Війна

Калуш «з’їдає» села?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Влада Калуша не стала чекати, поки десь там нагорі наважаться на адміністративно-територіальну реформу, та взялася сама. У вересні з подачі нардепа Валерія Келестина у Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 11771 «Про експеримент з проведення адміністративно-територіального реформування на території Калуського району та міста Калуша Івано-Франківської області». Основна ідея — об’єднати місто та район в одну адміністративну одиницю.

Як готували ґрунт

За словами мера Калуша Ігоря Насалика, він сподівався зробити все швидко, бо тоді був шанс отримати від уряду 500 млн. грн. на реалізацію проекту. Вже на цих виборах мали би паралельно обирати новий управлінський орган об’єднаної громади Калущини.

Втім, писали проект без поспіху. Як стверджує керівник спеціально створеного для цього у міськраді відділу внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю Микола Шинкар, перед тим два роки вивчали європейський досвід. Розповідати про неминучість реформи до Калуша приїжджали автор законопроекту про адмінреформу в Україні нардеп Юрій Ганущак і директор Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук. Останній презентував модель реформи на прикладі Жмеринського району Вінницької області.

Тим часом калуська влада удоб­рювала ґрунт. Заступник мера, депутат облради Оксана Табачук, захищаючи реформу на сесії, сказала, що місто вже витратило на розвиток сіл 1,5 млн. грн. А програма спільної та безкоштовної для міста та району медицини, зі слів Ігоря Насалика, за два роки «з’їла» аж 80 млн. У перспективі планувалося об’єднати й культуру.

Села кажуть «Ні!»

Та сам факт реєстрації законопроекту викликав ажіотаж. Сільські голови звернулися до Михайла Вишиванюка, Олександра Сича та Володимира Литвина із заявою — вимагали не розглядати законопроект. Не підписалися під зверненням лише три війти з 28: Віс­тової, Новиці та Сівки-Калуської. Суть заяви зводиться до того, що селян не спитали, а експеримент призведе до скорочення ФАПів, шкіл, садочків і т. д., ускладнить людям видачу різноманітних довідок тощо.

Керівництво району теж не в захваті. Адже місто хоче об’єднати всі села навколо себе, і навіщо тоді райдержадміністрація? Тому голова Калуської РДА Василь Петрів пропонує свій варіант — просто зменшити кількість сіл через укрупнення.

За словами Петріва, з реформою ще треба почекати. Мовляв, спершу необхідно знайти роботу звільненим людям, а, за його підрахунками, їх буде до 500 осіб. Також голова РДА не може змиритися з тим, що Калущина матиме статус міста обласного підпорядкування, а не району. При цьому, за його словами, рада громади (управлінський орган нового «міста-району», який 50х50 формуватиметься з міських і сільських обранців) матиме надто великі пов­новаження: визначатиме склад сільських управ, змінюватиме межі, створюватиме та ліквідовуватиме населені пункти, продаватиме землі лісового фонду, вирішуватиме питання розміщення на території громади екологічно небезпечних об’єктів.

Ультиматум для норовливих

Міський голова Ігор Насалик спробував вплинути на ситуацію. На сесії Калуської міськради прийняли звернення до сільських голів відкликати підписи під проханням не розглядати законопроект. А для більшої переконливості мер пригрозив позбавити селян безкоштовної медицини. Троє сільських голів (Кропивник, Копанки та Тужилів) відкликали підписи.

А от війт Станькови Романна Романишин не змінила свого рішення, бо вважає, що у законопроекті скасовані всі демократичні засади. Приміром, селяни вже не зможуть обирати голову сільської управи, бо його призначатиме спільний орган міської та районної влади. Але цей орган, на її думку, формуватиметься несправедливо, бо села не будуть представлені пропорційно та в разі чого не зможуть захистити свої інтереси. Захищати селян, за проектом, зможуть різні об’єднання громадян. А якщо вони не створяться?

Сільський голова села Мостище Галина Пукіш також непокоїться зменшенням повноважень війтів. Мало того, що їх тепер не обиратимуть люди, а призначатиме спільна рада, їхні функції зводяться до видачі довідок.

Кожному своє

Заява сільських голів дійшла до адресатів. 28 вересня депутати облради підтримали звернення та наказали опонентам сісти за стіл переговорів. Гаяти часу Калуш не став, адже побоюється, що півмільярда гривень можуть перепасти Коломийщині, де готується таке саме.
У місті створено робочу групу, до якої, крім її голови Ігоря Насалика, ввійшов перший заступник мера Ігор Матвійчук, в. о. заступника Василь Турчин і керівник відділу внутрішньої політики й зв’язків з громадськістю Микола Шинкар. Представників району туди чомусь не включили.

Зі слів Миколи Шинкаря, кожне суперечливе питання легко вирішується. Наприклад, у законопроекті велика роль відводиться самоорганізації населення, але керівництво району заперечує ефективність таких об’єднань, мовляв, люди у селі не привчені до цього.

А більшість селян взагалі не розуміють, про що йдеться. Їх більше турбують насущні проблеми: дороги, школи, дитячі садки, тобто їх відсутність…

Наразі ані Ігор Насалик, ані Василь Петрів не заперечують, що від спірного законопроекту може залишитися лише назва. Мер наполягає, що треба узгоджувати документ, бо реформа є неминучою, а виграє той, хто розпочне її першим. Голова РДА готовий до обговорення, але каже, що поспішати не варто.

Як і скільки триватиме робота над «перекроюванням» законопроекту — невідомо. Але немає й не було гарантій, що Верховна Рада взагалі його розглядатиме. Адже в парламенті припадає порохом чимало таких паперів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.