Статті

Вода, тепло, світло. Чи готові укриття у Франківську до зими

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Івано-Франківськ готується до зими, влада планує розгортати пункти обігріву на випадок аварії через російські ракети. Та й загалом з настанням холодів укриття змінять умови перебування, пише Репортер.

То чи готові франківські сховища до морозів?

Укриття в Івано-Франківську
Місця для укриття мають бути позначені

Карта покаже укриття

Карта укриттів Івано-Франківська з’явилася ще напередодні повномасштабної війни. З того часу там вносились зміни. Наразі на карті – 144 підвальних приміщення, 21 захисна споруда та три протирадіаційні укриття.

Все ж карта не є повністю репрезентативна, бо деякі підвали у будинках насправді не годяться для сховищ, а деяких і нема. Та, за словами начальника міського управління з надзвичайних ситуацій Ігоря Влізла, робота з перевірки укриттів ще триває.

Ми зараз перевіряємо підвали та сховища в будинках, – каже Ігор Влізло. – Десь вода потекла, затопило. Багато підвалів виявилися неготовими, ми їх забрали з карти. На сьогодні є 50-60 підвалів, які перевірені, облаштовані, там люди якийсь час можуть перебувати. Наше управління практично щоденно перевіряє проблемні сховища. Якщо є якісь зауваження – звертаємось до адміністрації.

За сховище відповідає балансоутримувач: у багатоповерхівках це компанія-управитель, у закладах освіти чи культури – керівник установи.

Підвал як укриття у Франківську
Часто сховища виглядають не дуже привітно

У Кодексі цивільного захисту України визначають такі захисні споруди:

  • Сховище – герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів;
  • Протирадіаційне укриття – негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.

Читайте: Перезимувати. Як підготуватися до зими й не стати жертвою паніки чи маркетингу

На карті Франківська позначили три протирадіаційні укриття за такими адресами:

  • Галицька, 2 (головний корпус медуніверситету);
  • Привокзальна площа, 15 (у дворі будівель Укрзалізниці, перед мостом);
  • Ребета, 6.

Укриття, наприклад, у колишньому заводі «Позитрон», що теж будували як протирадіаційне, позначене на карті просто як сховище. Найбільше захисних сховищ є в районі залізничного вокзалу, але також – на Січових Стрільців, 13А, Української перемоги, 32 (біля Промприладу), два на Пасічній, два у районі “Велмарта”. Також по одному укриттю міститься у Чукалівці та в Микитинцях і два – у Хриплині.

На морози готують обігрів

За словами Ігоря Влізла, поки звернень і скарг щодо укриттів від франківців небагато. Якщо якісь надходять – управління з надзвичайних ситуацій їх перевіряє та дає завдання виправити, що не так.

А зараз планують частину зі сховищ облаштувати до зими.

Підприємства, які утримують укриття, зараз закуповують генератори, щоб було тепло. Вони будуть обігріватися автономно, – каже Ігор Влізло. – Частину генераторів вже придбали, частину шукаємо. Крім того, у 14 школах будуть великі пункти обігріву, там вміщатимуться 200-300 мешканців міста. Їх облаштують на базі укриттів, у спортзалах, а також у наших комунальних підприємствах. Робитимемо пункти обігріву і в деяких житлових будинках.

Загалом на Прикарпатті до зими планують розгорнути 384 пункти обігріву на випадок відсутності електропостачання через російські обстріли. Про це йдеться у сюжеті Суспільного. В Івано-Франківській громаді буде 80 таких пунктів.

Укриття в Івано-Франківську
Мешканці розповідають: не завжди спускаються у сховища

Також минулого тижня з’явилося повідомлення про те, що прокуратура Івано-Франківської області скерувала до суду позови з вимогою, щоб балансоутримувачі довели до ладу сховища у Калуші та Франківську.

Як стверджує прокуратура, споруди, про які йдеться, перебувають в аварійному стані, тож не можуть використовуватися для захисту людей. За словами Ігоря Влізла, у Франківську йдеться про сховище обласної психоневрологічної лікарні.

Вони зібрали необхідні матеріали, подають до суду, – говорить начальник управління. – Відповідачем є адмінстрація психлікарні. Зрозуміло, чому досі не зробили, – немає грошей. Саме приміщення нормальне, але там запущена апаратура, витяжки. Сховищу десь 30-40 років.

Читайте: Ціни ростуть. Чи подорожчають ще продукти на Франківщині цього року

Каналізація та вогнегасник

Зараз від уряду є докладні поради щодо укриттів у школах та садках. Загальних порад для «дорослих» сховищ менше. У вимогах щодо використання та експлуатації споруд цивільного захисту, виданих МВС у 2018 році, є деякі загальні правила.

Наприклад, у захисній споруді (йдеться у першу чергу про сховища від різних установ) повинні бути засоби пожежогасіння та план евакуації зі споруди, які мають підсвічуватися. Входи до споруд мають бути доступними для людей з інвалідністю або інших маломобільних груп населення.

Вказівник до укриття в Івано-Франківську
У Франківську є лише три бомбосховища

Захисні споруди мають містити штучне освітлення, але без незахищених ламп розжарювання. Бажано, щоб там були розетки, каналізація, водопостачання та опалення, телефонний або радіозв’язок, щоб слідкувати за оповіщеннями. Обов’язково повинна бути добра вентиляція.

У протирадіаційних укриттях місткістю до 20 людей у разі відсутності в них водопроводу мають бути переносні баки для питної води з розрахунку 2 л на добу на одну людину. Якщо у таких укриттях немає каналізації, для приймання нечистот допускається використовувати тару, що щільно закривається, загальною місткістю з розрахунку 2 л на добу на людину. Резервне освітлення передбачається від переносних електричних ліхтарів, акумуляторних світильників тощо.

Читайте: Привиди колишнього Франківська. Що сталося з легендарними кафе

Для захисту можна також використовувати так звані найпростіші укриття – наземні або підземні споруди чи їхні окремі частини, у яких можна тимчасово перебувати. Йдеться про підвали чи цокольні приміщення. Також дозволяється швидко зводити найпростіші укриття у разі потреби.

Підвал багатоповерхівки у Франківську
Підвали в радянських багатоповерхівках часто зовсім не обладнані

Такі найпростіші укриття мають бути обладнані для перебування в них людей протягом 48 годин. Там мають бути місця для сидіння (лавки, стільці), ємності з питною водою, контейнери для продуктів, баки для нечистот, що щільно закриваються, резервне освітлення, засоби пожежогасіння, засоби зв’язку та оповіщення, засоби для надання першої допомоги.

Зрозуміло, що більшість франківських сховищ не мають ні пляшок з водою, ні каналізації. У деяких багатоповерхівках мешканці подбали про мінімальний комфорт – лавки й стільці. А воду та перекус варто тримати у тривожному рюкзачку.

Авторка: Ольга Романська

Дивіться опитування від каналу 402

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.