Статті

Ворожі гроші. На Прикарпатті продовжує працювати бізнес, пов’язаний з росією

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Влітку минулого року, згідно з матеріалами Центру публічних розслідувань, на Франківщині продовжували вести бізнес понад 100 фірм, пов’язаних з російськими активами, пише Репортер.

Повномасштабна війна триває понад рік – як зараз себе почуває російський бізнес на Прикарпатті?

Російський бізнес на Франківщині

Російський бізнес продовжує роботу

Як ідеться у матеріалі Центру публічних розслідувань, на Івано-Франківщині влітку 2022 року функціонувало 111 фірм, пов’язаних з країною-окупантом. Більш ніж половина – в Івано-Франківську.

Найчастіше бізнес з російським слідом зустрічається серед переробної галузі (33). На другому місці – 22 фірми з оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів. Далі йде 10 фірм зі сфери сільського, лісового та рибного господарства, сім – з професійної та технічної діяльності, ще сім – операції з нерухомим майном. Є також фірми, які займаються будівництвом, громадські організації, постачання електроенергії й газу та інші.

Актуальну інформацію щодо згаданих в розслідуванні підприємств можна знайти на YouControl. Так, ТОВ «Паркан», де обидва бенефіціари – Фаріс Шарафутдінов і Степан Проців – росіяни, продовжує діяльність. Компанія займається лісопильним і стругальним виробництвом на Богородчанщині. Власником є Віталій Срібняк, колишній голова Глибоківської сільської ради.

Російський бізнес працює на Франківщині

Те саме стосується і ТОВ «Дріада ІФ», зареєстрованого в Галичі. Діяльність – виробництво фанери, дерев’яних плит і панелей, оптова торгівля деревиною, будматеріалами й сантехнічним обладнанням. Одним із засновників є росіянин Леонід Сайчук. Так само і ТОВ «Еко-Дріада», теж пов’язане з сім’єю Сайчуків.

Не перебувають у процесі припинення і ТОВ «Аркобуд ІФ», де серед засновників росіянин Сахат Якшімамедов, і ТОВ «ІРС – 2019», де власником є Умар Солтагіраєв із Чечні, і ТОВ «Лемберг Біоенерго», де теж серед засновників росіянин Максим Кусакін.

Крім того, як заявив у травні 2022 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, у місті є сім підприємств, бізнес яких пов’язаний з російським капіталом.

Серед них – завод «Пресмаш», який хоч і не працює, але його великі площі можна було б використати для потреб міста. Тоді міська влада звернулася до обласної військової адміністрації з пропозицією повернути ці підприємства в державну власність, а потім – передати у комунальну. Та, за словами Марцінківа, досі реакції від ОВА не було.

Це не в повноваженні органів місцевого самоврядування – повертати майно повинна держава, – говорить Руслан Марцінків. – Цим займається Служба безпеки України. Ми зверталися, зокрема щодо «Пресмашу» ще на початку вторгненню. На жаль, на своєму рівні ми це не можемо вирішити.

«Карпатнафтохім» судиться з росією

Одна з найгучніших справ, пов’язаних з російськими активами на Прикарпатті, стосується великого нафтохімічного підприємства «Карпатнафтохім», розташованого у Калуші. Раніше він належав російській компанії «Лукойл», потім – нідерландській Karpaty Chemical. Її бенефіціари Ільхам Мамедов та Ігор Щуцький купили завод у “Лукойлу” після того, як він потрапив під санкції.

Як інформують «Вікна», на початку серпня 2022 року Офіс Генпрокурора повідомив про накладення арешту на корпоративні права підприємства на загальну суму понад 2,3 млрд грн, а також на нерухоме майно компанії.

Згодом Братський районний суд Миколаївської області встановив, що «службові особи ТОВ «Карпатнафтохім», діючи за попередньою змовою із невстановленими особами, яким підконтрольні компанії-нерезиденти «Fanlo Holdings Limited» (Кіпр), «Lukoil Investsments Cyprus LTD» (Кіпр) та Нафтова Компанія «Лукойл» (РФ), упродовж 2017-2021 років не включено до складу фінансового результату та об`єкту оподаткування податком на прибуток вартість списаної кредиторської заборгованості за угодами з компаніями-нерезидентами, в результаті чого занизили податок на прибуток на загальну суму 2 279 932 957 гривень».

Карпатнафтохім

У результаті суд наклав арешт на майно компанії – 35 об’єктів, більшість яких у Калуші. Арештоване нерухоме майно передали в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Пізніше «Карпатнафтохім» оскаржував у суді арешт своїх рахунків, але рішення не скасували.

Уже наприкінці року підприємство не змогло оплатити рахунки та виплатити зарплати працівникам. На калуській комісії ТЕБ і НС вирішили, що блокування поточних банківських рахунків ТОВ «Карпатнафтохім» та зупинка його фінансових операцій може привести до надзвичайної ситуації регіонального рівня. Все через те, що компанія забезпечує очисні споруди, які перекачують воду зокрема й до Калуської ТЕЦ.

Читайте: Продаж Калуської ТЕЦ: великі гроші, великі запитання

На початку січня 2023 року «Карпатнафтохім» подав у суд на російську федерацію через не отриманий прибуток у результаті збройної агресії. У позові йдеться про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди у розмірі понад 487,3 млн гривень, понад 84,3 млн доларів США і майже 96,3 млн євро. А також – судових витрат.

Прокуратура проводить розслідування

Як повідомила прессекретарка прокуратури в Івано-Франківській області Іванна Федик, обласна прокуратура минулого року розпочала розслідування у восьми кримінальних провадженнях щодо підприємств, пов’язаних з росією. Йдеться про факти ухилення від сплати податків службовими особами підприємств, бенефіціарними власниками яких є резиденти рф.

У цих справах, за клопотаннями прокурорів, наклали арешти на корпоративні права восьми резидентів країни-агресора, загальною вартістю понад 152 млн грн, а також 67 об’єктів рухомого та нерухомого майна.

Йдеться про підприємства на Прикарпатті, які займались виготовленням труб і карбамідних смол. Росіяни створили офшорну компанію, через яку контролювали їхню виробничу діяльність. А також – про приватні підприємства у сфері будівництва та сільського господарства, які, здійснюючи господарську діяльність, ухилилися від сплати податків.

Наразі більшість арештованого майна передали в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Йдеться про корпоративні права, вартістю понад 152 млн грн, і 26 об’єктів нерухомого майна. Досудове розслідування триває.

Серед інших справ, значного розголосу набув арешт майна дружини колишнього нардепа ОПЗЖ Віктора Медведчука – Оксани Марченко.

Суд, за клопотанням прокуратури Івано-Франківської області, арештував корпоративні права на 2,6 млрд грн у 18 компаніях і підприємствах, об’єкти нерухомості, земельні ділянки та транспортні засоби, які належали Марченко, а також будинки та 10 авто преміумкласу. Це майно та компанії у різних областях України, у тому числі й на Прикарпатті.

Читайте: Ворог сидить в тилу. На Прикарпатті досі є церкви московського патріархату

Окрім того, за клопотанням прокурорів Івано-Франківської прокуратури, накладений арешт на майно і корпоративні права двох підприємств. Бенефіціарними власниками у них є російські банки. Арештовані корпоративні права та акції на понад 14,8 млн грн, майновий комплекс вартістю понад 197,3 млн грн, 8 автомобілів та гроші на банківських рахунках передали до АРМА.

Це підприємства, які займаються виробництвом картонної продукції, мішків для цементу і будівельних сумішей. Службові особи підприємств мають безпосередній зв’язок із рф і можуть бути причетними до фінансування держави-агресора, а також сприяти військовій агресії проти України, – повідомила Іванна Федик.

Досудове розслідування “проводять у кримінальних провадженнях за фактами фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, зловживання службовим становищем, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України”.

Окрім того, прокуратура виявила численні факти набуття громадянами росії права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які не відчужені відповідно до вимог законодавства України. Ці землі прокурори повертають у судовому порядку. Наразі заявлені два такі позови.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.