Статті

Авто – це про лідерство. Як франківки поборюють стереотипи і сідають за кермо

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Здається, жарти про жінок за кермом авто уже давно застаріли. Але деякі водійки все ще стикаються з упередженнями. Втім, в автошколах в останні роки учениць більше, ніж учнів.

А повномасштабна війна ще більше укріпила цю тенденцію, пише Репортер.

Без «підборів» на склі авто

Франківка Ольга Андріяшко водить авто близько місяця. Раніше не цікавилася водінням, за кермом завжди був чоловік. Але в лютому 2022 року він пішов добровольцем на фронт, а дружині було важко без автівки.

Я ніколи не хотіла бути водійкою, не мріяла мати машину, не розбиралась у марках. Ще й чомусь думала, що це – не для всіх. Вважала, що я така творча натура, не дуже уважна, тому не опаную це вміння, – розповідає Ольга Андріяшко. – Але самій все тягнути було важко, крім того, мій бізнес передбачає постійні відправлення з пошти. А ще мій чоловік сумнівався в мені, казав, що це дуже складно. Це мене роздратувало й додатково мотивувало довести всім, що я можу.

Тож Ольга Андріяшко з квітня 2023 року пішла на курси і склала іспит. За її словами, спочатку нова навичка давалося їй не дуже легко, але вона сумлінно все вчила, брала додаткові практичні заняття. І тепер це принесло нові барви в її життя.

Ольга Андріяшко щодня поборює невпевненість за кермом авто

Це зовсім новий досвід, і мені дуже хочеться, щоб жінки не боялися й сідали за кермо, – каже водійка. – Бо багато навіть мають права, але не наважуються їхати самі. І саме жінки себе недооцінюють, бо я жодного разу не бачила, щоб чоловік ліпив собі наліпки на скло, що він новачок. Не кажучи вже про ці «підбори» на склі – мовляв, за кермом жінка. На мою думку, це принизливо.

Читайте: Політикиня Євгенія Бардяк: «Говорити про Україну за кордоном має бути місією для всіх політиків чи активістів»

Поки що Ольга Андріяшко ще не наїздила багато кілометрів, але практикується щодня. Навіть маленька поїздка до магазину чи пошти дає змогу «набити руку». Своїм досвідом ділиться і в соцмережах – щоб надихнути інших жінок сісти за кермо.

Коли я ходила у теоретичну групу з водіння, там переважали жінки, – каже Ольга Андріяшко. –І на дорозі я зустрічаю дуже багато водійок. Помилки роблять як жінки, так і чоловіки – як і неввічливі водії трапляються серед обох статей.

Побороти дитячий страх

А ось Аурелія Боляк отримала права ще 20 років тому. Втім, перший самостійний досвід водіння виявився неприємним і вона надовго забула про бажання вести машину.

Коли я вперше приїхала до міста, мене всю вкрило потом. Потім я переплутала газ з гальмом, дала задній в гараж і на цьому моє водіння завершилося, – пригадує Аурелія Боляк. – Потім 19 років я була впевнена, що я більше ніколи не поведу, що мені класно на місці біля водія. Я психотерапевтка, тому зрозуміла, що це ще й страх з дитинства. Коли я була у підлітковому віці, мій дядько розбився в автокатастрофі. І тому водіння асоціювалося мені з чимось дуже страшним.

Навесні 2023 року Аурелія Боляк справилася з іще одним викликом – подолала паломницький «Шлях до Сантьяго». Це дало їй натхнення і велику віру в себе. Тоді взялася пригадувати правила, брати практичні уроки.

Аурелія Боляк повернулася до навички водити машину через 20 років після того, як отримала права

Мені пощастило, що чоловік мене дуже підтримує, – каже Аурелія Боляк. – Знаю, деякі чоловіки відмовляють, відбивають охоту в дружин, навіть залякують. На щастя, мій чоловік дуже спокійний, чудовий вчитель. Тож я почала помалу розслаблятися за кермом. А тепер взагалі отримую неймовірне задоволення, особливо якщо їду швидко по трасі за містом.

Психотерапевтка пояснює: водіння дуже пов’язане зі сміливістю та вмінням брати на себе відповідальність. А у патріархальному суспільстві дівчат часто виховують з умінням пристосовуватися, а не управляти. З цим може бути пов’язана невпевненість деяких жінок щодо можливості вести машину.

Авто – це про лідерство, коли ти повністю береш відповідальність на себе, і про дорослішання. Недаремно у багатьох мусульманських країнах жінкам не дозволяють водити. Бо це дуже сприяє розвитку лідерських якостей, – каже Аурелія Боляк.

Читайте: Жінки говорять. У Франківську відомі поетки читали вірші про війну, любов і менструацію

Жінка їде уважніше

Як розповідає інструктор школи водіння «Автолюб» в Івано-Франківську Володимир Хімей, зараз на курсах – близько 80% жінок. Але тенденція, коли учениць більше, ніж учнів, була й раніше, перед повномасштабним вторгненням.

Часто хлопці отримують права під час навчання у середній школі або училищі. А жінки приходять уже в більш зрілому віці, – каже Володимир Хімей. – Інколи учениці розповідають, що стикалися зі стереотипами, але більшості жінок вдається це долати. Хоч, якщо її чоловік або рідні не підтримують в цій справі, жінці набагато важче морально. Якщо чесно, мені значно легше навчити водити жінку, ніж чоловіка. Вони – більш відповідальні та уважні.

Середній вік майбутніх водіїв та водійок в автошколі – від 20 до 50 років. Але бувають і старші.

Колега Володимира Хімея Василина Дівончук теж згодна, що стереотипи про жінок за кермом мали б уже давно зникнути. Адже ще до 2022 року на заняття було десь 60% учениць.

Жінки набагато краще їдуть і справляються з різними ситуаціями, – каже інструкторка. – Навіть у стресовій ситуації жінка, може, й панікує, але швидко себе опановує і може прийняти рішення за кілька секунд. До того ж, з мого досвіду, жінки ведуть машину безпечніше, більше пропускають на дорозі, менше спішать.

Головне – подолати страх і невпевненість за кермом авто, яку нерідко прищеплюють жінкам їхні ж кохані.

Часто жінки приходять і кажуть: «Він говорить, що я ніколи не буду їздити, що мене нереально навчити». Але тоді у жінок з’являється ще більший стимул, бо вони хочуть доказати чоловікові, що можуть більше, ніж він думає, – каже Василина Дівончук.

Українських досліджень про те, люди якої статі скоюють більше аварій, немає. Не ведуть таку статистику і в поліції. Зате, згідно з дослідженням, проведеним американською групою Smith Lawyers, чоловіки частіше відволікаються за кермом, ніж жінки. Про це йдеться у статті американського медіа The Drive. Зокрема, чоловіки на 20% більше схильні використовувати телефон під час водіння авто.

Читайте: Жінки на війні. Як Марта Дем’янчук з Івано-Франківська воює за незалежність

А як ідеться у зовсім недавньому дослідженні, яке проводили у 2022 році в американській столиці Washington D.C., жінки все ж трохи частіше скоюють ДТП. Втім, згідно з опитуванням, чоловіки виявилися менш обачними за кермом загалом: з п’ятьох нетверезих водіїв четверо виявляються чоловічої статі. Також виявилося, що саме чоловіки у 70% випадків порушують правила на дорозі. Тож, сперечатися, хто краще водить, немає сенсу. Це – питання індивідуальної відповідальності та досвіду кожної людини зокрема, незалежно від статі.

Авторка: Ольга Романська

Матеріал створено за підтримки Волинського пресклубу.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.