Змалку хлопчикам забороняють плакати, кажуть, що «чоловік може потерпіти». Ці стереотипи, на жаль, глибоко засіли у соціумі – і відгукуються у дорослому віці. За статистикою, чоловіки рідше, ніж жінки відвідують лікаря. Через це недуги чоловікам часто діагностують у задавненому стані, коли допомогти вже важко.
По завершенні листопада – місяця чоловічого здоров’я – «Репортер» поцікавився, чи справді це так.
З війною стереотипів побільшало
За даними загальнонаціонального дослідження «Індекс здоров’я. Україна», середня очікувана тривалість життя чоловіків України на 12 років нижча від такого ж показника у більшості країн Європи. Щоправда, дослідження проводили ще у «доковідний» 2019 рік, втім з того часу мало що змінилося. Тоді очікувану тривалість життя для чоловіків в Україні визначили у 66 років, а для жінок – 76 років.
Як зазначають у Центрі громадського здоров’я МОЗ України, на довголіття чоловіків впливають поведінкові фактори ризику, наприклад, куріння. Також вони рідше ходять на профілактичні огляди, своєчасно не звертаються по медичну допомогу.
Наприклад, за дослідженням, яке проводила Клініка Клівленда в США, майже дві третини опитаних чоловіків зазначили, що вони відвідують лікаря настільки рідко, наскільки це можливо. Дослідження, проведене канадською організацією з охорони здоров’я, теж вказує, що жінки схильні набагато частіше звертатися за медичною допомогою, ніж чоловіки.
У мене цукровий діабет, тож я щороку буваю в ендокринолога, – розповідає франківець Віталій Магалатій. – А до інших лікарів не ходжу, раз немає проблеми – хіба, якщо вже дійсно щось сильно турбує. Ще є такий страх: підеш до одного лікаря, він направить до іншого – і так далі. Хоч розумію, що після 50 варто ходити на огляди частіше.
Читайте: Андрій Гаман: «Не знаю, чи зможу піти з армії після перемоги»
Найчастіше до лікаря я звертався за призначенням військкомату. А сам – хіба за крайньою необхідністю, наприклад, коли зламав руку, – каже Ігор Попик. – Найчастіше, я знаю, що можу потерпіти. Якщо вже на п’ятий день проблема не проходить, турбує і заважає у побутовому житті, то я вже можу звернутися до лікаря з цим питанням.
Як розповідає франківська психотерпатевтка Наталія Мухітдінова, часто причиною того, що чоловіки не звертаються до лікаря, є гендерні стереотипи.
І зараз, зважаючи на війну, такі стереотипи ще більше посилилися.
За моїми спостереженнями, зараз таких стереотипів стало навіть більше, – каже психотерапевтка. – Ті чоловіки, які воюють, в принципі не мають коли лікуватися. А ті, хто не воює, мають величезне почуття сорому і провини. Мовляв, комусь там в окопах холодно, а я тут з якимись дурницями. Зараз чоловіки перебувають у дуже серйозній емоційній пастці.
Часто оточення лише посилює ці гендерні стереотипи щодо чоловіків і формує очікування.
Чоловікам говорять: «Зберися, ти маєш бути сильним» – і не приймають, що він може бути хворий, слабкий, може чогось боятися, – пояснює Наталія Мухітдінова. – Йдеться не лише про здоров’я: чоловікам кажуть, що не можна бути емоційними, що вони «народжені для війни». Також, що чоловік має заробляти гроші, вміти забити цвях, завжди хотіти сексу. Якщо цього нема – то щось не так. Ми живемо у стереотипному суспільстві. Це як вважається, що жінка завжди має вміти поводитися з дитиною чи знати, як народжувати.
За словами психотерапевтки, єдиного рецепта, як мають себе вести близькі, щоб спонукати чоловіка піклуватися про своє здоров’я, немає. Втім, завжди варто пам’ятати, що, незалежно від статі й гендеру, всі ми – люди, яким притаманні різні почуття і відчуття.
«Якщо є кров – допомогти вже важко»
Франківський уролог Володимир Тріщ каже, якщо молодь уже почала більш свідомо ставитися до свого здоров’я, то старші пацієнти все ще нехтують профілактичними оглядами.
Може, жінки більш свідомі й частіше ходять до гінеколога. Але чоловіків, з мого досвіду, важко переконати постійно обстежуватися, – розповідає Володимир Тріщ. – Найчастіше звертаються, коли вже є скарги. Йдеться або про інфекції, які передаються статевим шляхом, або про проблеми з сечовипусканням чи статевим життям.
Нехтування профілактичними оглядами, за словами лікаря, може призвести до запускання хвороби. Насамперед йдеться про рак простати, який часто діагностують чоловікам у пізніших стадіях.
Часто рак простати проявляється такими ж симптомами, як і доброякісні форми, – пояснює Володимир Тріщ. – І навіть, коли у пацієнта з’являються порушення, він терпить, думає, що так має бути через вік. Але якщо є затримка сечі або кровотеча сечовивідних шляхів, то це вже задавнені процеси – найімовірніше, або рак простати або сечового міхура. На жаль, на сьогодні таких випадків багато. Захворювання діагностують переважно у старшому віці, але загалом ця недуга помолодшала.
Якщо вже є клінічні прояви раку простати – такі як кровотеча, – то часто вилікувати його вже не можна.
З позитивних тенденцій, за словами Володимира Тріща, є те, що молоді хлопці тепер більш свідомі щодо здоров’я. Нерідко пари, які планують завести дитину, спочатку звертаються за необхідними обстеженнями.
Читайте: Авто – це про лідерство. Як франківки поборюють стереотипи і сідають за кермо
Після 40 – регулярні обстеження
Як пояснює лікар, вперше до дитячого уролога хлопчика мають привести батьки ще до статевого дозрівання, щоб перевірити, чи немає вроджених аномалій або патологій. Далі вже – обстеження після завершення статевого дозрівання і початку статевого життя. У дорослому віці треба хоча б раз на два-три роки перевірятися в уролога. А після 40 – щороку проходити необхідні обстеження, щоб запобігти раку простати та інших небезпечних недуг.
Жінкам, за словами Володимира Тріща, регулярно відвідувати уролога немає потреби. Втім, якщо є проблема, наприклад гострий цистит, обов’язково йти до лікаря, а не займатися самолікуванням в аптеці. У такому разі можна уникнути переходу циститу в хронічну форму.
У Центрі громадського здоров’я сформували основні поради для чоловіків, як дбати про своє чоловіче здоров’я. Зокрема, не забувати про фактори ризику раку простати та інші хвороби передміхурової залози.
Здоров’я передміхурової залози є дуже важливим для чоловічого добробуту та довголіття. Доброякісна гіперплазія передміхурової залози, так звана аденома простати, а також рак простати можуть мати схожі симптоми, як-от часте сечовипускання, болюче та малими порціями; нетримання сечі тощо. Рання діагностика допоможе підвищити успіх лікування й одужання, – нагадують у центрі.
Ризик розвитку раку простати у чоловіків 50 років складає 42% та збільшується з віком. Чоловікам, віком від 45 років рекомендовано здати тест для визначення ПСА (простатичний специфічний антиген). На нього може направити сімейний лікар чи профільний спеціаліст.
А також:
- вчасно відвідувати лікаря та ходити на профілактичні огляди – наскільки це можливо в теперішніх умовах;
- ніколи не вживати медикаменти, а також біологічно активні добавки без консультації з лікарем;
- бути фізично активними;
- намагатися піклуватися про своє психічне здоров’я, не боятися звертатися до фахівців.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.