Статті

Робота є? Кого зараз шукають роботодавці у Франківську та області

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Станом на кінець квітня в Івано-Франківську зареєстровані 606 безробітних. Насправді кількість тих, кому потрібна робота, більша, пише Репортер.

Однак, у центрах зайнятості звітують про велику кількість вакансій. То кого шукають роботодавці?

Робота потрібна багатьом

Івано-Франківська філія обласного центру зайнятості утворилася через реорганізацію у 2022 році, разом зі створенням нових районів. Тож вона обслуговує не лише Івано-Франківську громаду, а й колишні Рогатинський, Богородчанський, Тлумацький, Тисменицький райони.

Зараз на обліку філії перебуває 1203 безробітних, з них 606 – в Івано-Франківську. Цього року філія працевлаштувала 515 шукачів роботи, з них 316 в обласному центрі. Протягом квітня знайшли роботу ще 113 людям, з них 63 – у Франківську.

Читайте: Вдалий час для бізнесу. Чому у Франківську під час війни відкриваються нові заклади

Як розповідає в.о. директора Івано-Франківської філії обласного центру занятості Тетяна Захар, кількість безробітних за останній рік скоротилась удвічі. Причина – зменшилися терміни виплати допомоги по безробіттю. Якщо раніше людина без роботи могла отримувати гроші від держави протягом 270 днів і аж до року, то зараз максимальний термін – 90 днів. Тож після закінчення цього періоду багато людей знімаються з обліку. Але є й такі, хто залишається.

З усіх людей, які зараз перебувають у нас на обліку, лише половина отримує допомогу. А решта вже не отримує, але далі шукає роботу. Вони приходять до нас, кар’єрний радник підшукує варіанти, – говорить Тетяна Захар.

Серед зареєстрованих безробітних в Івано-Франківській філії 139 – внутрішньо переміщені особи. З них 91 – в місті Івано-Франківську. З початку повномасштабної війни тут працевлаштували 312 переселенців.

Не всім переселенцям, які звертаються до нас, потрібна робота, – каже Тетяна Захар. – Когось цікавлять ваучери, когось – суспільно-корисні роботи. Хтось шукає роботу, але коли чує, що зарплата 8-10 тис грн, каже, що надто мало. Але ми все одно стараємось працевлаштовувати ВПО. Якщо не виходить, залучаємо до суспільно-корисних робіт. Або ж є ваучери на перенавчання, а можна навіть отримати грант і займатися власною справою.

Шукають чоловіків

Станом на сьогодні в базі Івано-Франківської філії обласного центру зайнятості налічується 821 вакансія, з них 653 – в Івано-Франківській громаді. Найбільш затребуваними є швачки (58 вакансій), водії (54 вакансії) та продавці продовольчих товарів (22 вакансії).

Раніше у швачках була менша потреба, але сьогодні, в час війни, вона зросла, – пояснює Тетяна Захар. – Зараз шиється багато одягу для військових і швачок не вистачає. А не кожна людина вміє професійно шити.

Також є вакансії чергових по залізничній станції, фармацевтів, слюсарів, медсестер і медбратів, робітників з благоустрою. Робота є і для пекарів, манікюрниць, лікарів, інспекторів, бухгалтерів, електромеханіків. Є вакантні посади заступників і директорів певних установ чи виробництв. Але найбільше все ж – робітничих професій.

Раніше вважалося, що юристів у нас забагато, але от цього місяця в них була потреба. Просто багато чоловіків пішли воювати, тож з’явилися вакантні місця, – розповідає в.о. директора Івано-Франківської філії обласного центру зайнятості. – Завжди є потреба в робітничих напрямках, всі решта – менш актуальні. Але переважно для робітничих професій, як на комунальних, так і на приватних підприємствах, потрібно чоловіків. Втім, роботодавці розуміють, що на сьогодні ні вони, ні ми не можемо закрити ці вакансії. З усіх, хто перебуває у нас на обліку, чоловіків – лише 20%.

За словами Тетяни Захар, тепер часто роботодавці, які завжди шукали чоловіків, пропонують цю роботу жінкам – перед тим розповівши все про умови праці. Але інколи на жінок не погоджуються – наприклад, коли потрібні вантажники чи навіть слюсарі.

Загалом по області в Івано-Франківському обласному центрі зайнятості у 2023 році було 3,5 тисячі вакансій. Найбільше шукали працівників сфери торгівлі та послуг, кваліфікованих робітників з інструментом, робітників з обслуговування, експлуатації та устаткування машин. Станом на 1 квітня в обласному центрі зайнятості зареєстрована 1000 вакансій – в торгівлі, транспорті, охороні здоров’я, освіті, державному управлінні та обороні.

Можна перевчитися

Щодо зарплат, то Івано-Франківська область таки не може похвалитися високою оплатою праці. Це й зупиняє багатьох шукачів роботи від того, щоб погодитись на вакансію.

У нас є вакансії менеджерів, які мають непогану зарплату, – 10-12 тис грн в середньому, – розповідає Тетяна Захар. – Слюсарям-ремонтникам непогано платять. Та й швачка, якщо працює не 8 годин, а 9-10, має хорошу зарплату. Щодо вакансій лікарів, які є у нас, їм платять дещо менше. Робітничі професії отримують десь по 8000 грн в середньому. А в мережевих супермаркетах непогані зарплати – від 10-12 тис грн.

За статистикою сайту з пошуку роботи Work.ua, середня зарплата, яку пропонують у вакансіях в Івано-Франківську – 15 тис грн. Це менше, ніж у великих містах, але середньо по Україні. Така сума пояснюється тим, що в інтернеті шукають ІТ-спеціалістів, менеджерів, бухгалтерів, кухарів у ресторани. Та й не завжди обіцяна в інтернет-оголошенні зарплата виявиться правдивою.

Читайте: Від ідеї до продукту. Як у Франківську підприємці отримують підтримку та супровід для інноваційних стартапів

Крім вакансій, в центрі зайнятості пропонують ваучери на перенавчання. У квітні Івано-Франківська філія прийняла 18 заяв на отримання ваучера. Їх надають безкоштовно таким категоріям мешканців:

  • Старші за 45 років, які мають страховий стаж понад 15 років
  • ВПО, для яких відсутня підходяща робота
  • Люди з інвалідністю, для яких відсутня підходяща робота
  • Звільнені з військової служби – після участі в АТО та не тільки

Ваучери надають на професії, перелік яких затверджений міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Їх у списку – 70: від бджоляра, охоронника, машиніста та тракториста до психолога, спеціаліста з кібербезпеки, геодезиста.

Також безробітних можуть залучати до суспільно-корисних робіт. Це, наприклад, розвантаження гуманітарної допомоги чи допомога тим, хто не може про себе подбати. За це працівники отримують мінімальну зарплату – 6600 грн. Також центр зайнятості сплачує єдиний соціальний внесок.

Де зарплати високі

Зараз на сайті Work.ua міститься 1807 вакансій в Івано-Франківську. Найбільше – у сфері обслуговування, 421. Далі йдуть продаж та закупівля (284), роздрібна торгівля (281), готельно-ресторанний бізнес і туризм (264).

Якщо шукати за посадами, найбільше потрібні продавці-консультанти та просто продавці. Їх шукають мережі супермаркетів, заправки, ювелірні магазини та ветаптеки. Зарплати досить хороші, у деяких вакансіях навіть обіцяють до 23 тис грн на місяць. Досвід роботи у сфері продажів вітається, але не є обов’язковим.

Вакансії, як і зарплати – різні. Офіс-менеджеру зі знанням іноземної мови в бюро перекладів обіцяють від 10 до 25 тис грн – скоріш за все, сума залежатиме від кількості зроблених перекладів. А прибиральниця на заправці матиме понад 6 тис грн. Медичній сестрі в стоматології обіцяють 10-12 тис грн.

пенсії новини Івано-Франківська

Загалом в Івано-Франківській області – 2395 пропозицій роботи. Ще є 172 вакансії в Коломиї, 93 у Калуші, 36 у Долині та 30 у Надвірній.

Понад тисячу оголошень з пропозиціями роботи в Івано-Франківській області є й на Olx. Але серед них зустрічається й набір працівників за кордон. Тут теж велике різноманіття – від двірника, водія до директора магазину й монтажника сонячних батарей. Зарплати теж обіцяють гарні: і 15, і 18, і 20 тис грн. Але у всякому разі суми ближчі до реальності озвучать уже на співбесіді.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.