Війна Статті

З початку року на Прикарпатті шукали 116 дітей

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Від початку цього року на Прикарпатті шукали 116 дітей. На щастя усіх знайшли, всі цілі та неушкоджені. Минулого року було більше.

У ювенальній превенції Прикарпаття припускають, що це через карантин – діти, а з ними й батьки, більше сидять разом удома, пише Репортер.

Гроші для мами

За словами старшого інспектора відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павла Зорія, із 116 зниклих дітей 61 – віком до 14 років. Найбільше пошуків було у Франківську – 38. У Надвірній – 13, по 10 у Тисмениці й Коломиї, дев’ять у Косові, вісім в Яремче, в решті менше.

У містах діти часто губляться через неуважність дорослих, говорить Зорій. От, відволіклися десь на ринку, в торговому центрі, на вулиці, а дитини вже й нема.

«Була така історія в Івано-Франківську, що мама йшла з дитиною і говорила по телефону, – розповідає поліцейський. – Дитині десь чотири роки, і в неї розв’язалися шнурки. Зупинилась, а мама вже відійшла та й загубилась в натовпі. Через годину дитину знайшли у торговому центрі «Арсен», хоч загубилася вона на Пасічній. Дитина прос­то запам’ятала, що часто сідала з мамою на 22 маршрутку».

Дмитро Романишин став “людиною тижня” за версією “Репортера”

Також пригадує випадок, який стався на початку липня. Посеред ночі до поліції надійшло повідомлення про те, що надвечір зник 11-річний хлопець з села Берлоги Рожнятівського району. Він поїхав кататися на велосипеді і зник.

Цілу ніч дитину шукали патрульні, оперативна група, ювенали, кінологи та нац­гвардійці. Знайшли в Калуші. Хлопчик потім пояснював, що зібрав яблука, аби продати та привезти мамі якісь гроші.

Треба знати більше

Але найбільше випадків – коли діти свідомо йдуть з дому і найчастіше це через конфлікти в сім’ї.

У червні шукали 15-річну дівчину з Рожнятівщини. Знайшли, аж у Львові.

«Дитина відмовлялася жити вдома, бо, може, був якийсь психологічний тиск, – розказує Павло Зорій. – Можливо, батьки приділяли їй занадто багато уваги, дитині це не сподобалось і вона на велосипеді поїхала на Львівщину до бабусі».

В лютому ювенали шукали неповнолітнього франківця, який планував поїхати в Київ. Знайшли у Тернопільській області. «Він сам включив телефон і подзвонив батькові, – розповідає Зорій. – Зрозумів, що настала ніч, змучився, змерз. Ми були поруч з батьком і повідомили тернопільських колег».

Також нині на обліку у прикарпатських ювеналів семеро неповнолітніх, які тікають з дому регулярно. Так, нещодавно вчергове шукали 15-річну дівчину з Надвірнянщини. За словами старшого інспектора, дитина йде з дому п’ятий раз.

Надія Когутяк: Пандемія очима психолога

«Є й такі діти, що займаються бродяжництвом, тож їх можна зустріти будь-де, – говорить Павло Зорій. – Батьки десь упустили момент у вихованні. Чому тікає – не пояснює. Але втікає не вперше, тому останнього разу мати звернулася аж через тиждень».

За словами інспекторки Іванни Гринюк, щойно батьки запідозрили, що дитина пішла з дому та взяла якісь речі – треба негайно повідомляти в поліцію. Так легше і швидше можна її знайти. Обов’язково знати, у чому дитина пішла, особливі прикмети, мобільний, як зареєстрована у соцмережах. Мати найсвіжіші фото.

«І треба більше цікавитися своїми дітьми, знати коло їх спілкування, – говорить Гринюк. – Ми часто приїздимо на виклик, розпитуємо, а виявляється, що батьки геть нічого не знають про свою дитину».

Ще, додає інспекторка, часто батьки замовчують конфлікти, а поліцейським важлива кожна деталь. Каже, вони й так потім про все дізнаються.

Шукають уваги

Ще у 2018 році в Україні запустили спільну програму Нацполіції та компанії «Київстар» під назвою «Пошук дітей». Коли батьки звертаються у поліцію, то можуть у заяві попросити підключити цю програму, але тоді треба дописати, що вони погоджуються розголошувати дані, фото, прикмети своєї дитини, аби пришвидшити пошуки. Тоді «Київстар» розсилає повідомлення всім, хто перебуває у межах 1-3 км від місця, де може бути зник­ла дитина.

От, про надвірнянську втікачку і повідомила якась жінка, що бачила її у Франківську 2 вересня. Це полегшило та звузило пошуки. Дівчинку знайшли біля вокзалу.

Коли дитину знаходять, то з нею працюють, аби з’ясувати причини. Якщо є якісь конфлікти чи непорозуміння у родині, втікачів направляють у соціальні центри реабілітації. Такі є у Франківську (на Набережній) та в селі Медині Галицького району.

Казкарі не старіють. Де у Крихівцях знайти динозавра, кораблі, лицарів та Boeing 737 (ФОТО)

За словами керівника обласного центру соціально-психологічної реабілітації Василя Серденька, 70-80 % дітей, які є у їхньому закладі, – за направленням ювенальної поліції. Решта від соціальних служб та є навіть самозвернення.

«Діти приходять самі та пишуть заяву, що хочуть жити у нас. У кожного різні причини, – розповідає Василь Серденько. – Одного разу до нас доправили двох ромів. Потім дітей забрали батьки. А через деякий час та дівчинка знову прийшла й сказала, що хоче до нас, бо хоче вчитися у школі та спати на білому простирадлі. Тоді їй було вісім років. Зараз ті діти усиновлені.

У когось батьки зловживають алкоголем, фізична розправа, психологічне насильство. Всі діти, які до нас потрапляють, – психологічно травмовані, тож з ними працюють спеціалісти».

За словами Василя Серденька, на вулиці опиняються діти і з нормальних середньостатистичних родин. Просто батькам нема часу й інтересу. Тоді діти шукають уваги на вулиці.

Авторка: Світлана Лелик
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.