Без категорії

Виборіада: другий раунд

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Якщо результати першого туру президентських виборів були більш-менш очікуваними, то чим закінчиться другий тур, боялися прогнозувати навіть авторитетні експерти. Багато з них говорили про масові фальсифікації, зрив виборів на дільницях тощо. Представники обох кандидатів говорили про можливі післявиборні «революції» з боку протилежних таборів. Та по завершенні другого туру навіть міжнародні спостерігачі визнали, що вибори в Україні 7 лютого відбулися демократично. Інша справа: чи виправдає новий президент сподівання виборців?

Цього разу порівняно з першим туром голосувати прийшло значно більше виборців. По Україні явка збільшилася на 3 %, а на Прикарпатті – майже на 10 %. За даними Центральної виборчої комісії, у загальноукраїнському рейтингу Віктор Янукович обігнав Юлію Тимошенко на 3,5 %. В Івано-Франківській області серед усіх регіонів Янукович набрав найменше голосів – 7,2 %. Натомість за Тимошенко у нас проголосували 88,9 % виборців.

Незалежні спостерігачі не коментують результати виборів і визнають, що вони відбулися без системних фальсифікацій. Але без порушень на виборчих дільницях не обійшлося. Зокрема, голова ОО «Комітет виборців України» Юрій Лисюк каже, що деякі виборчі комісії не дали можливості виборцям проголосувати вдома через відсутність підтверджуючих медичних документів: «В деяких випадках, за спостереженнями членів мобільних груп, ДВК керувалися не Законом України чи іншими нормативними актами, а незаконними вказівками функціонерів своїх виборчих штабів». Також є скарги щодо відсутності прізвищ виборців у списках для голосування.

Координатор ГО ОПОРА в Івано-Франківській області Іван Маруняк повідомив, що в Калуші одна жінка намагалася винести з дільниці бюлетень для голосування, а коли її впіймали «на гарячому» пояснила свій вчинок забудькуватістю. «Це підозріло, бо після цього випадку наша спостерігачка фіксувала випадки, коли на виборчих бюлетенях не було підписів. А це може бути спробою маніпуляції волевиявленням громадян», – пояснює Маруняк.

Представники обох кандидатів мають своє бачення результатів виборів. Народний депутат України від фракції БЮТ Дмитро Шлемко радіє, що прикарпатці у відсотковому відношенні показали найкращий результат по Україні. «Це гарантія твердості того, що Україна не зійде з цього шляху і не буде прямувати до тих напрямків, які визначав Янукович. Маю на увазі і ЄЕП, і газотранспортну систему у консорціумі», – каже він. Проте нардеп не радить поспішати з результатами виборів: «Це ще ні про що не свідчить. Безумовно, буде оскарження виборів через те, що на Сході є надзвичайно серйозні порушення. На тисячі дільниць не допустили наших іванофранківців для роботи. Це може в суді істотно вплинути на кінцевий результат», – підсумовує Шлемко.

Серед найбільших порушень на Прикарпатті Дмитро Шлемко називає підкуп виборців. Про це, за його словами, представники Тимошенко дізналися із дзвінків на гарячу лінію. Інші порушення, каже він, – це залякування виборців: «Наприклад, у селищі Ільшівці Галицького району на чоловіка, жінка якого була головою дільничної комісії, напали. Приїхали три машини, приставили пістолет. Інші в цей час порізали три колеса на мікроавтобусі». За словами народного депутата, оперативно спрацювали працівники міліції і чотирьох нападників уже затримали, два – в розшуку.

Щодо оскарження результатів виборів депутат міської ради від Партії регіонів Богдан Федьків каже: «Ми готові до будь-яких сценаріїв. Будемо захищати свої результати чи в суді, чи іншим методом, але ми чітко впевнені, що ми їх захистимо». Він говорить, що результати виборів були очікувані і додає: «Цього разу українці надали перевагу Віктору Януковичу демократичним чином, і це – нормальний результат, який дає йому всі підстави очолити державу і показати, як він може працювати, на відміну від тої влади, до якої народ вже не має довіри».

Федьків обіцяє, що з приходом Януковича влада на місцях поміняється зверху до низу. «Але це не означає що будуть якісь політичні переслідування чи масові звільнення державних службовців. Середня ланка, яка себе добре зарекомендувала, потрібна при будь-якій владі», – каже він. Проте, ім’я людини, яка має очолити Івано-Франківську область, відмовляється називати: «Звичайно, у нас є безальтернативний варіант, але я не хочу називати конкретного прізвища. Навіщо забігати наперед? Дочекаємось оприлюднення офіційних результатів, інавгурації, тоді ви побачите, хто буде».

Насправді, поки що, ніхто не може достеменно сказати, що було вирішальним у виборі нового президента. Чи справді реабілітація Віктора Януковича після виборів 2004 року, чи розчарування у помаранчевих лідерах, за яке таким результатом були покарані і Ющенко, і Тимошенко. Адже обоє асоціювалися з невиправданими сподіваннями.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.