У приміському селі Хриплин спорудили новий житловий будинок на 11 квартир. При цьому каналізацію провели прямо в невеличкий потічок, який через 400 метрів впадає у Бистрицю Надвірнянську. Місцеві мешканці забили на сполох.
Мокре місце
Розкопки та труби від нового будинку хриплинці помітили одразу. Працівники, які ті труби прокладали, сказали, що то каналізація. Люди запанікували, бо веде вона просто до потічка. А від нього до найближчої хати та криниці – не більше 30 метрів.
«Ці роботи провадило будівельне управління №4, – каже місцева мешканка Оксана Таборська. – В технічних умовах мало би бути вказано, звідки газ, куди каналізація, вода. Але як воно тут робилося, не знаємо. Каналізацію прокладають до потічка, а той вливається в Бистрицю».
До речі, таке у Хриплині вже не вперше. Люди кажуть, що шість років тому те саме управління спорудило три будинки на вулиці Лісовій. Тоді прокладали газ, самовільно перекопали 50 городів – і нікого не поставили до відома. Обурені люди пригрозили перекрити залізничну колію. Тоді селянам за вчинену шкоду на кожен город вивезли по машині органічних добрив, а потім виорали.
«Але нині історія майже повторюється, – скаржиться хриплинець Олег Лемчак. – Де цей потічок тече, то там якраз знаходиться наш житловий масив Луги, будинки, криниці. Каналізація підведена, але ще не підключена. Всі «зручності» на вулиці. В тому будинку теж живуть люди, то так від грудня мучаться. Все можна було б вирішити інакше. Від того будинку до міської каналізації десь з 120 метрів, не більше. Але є перепад висоти. Вони могли поставити насос, аби все перекачував, і жодних проблем би не було».
«Тут є така долинка – якраз, де вони проводять ту каналізацію. То як дощі падуть, там завжди вода збирається, – говорить селянка Олександра Кухтарук. – Тут дуже мокре місце. Колись були мочарі, зараз усе позагортали, але вода все одно збирається. Як падуть дощі, то у нас постійно у підвалах вода, а тут ще й каналізація буде».
Питання на контролі
Голова села Василь Качмар запевнив – усе під контролем. «Одразу, як лише починали рити під колію ту трубу, то ми звернулись до екології, – каже він. – Це питання рухається. Будівельна фірма твердить, що вода у потічок буде потрапляти очищена. Вони поставлять якусь новітню технологію очистки води якимись бактеріями. Зараз чекаю, що нам скаже екологія».
У будівельному управлінні №4 «Репортер» запевнили, що очисні споруди, які вже поставили на території будинку, мають усі відповідні документи, а сама технологія отримала ліцензію держсанепідемстанції у Києві. Також сказали, що подібні очисні вже працюють у Яремчі та Буковелі.
«Це не скид стоків. Вся каналізація буде йти через очисні споруди, – говорить начальник управління Михайло Луців. – Це спеціальна пластмасова бочка з відповідним обладнанням. Компресорами подається повітря, там є спеціальні мікроби, які очищують, мул викидається, а на вихід йде вже чиста вода».
За словами Луціва, проблема виникла на рівному місці, тому що «люди не знають і не розуміють». Тому Михайло Луців особисто пообіцяв приїхати на чергову сесію сільради з відповідними документами та пояснити людям методику очистки води.
«Якби була можливість пустити трубу до міської каналізації, думаєте ми так не зробили б? – каже начальник управління. – Тоді ми б не витрачали стільки грошей на ті очисні. Сама установка коштує 117 тис. грн., насос до неї – ще 30 тис. Якби можна було, ми б це зробили без проблем. Наразі жодних стоків не випускаємо, нехай люди заспокояться».
Екологи пильнують
Цю каналізацію не запустять, поки немає дозволу від екоінспекції. Екологи кажуть, що одразу прореагували на заяву хриплинців й вирушили на перевірку.
«Оскільки у них немає дозволу та оцінки про вплив на навколишнє середовище, ми притягнули їх до адміністративної відповідальності та готуємо акт про призупинку будівництва, – каже начальник обласної екологічної інспекції Ігор Якимчук. – Його не відновлять, поки не будуть виконані всі наші умови. Інакше справу передадуть у прокуратуру».
Якщо очисні споруди і справді будуть достатньо очищати воду, то дозвіл на проведення каналізації будівельники отримають, говорить Якимчук. «Але так швидко перевірку вони у нас не пройдуть, – стверджує він. – Таким речам ми приділяємо дуже велику увагу. Бо якщо не ми, то скоро взагалі втопимось у гидоті».
Comments are closed.