Статті

Жити на два міста. Як нові мешканці Франківська відкривають тут бізнес

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Війна триває уже понад рік і більшість внутрішньо переміщених українців пустили коріння на новому місці – або ж повернулися додому. Почати життя спочатку нелегко, як і знайти роботу до душі чи відкрити бізнес.

Для тих, хто хоче розпочати власну справу, в Україні запустили грантові програми, наприклад, «єРобота».  Ними можуть скористатися як переселенці, так і місцеві мешканці, пише Репортер.

Олександр Снігуріцин
Олександр Снігуріцин

Кава з вірою на краще

Олександр Снігуріцин з дружиною виїхали з-під окупації у квітні 2022 року. У рідному Херсоні Олександр працював баристою понад п’ять років, а ще викладав мистецтво приготування кави на курсах.

Кавова справа – це те, чим я живу. Тому ще десь за рік до війни ми почали думати, що було б добре відкрити свою кав’ярню. А ще моя дружина зайнялася домашнім кондитерством, – розповідає Олександр Снігуріцин. – Коли жити в окупації для нас уже стало неможливо, вирішили: якщо виїдемо, – відкриваємо кав’ярню.

Поїхати з Херсона вдалося завдяки групі в Telegram, де шукали попутників. Вирішили зупинитися в Івано-Франківську, бо вже мали тут знайомих херсонців.

Grain of Faith, Івано-Франківськ
Кав’ярні “Grain of Faith” неподалік ратуші

Квартири тоді були дуже дорогі. Нас взяла сім’я безкоштовно. Я одразу пішов на роботу, працював баристою, – каже Олександр. – Тоді вирішили взяти кредит на відкриття свого бізнесу, але, як виявилося, під час війни банки кредитів не дають. Потім почули по телевізору, що запускають програму грантів для підприємців «єРобота» – і зацікавились.

Щоб скористатися державним грантом, потрібно було написати бізнес-план, подати заявку в центр зайнятості й пройти співбесіду.

Ми були в першій хвилі, тоді ще ніхто не знав, як це має виглядати, – говорить Снігуріцин. – Я написав бізнес-план, та виявилося, що його треба робити за іншим шаблоном. Але в результаті все вийшло. Зараз ми надалі співпрацюємо з центром зайнятості, тепер уже є більше розуміння.

Олександр отримав грант у 250 тис грн. Звісно, цього недостатньо, щоб повністю запустити бізнес, але початок є. Решту довелося позичати у знайомих.

У результаті, пів року тому на Галицькій, 29 херсонець відкрив кав’ярню Grain of Faith.

Ми допомагаємо військовим, молимось за перемогу. Назва перекладається як «зерно віри». Кожному з нас зараз потрібна віра – в перемогу, в Україну, в те, що все буде добре. Бо без цього можна хіба скласти руки, – каже Олександр.

Читайте: Місцеві й приїжджі. Як відкрити бізнес у Франківську навіть під час війни

Нині кав’ярня уже заробляє на себе, але прибуток переважно йде на покращення бізнесу. З часом, якщо все буде добре, планують розширити меню. А далі – жити на два міста. Бо хоч у Франківську Олександр і відчуває себе вже своїм, назавжди покидати Херсон не планує.

У мене була мрія – відкрити кав’ярню у Херсоні, тож хочу її втілити, коли там вже можна буде почуватися безпечно, – говорить Олександр Снігуріцин. – Вона теж називатиметься Grain of Faith і матиме таку ж концепцію.

У Франківську – як удома

Юлія Довгопольська відкрила кав’ярню «Просто кава» у Слов’янську сім років тому. Там з адміністраторкою Аллою Мініною вони розвинули бізнес, відкрили ще кілька закладів.

Спочатку планували не кав’ярню, а шоурум хенд-мейд виробів, – розповідає Алла Мініна. – Юля сама шила іграшки, тож хотіла об’єднати хенд-мейд майстрів, щоб вони могли продавати продукцію та вже на базі шоуруму зробити кілька столиків. Але ми знайшли гарне приміщення, з великою барною стійкою, тож вийшло навпаки: відкрили кав’ярню, а на її базі – шоурум.

Алла Мініна
Алла Мініна

Потім почалася повномасштабна війна, і згодом вирішили вивозити бізнес за програмою релокації від держави. Обрали Франківськ, бо тут було найбільше пропозицій оренди приміщень. Спочатку працювали як пекарня: Юлія Довгопольська створювала десерти для інших кафе. А з 21 вересня уже відкрили кав’ярню – також завдяки «єРоботі».

Ми всі кав’ярні відкривали на грантові кошти, тому для нас це було нескладно, – розповідає Алла Мініна. – Складно було дочекатися результату, бо перед тим писали багато заявок на грантові програми і нам відмовляли. Тож був підвішений стан, коли чекаєш, розумієш, що вже хочеш працювати, але не можеш, бо грошей немає.

Читайте: Вдалий час для бізнесу. Чому у Франківську під час війни відкриваються нові заклади

Крім закладу, що уже пів року працює у Франківську на Шевченка, 7, свою роботу відновила й «Просто кава» у Слов’янську. А в майбутньому жінки мріють відкрити кафе в Алупці – після визволення Криму – і в Херсоні та інших містах України. Але франківська кав’ярня точно продовжуватиме роботу.

Ми жодного разу не пошкодували, що обрали Івано-Франківськ, – говорить Алла Мініна. – Місто й люди надзвичайні, крута атмосфера – як вдома. Тут дуже багато кав’ярень, але конкуренції немає. Скоріше – дружня співпраця. Я вважаю, що люди ходять до людей. Хочеться відвідати інший заклад – сходіть, спробуйте, можливо, там вам буде краще. Якщо у нас – круто, залишайтеся з нами.

Просто кава, Івано-Франківськ
Кав’ярня “Просто кава” розташована на вулиці Шевченка

Гранти від держави

Грантова програма «єРобота» – допомога від держави на відкриття власного бізнесу з нуля або розвитку вже створеного. Підприємець, який отримує грант, зобов’язується створити щонайменше одне робоче місце. Від того, скільки працівників він зможе найняти, і залежить отримана сума.

На сьогодні надаємо до 150 тис грн – на працевлаштування однієї людини, до 250 тис грн – на працевлаштування двох, 500 тис грн – на чотирьох, – розповідає директор Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк. – Гроші надаємо на придбання обладнання, сировини – ніякої готівки. Наприклад, людині потрібен кавовий апарат. Вона повідомляє нам, який і де хоче придбати, а ми купуємо це обладнання.

Грант видається на термін протягом трьох років. Сума погашення вираховується коштом податків, які сплачують за найманих працівників.

Читайте: Робота є? Кого зараз шукають роботодавці у Франківську та області

У 2023 до обласного центру зайнятості надійшло уже 272 заявки про надання мікрогрантів на розвиток бізнесу. Позитивні рішення винесли 36 людям, з яких четверо – внутрішньо переміщені.

Ми приймаємо рішення на основі співбесіди й того, як написаний бізнес-план. Зазвичай, якщо людина не складала його сама, це видно, – каже Василь Цимбалюк. – У центрі зайнятості ми консультуємо офлайн чи онлайн, як правильно це зробити.

Зокрема, щовівторка майбутні підприємці можуть пройти онлайн-консультації від центру зайнятості.

Також тут пропонують ваучери на перенавчання. Ними можуть скористатися звільнені з військової служби, старші за 45 років зі стажем не менше 15 років, ВПО, люди з інвалідністю та інші. Ваучером можна оплатити навчання у будь-якому виші (якщо вартість вище 26 840 грн – треба доплачувати самостійно) на професію зі списку.

Наразі Івано-Франківська обласна служба зайнятості видала 87 ваучерів за професіями кухар та електрогазозварник.

Також, згідно з постановою Кабміну, роботодавцям надають компенсації за працевлаштування ВПО. За кожного працевлаштованого – 6700 грн протягом двох місяців. Минулого року для 300 роботодавців на Прикарпатті перерахували компенсацію за працевлаштування переселенців, цього року – поки що для 77.

Волхов, Харків
Печиво “Волхов” з Харкова

Люди цілої України

До повномасштабного вторгнення Михайло Лазарєв керував компанією, яка управляла проєктами та організовувала різні події. З початком війни все стало на паузу. Ще один бізнес – виробництво печива «Волхов» – теж спочатку зупинився, але через місяць відновив роботу. Так само знову працюють крамниця харківських сувенірів і кав’ярня «ЛяТюШо» – хоч вона й постраждала від обстрілів.

Печиво соціальне, доступне за ціною, але з якісних інгредієнтів: вівсяне, пісочне, пряники. Виробництво існує уже 27 років, – розповідає Михайло. – Про релокацію ми не думали: з кав’ярнею це ціннісно неможливо – там усе про Харків. Але почали співпрацювати з бізнесами в інших містах. Наприклад, у нас є серія кавових дріпів із сучасними культурними діячами Харкова. Зараз вони продаються у деяких кафе у Франківську.

Михайло Лазарєв
Михайло Лазарєв

Поїхати в Івано-Франківськ Михайло з дружиною вирішили влітку минулого року. Місто їм подобалося, до того ж подружжя чекало дитину й не почувалося достатньо безпечно вдома. Тут Михайло Лазарєв планує відкрити свою кав’ярню «третьої хвилі» у просторі «Фудотека», який скоро має з’явитися на «Промприладі». Крім кави обіцяють подавати місцевий фермерський продукт, але який саме, ще не розповідають. Для цього скористалися європейським грантом.

Харків, обстріли
Крамниця та кав’ярня “ЛяТюШо” після російського обстрілу. Фото: Михайло Лазарєв

Можливості завжди є, і зараз їх особливо багато. Це тішить, що українцям довіряють, – каже Михайло. – Ми подавалися на різні програми. Ось зараз виграли спеціальний грант на відкриття бізнесу у Франківську. Щоб твою ідею підтримали, важливо розуміти, які цілі програми та що ти допомагаєш донору досягти його стратегічних цілей. У кожного свої вимоги.

Фудотека, Промприлад, Франківськ
Візуалізація майбутнього простору “Фудотека”
Зараз на “Фудотеці” триває ремонт. Фото: Михайло Лазарєв

Крім кав’ярні на «Промприладі», підприємець має ідею виготовляти печиво різних міст України.

А ще – запустити виробництво на Франківщині з перспективою виходу на європейський ринок. Але ні в якому разі не покидати рідне місто.

У нас є печиво, яке у Харкові виготовляють близько 50 років, харків’яни знають його як «союзне». Ми вирішили назвати його «харківським», а зараз виходимо з ним на національні мережі. А яке воно – печиво франківське, дніпровське, київське? Ми хочемо їх знайти, – пояснює Михайло Лазарєв. – До Харкова я їжджу дуже часто. У мене сильна прив’язка до міста, людей. Я розумію, що Харків дуже сильно змінився. Багато людей виїхали і може вже не повернуться. Тож ми налаштовуємо себе до того, що, хоч Харків і наш дім і наше ядро, ми станемо людьми цілої України. Вважаю, що відбудова України буде починатися з нашого бажання досліджувати свою країну.

Харківʼяни в “ЛяТюШо”. Фото: Михайло Лазарєв

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.