви зі схожим не стикалися? Мабуть, живете у приватному будинку. Бо з розповідей мешканців багатоповерхівок складається цілий перелік типових сусідських проблем.
Перша і чи не найпоширеніша – нічийні смітникові пакети, які по кілька діб можуть валятися у під’їзді. Аж поки своїм ароматом не змушують когось таки донести їх до смітникових баків. «У нас постійно хтось залишав сміття, – розказує свою історію Світлана Борисюк, що живе у будинку на вулиці Франка. – Нарешті я пригледіла, що то сусідський хлопчик. Видно, батьки заставляли, а дитині було ліньки. Злапала малого за руку та повела до мами. Та розчервонілася, довго вибачалася. Так ніби до того не впізнавала, що то її сміття валяється у під’їзді».
Друга проблема – летючі об’єкти, що стартують з вікон – недопалки, пляшки, папери й недоїдки. Не рідкість і килими, які народу легше потріпати з балкону, ніж виносити у двір. Наша вже знайома Оксана пригадала й таке. «В мене на балконі застелений килимок, – розповідає вона. – Хтось із сусідів зверху викинув непотушений недопалок. Добре, що я тоді була вдома, бо килим вже почав димітися…».
«А моя сусідка зверху зазвичай вивішує з вікон невикручений одяг, мовляв, так його прасувати не треба, – пригадує Галина Мельничук. – І та вся вода тече або на одяг, який я вивісила сушитися, або мені на вікна. Скільки не сварилася – не помагає».
Проблема третя – ремонт у сусідів, який ніколи не закінчується. І четверта, найбанальніша, найпоширеніша – дискотеки до пізньої ночі.
Стражі дому
Звісно, не у всіх і не всюди так. Є будинки, в яких ці проблеми зведені до мінімуму. Зазвичай там люди живуть з діда-прадіда, усі всіх знають ще від маленького. А головне – є в тих будинках свої стражі порядку – кілька старших жіночок, які готові розстріляти порушника на місці.
«У будинок на вулиці Гаркуші ми переїхали недавно, – розповідає свою історію Катерина Лукаш. – Першими, хто прийшов знайомитися, була сусідка пані Люба, старша така жіночка, на вигляд добра і привітна. А недавно я мала необережність повернутися з дискотеки додому о третій ночі. Ще навіть не встигла роздягнутися, дзвінок у двері, стоїть вона, у білій сорочці, як привид, і до мене – ти чого двері не закрила, вже хтось у під’їзді попісяв?! А пройшло хвилин зо п’ять. Вона мені до ранку снилася. І так вона весь будинок тримає».
Якщо не маєте поруч таких ентузіастів, то можна спробувати виховати сусідів самим – просити, соромити, сварити. Не допомагає? Включайте фантазію. «Коли у нас хтось почав лишати сміття на сходовій, – розказує Олег Гончарук, то я причепив оголошення «Дізнаюся хто, уб’ю. Злий сусід». З того часу все чисто».
«А от мої сусіди з другого поверху, а я живу на першому, постійно викидали сміття з вікон, – каже Галина Мельничук. – Одного разу не витримала, зібрала все те сміття та принесла їм під двері. І хоча відтоді вони зі мною не вітаються, але сміття з вікна вже не кидають».
Право на порядок
Можна піти й іншим шляхом. Закон – на вашому боці. Хоча й тут є свої «але».
Перше, щодо сміття, яке лишають у під’їзді чи викидають з вікон. Щоправда, з натяжкою, але такі дії можна кваліфікувати за статтею 152 адмінкодексу – порушення правил благоустрою. І, як каже начальник франківського управління ЖКГ Василь Білик, у таких випадках можна звертатись у ЖЕО – його працівник і має скласти адмінпротокол. За цією статтею сусіду загрожує штраф від 340 до 1360 гривень. Одне «але» – вам знадобляться свідки.
З галасом і шумом через ремонти та нічні дискотеки – простіше. Маєте знати, що з 22.00 до 08.00 у будинках «заборонений гучний спів і викрики, користування джерелами побутового шуму». А на ремонт ваші сусіди мають право тільки з восьмої ранку до дев’ятої вечора. В связи с растущим интересом к натуральным методам поддержания здоровья, продукты на основе конопли, такие как КБД масло, становятся все более популярными. Если вы хотите воспользоваться его потенциальными преимуществами для своего благополучия, можно кбд масло купить в специализированных магазинах или онлайн, при этом всегда важно обращать внимание на качество и происхождение продукта.
Отже, якщо за вікном третя ночі, а за стіною – дискотека, набирайте 102. Будьте готові, що спочатку міліція прийде до вас – за поясненнями і заявою. Якщо сусід не відкриє двері, це його не врятує. «Маємо 30 днів на розгляд звернення, – каже Ігор Наливайко, начальник відділу дільничних інспекторів міліції Івано-Франківського міськвідділу. – І якщо є всі докази, що було порушення тиші, складаємо протокол за статтею 182 адмінкодексу». Тоді на галасливого сусіда чекає штраф – від 85 до 255 гривень. Якщо протягом року таке повториться, то він заплатить уже від 255 до 510 гривень. Плюс в нього можуть конфіскувати звуковідтворюючу апаратуру.
«Сьогодні 15-20% викликів наших дільничних інспекторів – це сусідські сварки, – каже Наливайко. – До міліції варто звертатися при будь-якому конфлікті. Принаймні, ваш дільничний візьме собі тих людей на профілактичний облік».
Не знаєте на кого жалітися? В Івано-Франківську нещодавно був доволі повчальний випадок. «Бабуся, років так за 60, живе сама, любить собак. Вигулювала їх десь у дворі без намордника, то сусід зробив їй зауваження, – розказує Наливайко. – А потім тому сусідові хтось почав регулярно підпалювати двері. Після третього випадку він встановив приховану камеру, вона й зафіксувала, як бабця палила ті двері вчетверте. Зараз проти неї порушена кримінальна справа за статтею «хуліганство». Тож метод дієвий, хоч і не з простих…
Зі свого боку, наслухавшись про жахи наших багатоповерхівок, пропонуємо надсилати фото чи посилання на відео, де зафіксовані схожі випадки з життя вашого будинку в «Народний репортер». Ми їх оприлюднимо.
А наприкінці хочеться нагадати про золоте правило – перш, ніж скаржитися на сусідів, подивіться на себе – чи немає й вам за що дорікнути.
Comments are closed.