Люди Статті

Вічна тема. Чотири міфи про контрацепцію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Жінкам у всі часи було несолодко. Особливо це стосувалося контрацепції. Багато давніх способів були схожими на тортури. Наприклад, китаянки натщесерце пили розчин олії та ртуті. Єгиптянки наносили на шийку матки мед, який створював плівку, а ще їли дику моркву. Новіші методи, які дійшли до наших бабусь, не менш дивні. Жінки спринцювалися оцтом або лимонною кислотою, пили сік із сирого буряка чи настій лаврового листа. Навіть тримали ноги у гарячій воді з гірчицею. Чоловікам радили натирати статевий орган оцтом або одеколоном…

Сьогодні є значно безпечніші та дієвіші способи, але міфи нікуди не зникли, пише Репортер.

Контрацепція, міфи

Розпусне суспільство

Нині є навіть думка, що суспільство тепер розпусне, а зробила його таким – контрацепція. Бо ж, мовляв, раніше, якщо жінка погод­жувалася на близькість, то мусила думати про потенційне материнство саме з цим чоловіком. Про думки та обов’язки чоловіка, на жаль, традиційно не йшлося. Але тепер ніби взагалі ні в кого – ані обов’язків, ані думок.

Вільна статева поведінка суспільства була споконвіків, особливо серед молоді. Прагнення спробувати «заборонений плід», відчути себе дорослим – це вічна проблема, – каже лікар-гінеколог Наталя Мельник. – Просто зараз це більше обговорюють, щоб спонукати думати про наслідки. Але насправді це особисте рішення та вибір кожної людини.

За словами лікарки, ефективність контра­цепції дуже залежить від дотримання усіх рекомендацій і правил. Інакше надійність будь-якого контрацептивного методу знижується. У цій справі пристрасть і почуття мають бути гарячими, а розум – холодним.

Ефективність контрацептивних засобів оцінюється спеціальним показником, що називається Індекс Перля, – розповідає Наталя Мельник. – Це середнє число вагітностей на рік розраховане на 100 жінок, що застосовували відповідний метод контрацепції.

За цим показником одними з найбезпечніших для жінок вважаються: комбіновані оральні контрацептиви, гестагенні засоби (або «міні-пілі»), гормональний пластир, вагінальне кільце, внутрішньоматковий контра­цептив («спіраль») та деякі інші, менш популярні серед населення.

Серед свідомих чоловіків найпопулярнішими залишаються презервативи. До речі, перша письмова згадка про них є в давньогрецькій легенді про царя Міноса (приблизно 3000 рік до н. е.). Той, щоб уникнути зачаття, вставляв дружині сечовий міхур кози. Згодом презервативи справді почали робити з сечових міхурів і кишечників кіз та овець.

Контрацепція, міфи

А далі наведемо кілька міфів про контра­цепцію та розвінчаємо їх за допомогою Наталі Мельник.

• Після оральних контрацептивів у жінок значно збільшується вага

Оральні контрацептиви вперше з’явилися ще в 1960 році. Але тоді вони значно відрізнялися за вмістом гормональних компонентів (кількістю й типом). Наприклад, доза естрогенового компоненту в сучасних препаратах знижена зі 150 мкг / добу до 15-20 мкг / добу.

Сучасні засоби містять дуже низькі дози гормонів, тому й знижена частота та прояви побічних реакцій та ускладнень при їх прийомі. Нині можливі лише незначні зміни маси тіла, і в жодному разі не йдеться про різке збільшення ваги чи надмірне оволосіння.

До речі, щодо оволосіння – ці прояви були пов’язані з тим, що раніше оральні контрацептиви містили інші типи гестагенів, які мали андрогенний вплив. А деякі з сучасних препаратів навіть навпаки використовуються для лікування посиленого росту волосся у жінок.

• Оральні контрацептиви можуть пов­ністю «вимкнути» репродуктивну функцію

Звісно, комбіновані оральні контрацептиви, як і будь-який інший засіб, можуть мати ту чи іншу побічну дію. Саме тому призначати їх може лише лікар, який чітко визначить протипокази, ризики та підбере відповідний засіб для кожної жінки індивідуально.

Щодо впливу на функцію яєчників, то тут усе з точністю до навпаки. Застосування комбінованих оральних контрацептивів можна порівняти з «відпусткою» для яйників. Коли прийом препарату завершується – це схоже на момент, коли ми тривалий час перебували у відпустці, а потім потрапили на роботу та працюємо з подвійним завзяттям. Щось схоже відбувається і з яєчниками після відміни комбінованих оральних контрацептивів. Саме тому ймовірність настання вагітності у такий період підвищена. Цей феномен називають ребаунд-ефектом.

Рак щастю не завадив. Віра Бочкур з Франківська боролась за життя сина, а тепер рятує себе

• Метод природного планування сім’ї – найбільш надійний і точний

Цей метод відносять до негормональної контрацепції. Суть полягає у спостереженні за природними проявами фертильної (коли ймовірність запліднення найвища) та нефертильної (коли настання вагітності найменш вірогідне) фаз менструального циклу жінки. У найбільш «небезпечні дні» пара утримується від статевого акту або використовує інші методи запобігання вагітності.

Рівень ефективності цього методу нижчий у порівнянні з тими, що ми перерахували вище. Важливо пам’ятати те, що його можна застосовувати лише за умови регулярного менструального циклу. А ще він вимагає від жінки щоденного ретельного спостереження за своїм організмом.

• Під час менопаузи контрацепція не потрібна

Зважаючи на те, що настанню менопау­зи передують нерегулярні менструальні цикли, визначити момент, коли можна припинити використання контрацептивів, направду складно. Тому лікарі рекомендують використовувати той чи інший метод контрацепції протягом 12 місяців після останньої менструації.

Якщо упродовж року менструальні кровотечі були відсутні – контрацепція жінці справді вже не потрібна.

Авторка: Тетяна Колибаб’юк

Про пані Світлану, яка працює у Франківську “голосом вокзалу” (ФОТО, ВІДЕО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.