Статті

Умови – майже бойові. Як інструктори «9 Line» проводять вишколи для військових

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Бути підготовленим – перша умова збереження життя і здоров’я в бою – як власного, так і побратимів. Для цього тренувальний центр «9 Line» проводить бойові вишколи для недавно мобілізованих і для тих, хто воює уже не перший місяць.

За час існування проєкту тренування пройшли близько 8000 бійців, пише Репортер.

Спершу були американці

Як розповідає співавтор проєкту Ігор Добрянський, все почалося з повномасштабним вторгненням. Він, як і багато інших, пішов до військкомату. Тоді на фронт брали не всіх, тому потрапив до добровольчого формування територіальної громади (ДФТГ) – як підрозділу 102 бригади.

Тоді ДФТГ свого роду пощастило, бо у нас з’явилися іноземні інструктори-волонтери, які приїхали у Франківськ. Переважно це були американці з морської піхоти, які раніше проводили навчання на Яворівському полігоні, – розповідає Ігор Добрянський. – Коли почалася повномасштабна війна, вони приїхали в Україну, щоб проводити вишколи для добровольців.

Так влітку 2022 року у Франківську почали формуватися стрілецькі батальйони. Американці, а також британські, французькі військові-волонтери проводили вишколи і у них. Найкращих бійців з франківського ДФТГ долучали до цих вишколів вже помічниками інструкторів.

Ігор Добрянський
Ігор Добрянський

Так разом з іноземцями сформувався кістяк інструкторів, – говорить Ігор Добрянський. – Потім ДФТГ розформували, але американці й далі приїжджали, на волонтерській основі. Так ми їздили і проводили тренування протягом 2022-2023 років. А сам проєкт «9 Line» був сформований у травні-липні 2022-го, бо нам вже тоді були потрібні ресурси – машини, обладнання для навчань. Відтоді ми використовуємо наш благодійний фонд, щоб накопичити ресурси і забезпечити навчання.

З осені 2023 року підтримка американців потрохи зменшувалася. Франківські інструктори, які здобули необхідні навички під час вишколів з іноземцями, почали проводити їх самостійно.

Ми намагаємось максимально використати їхні знання і адаптувати їх до теперішньої реальності, – каже співавтор проєкту «9 Line». – Адаптація важлива, бо війна постійно змінюється. Вона починалася як класична війна, але кожні пів року все по-іншому. Наприклад, з’явилася проблема з дронами, так стали використовувати РЕБи, з’явилася тилова охорона. Це зовсім міняє концепцію, тактику тощо.

Читайте: «Якщо сидіти й чекати, росіяни прийдуть сюди». Франківець Дмитро Гуйван – про службу на Курщині та що потрібно для перемоги

Фото: Facebook-сторінка проєкту “9 Line”

Чому важливий стрес?

Спочатку тренери «9 Line» проводили вишколи на заході України, але з 2023 року працюють на прифронтових територіях. Переважно запити надходять безпосередньо від бригад чи підрозділів.

Це братство: ми зустрічаємо побратимів, знайомимось з новими. Якщо головний сержант хороший, він прагне внести у свій підрозділ щось корисне, – каже Ігор Добрянський. – Ми співпрацюємо з багатьма підрозділами рівня батальйону. Але системно – з 42 бригадою і з 4 окремою танковою бригадою. Під час системної роботи є можливість планувати. Коли ти безпосередньо спілкуєшся з сержантами, то розумієш, що конкретно потрібно військовим, які завдання, яка їхня ділянка фронту, де вони зараз працюють. Тоді корегуєш програму навчання.

Часто інструктори займаються з новоприбулими бійцями, тільки після курсів базової військової підготовки. Крім того, повторюють навчання для вже досвідчених бійців.

Читайте: Коли приїжджають свої. Як волонтерські поїздки з Бабина на фронт стали мистецьким проєктом (ФОТО)

Ми називаємо це – модифікований курс БЗВП, – каже військовий інструктор. – Наприклад, навчаємо військовій топографії. Курс займає два дні та одну ніч. Цього достатньо, щоб боєць ознайомився, навчився оперувати програмним забезпеченням чи іншими засобами, що є у розпорядженні бойового підрозділу. Але, щоб закріпити навчання, його треба проводити якомога частіше. Також навчаємо розбиратися з боєприпасами – бо їх є дуже багато видів. Курс займає два дні, а потреба в розвитку інженерно-саперних посад є велика. А ще – тактика малих груп, що теж потрібно проходити часто, у різні сезони. І вогнева підготовка – навички стрільби з будь-якої зброї, яка є у підрозділі.

Окремі навчання – з тактичної медицини. По-перше, їх легше організувати, по-друге, ці знання теж потрібно освіжати якнайчастіше.

Усі вишколи відбуваються за такою схемою: спочатку заняття за програмою, поступово додаючи в них фактори стресу, а наприкінці – свого роду «іспит», де імітується бойова обстановка.

Є таке поняття як бойовий стрес – фізіологічна реакція на нові обставини, – розповідає Ігор Добрянський. – Наприклад, коли людина мобілізувалась, пройшла курс БЗВП, потрапила у військову частину, для неї вперше почути реальний прихід – це великий стрес. І щоб зносити цей рівень стресу, треба створювати умови, наближені до бойових, щоб вона почула цей звук в умовно безпечній обстановці. Тому ми влаштовуємо імітацію вибухів і заряди, які імітують приліт 120 міни. Використовуємо також дрони, намагаємось, щоб люди, особливо ті, хто ще не був на бойових, знали, як звучить навантажений дрон, щоб розрізняли FPV й розвідувальні. Чим більше ти пережив стресових факторів у звичайних умовах, тим легше пережити це все в бойових.

Читайте: Вони загинули за Україну. Пілот-винищувач, підполковник Андрій Ткаченко

За два кроки до «нуля»

Загалом бойові вишколи від «9 Line» уже пройшли близько 8000 військових, а тренінги з тактичної медицини – близько 20 тисяч. Інструкторів – до двох десятків.

Під час тренінгів на одного інструктора припадає не більше 10-15 людей, тільки так навчання будуть ефективними. Також це питання безпеки, адже на прифронтовій території збирати велику кількість військових разом є небезпечним. Але проводити навчання у безпосередній близькості від бойових позицій – важливо.

Якщо наші побратими учора вийшли з «бойових», відпочили, їхні сержанти розуміють, що за той час можна позайматися. Це важливо, зокрема, при типографічному навчанні, – каже Ігор Добрянський. – Головний сержант роти чи взводу і бійці разом проходять таке тренування, бо вони знають бойову обстановку у цей час. В результаті у бійців зростає впевненість і в собі, і в побратимах, а це дає хороші результати у бою.

Уся робота тренувального центру «9 Line» – на волонтерських засадах. Але потреба у матеріалах та обладнанні ніколи не закінчується. Недавно проєкт отримав часткове фінансування від «Urban Space 100», але цього все одно недостатньо.

Потрібні гроші на витратні матеріали: наприклад, є курс, як збивати дрони з дробовика, – розповідає інструктор. – У більшості частин штатного боєприпасу немає, його треба купувати. На 5 днів навчання в середньому 5-6 людей треба 15 тис грн на боєприпаси. Ще треба кілька FPV-дронів, щоб відпрацювати стресову стрільбу по дрону, який намагається тебе атакувати. Тому на два тижні навчання потрібно щонайменше 30 тис грн. Про пальне й ремонт машин я взагалі не згадую. За два тижні машини пробігають 5000 км, а ми їздимо на таких, які треба вже викинути. Вони приїжджають – постійно ламаються.

Щоб допомогти тренувати бійців, які продовжують нищити ворога, можна задонатити на банку: https://send.monobank.ua/jar/9N1iRt1Np7. Гроші там потрібні завжди.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.