Державний архів Івано-Франківської області співпрацюватиме з американською корпорацією Family Search International, яка допоможе оцифрувати генеалогічні документи з Прикарпаття. Тоді всі охочі зможуть безкоштовно знайти інформацію про своїх рідних на сайті.
А загалом, скористатися даними, збереженими у старих метричних книгах і документах, можна вже зараз, пише Репортер.
Family Search оцифрує інформацію
Державний архів Івано-Франківської області розташований на вулиці Сагайдачного, 42А. Всього тут міститься понад 870 тисяч документів.
Це не так багато, як у деяких інших архівах по Україні – там є і по 1,5-2 мільйони, – пояснює заступник директора державного архіву області Любомир Харук. – Все тому, що багато документів по нашій області згоріли під час Другої світової війни. Тому ми підписали угоду з Family Search аж тепер. Вони почали працювати з українськими архівами ще з 2020 року, але спочатку – з великими. А коли почалася повномасштабна війна, то зосередилися на прифронтових областях, бо там документи під загрозою знищення.
Угоду з Family Search Івано-Франківський обласний архів підписав 6 липня 2023 року. Тепер це має зробити американська сторона. Прикарпаття стало 17 областю України, яка долучилась до проєкту. Після підписання ще може пройти десь пів року пошуку підрядників і завезення необхідної техніки. А далі – процес оцифрування.
Всього має бути близько 2,5 млн сканів, – каже Любомир Харук. – Самі ми не в змозі оцифрувати таку кількість документів: не дозволяє штатна чисельність і немає такої сучасної техніки, яку зможе забезпечити американська компанія. Наше завдання – надати документи, а вони вже самі знаходять підрядника, надають техніку. Оцифрування буде відбуватися у приміщенні архіву, документи нікуди не вивозитимуть.
Потім на сайті Family Search всі охочі зможуть безкоштовно скористатися потрібним документом. Ще одна копія кожного скану залишиться в обласному архіві, тож можна буде побачити потрібні документи в електронному вигляді й у читальному залі архіву.
Читайте: «Хто пережив вигнання, ніде не має дому». Як лемки на Франківщині бережуть унікальну культуру
Метричні книги краще віддати
У державному архіві Івано-Франківської області зберігають документи з 1722 року. У першу чергу, це метричні книги з церков, костелів, синагог. Там є записи, коли людина народилася, хто її батьки та хресні, коли її хрестили.
З синагог у нас документів трохи менше, бо багато їхніх метричних книг – по музеях чи у приватних колекціях, – каже Любомир Харук. – Насправді, у нашій області є немало людей, які зберігають метричні книги вдома. Колись радянська влада нищила церкви, тож багато людей забирали ці книги додому й зберігали із ризиком для себе. Тепер деякі свідомі мешканці приносять і передають ці книги державному архіву. Недавно, після смерті Степана Пушика, його родина передала багато метричних книг. Але дехто, на жаль, продовжує їх тримати у себе з незрозумілих причин. А це – архівний документ, який може принести користь багатьом людям.
За словами Любомира Харука, якось одна з громад області звернулася з пропозицією продати метричну книгу. Але державний архів – не комерційна організація й не володіє власними коштами, а усі послуги, які він надає, задокументовані. Тож будуть раді хіба подарунку.
Але буває, працівники самі купують важливі документи на аукціонах.
Минулого року працівники державного архіву в Івано-Франківській області долучилися до такої акції разом з меценатами і викупили метричні книги по Косівському районі. Кожен скинувся з власних коштів, скільки міг, – говорить заступник директора установи.
Не все вціліло
Крім метричних книг, у державному архіві містяться й інші документи. Наприклад, акти громадського стану – документи з ДРАЦСів. Ще є справи людей з фільтраційних таборів, яких примусово вивозили до Німеччини. Також – документи про реабілітованих, засуджених, судові справи, наприклад, про успадкування майна, реєстраційні картки з біржі праці та інше.
А буває, що необхідна інформація таки втрачена. І не завжди виною є пожежі та війни.
Часто немає даних, бо пошкоджені аркуші, – каже Любомир Харук. – Недавно нам передали метричні книги з Городенківщини, вони у жахливому стані, бо їх знайшли під фундаментом церкви. Зараз з ними працюють реставратори. А взагалі, ми стараємось зберегти все, що можливо. Якщо немає дати народження, а тільки рік, так і пишемо у відповіді на запит: «аркуш пошкоджено, з наявних матеріалів є лише така інформація». А буває, немає взагалі нічого. Може, священник забув записати або чомусь пропущені роки у метричній книзі.
У пошуку інформації є нюанси. Наприклад, люди шукають бабусю за прізвищем чоловіка, а треба за дівочим. А буває, у документах різняться дати народження.
Читайте: Читання як хобі. Як у Франківську долучитися до книжкового клубу
Наприклад, у людини пише у паспорті й у свідоцтві про народження, що вона народилася умовно 1 січня 1940 року. А насправді виявляється, що 10 жовтня 1939 року, – розповідає Любомир Харук. – Просто батьки прийшли реєструвати дитину набагато пізніше, але хрестили одразу після народження. Найправильніша інформація – саме у метричній книзі. Тож, коли люди пишуть приблизний рік, наші працівники намагаються шукати ще п’ять років до і п’ять років після.
Читайте: Кмітливий «Цибулька». Ярослав Юрцуняк з Франківська починав у 14 років зв’язковим УПА (ФОТО)
Як скористатися архівом
До державного архіву звертаються не лише мешканці області, але часто й іноземці з українським корінням, які хочуть знайти інформацію про своїх предків. Є шукачі з Європи, Північної й Латинської Америки, Австралії.
Щоб знайти потрібну інформацію, треба прийти в читальний зал архіву й заповнити анкету. Тоді, за допомогою працівників архіву, знайти населений пункт, який цікавить, і приблизні роки. Далі – виписати свій запит на спеціальний бланк і отримати документи. З ними можна працювати у читальному залі, або відсканувати чи перефотографувати.
Є платні послуги, коли працівники самі формують довідку за запитом. Її можна замовити одразу в архіві або написати на електронну адресу й відправити необхідну заяву. Послуга коштує приблизно 360 грн. Повний перелік платних послуг архіву можна прочитати на сайті.
Державний архів в Івано-Франківській області працює з понеділка по четвер з 08:00 до 17:15, у п’ятницю – до 16:00.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.