Статті

Почати знову. У Франківську «Д.О.М.48.24» допомагає переселенкам знайти роботу та підтримку

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Івано-Франківській громадській організації «Д.О.М.48.24» уже рік триває проєкт зі створення центрів підтримки для розвитку жінок. У першу чергу вони орієнтовані на внутрішньо переміщених українок.

Тут переселенкам допомагають стати економічно незалежнішими й почати знову розвиватись, пише Репортер.

Щоб курси приносили користь

Громадська організація «Д.О.М.48.24» була створена у 2015 році переселенцями з Донеччини та Луганщини. Спочатку основним фокусом діяльності була інтеграція ВПО, потім – захист прав жінок. З 24 лютого минулого року ці дві сфери знову поєднались.

Проєкт зі створення безпечних просторів для жінок розпочався наприкінці серпня 2022 року. З того часу створили два простори – в Івано-Франківську та Калуші, провели 104 заходи, а за підтримкою сюди звернулися 832 учасниці.

Читайте: Перфоманс від Memory Lab в Івано-Франківську: колективна пам’ять через голоси жінок

Спочатку в організації переважно роздавали ваучери на продуктові та гігієнічні набори – по одному кожній жінці, яка звертається вперше, – фокусувалися на психологічній та юридичній підтримці. Зараз запити трохи міняються.

Спочатку жінки були розгублені, багато хто приїжджав без речей, без знайомств, –  розповідає очільниця ГО Наталія Вишневецька, яка й сама приїхала до Франківська як переселенка у 2014 році. – Потім ми проводили опитування, вивчали досвід інших країн, де були збройні конфлікти. Тож побачили, коли конфлікти затягуються, постраждалим не дуже добре звикати до гуманітарної допомоги. Бо тоді атрофується відчуття, що вони мають взяти відповідальність за своє життя.

Тому з серпня 2023 року проєкт трансформувався: тепер допомога більше спрямована на підвищення економічної спроможності, обізнаності жінок щодо питань гендерної рівності та протидії домашньому насильству. Щоб не обмежувати жінок у виборі професій, якими вони можуть займатися, тут запланували бізнес-курс. Пройшовши його і захистивши свою ідею, жінки зможуть отримати невелике фінансування на її втілення.

Тепер ми хочемо, щоб навіть ті ж майстер-класи, які ми організовуємо, були не просто для розваги, а дійсно приносили користь, – каже Наталія Вишневецька. – Наприклад, не просто помалювати, а вже пройти курс з малювання й отримати цю навичку. І, якщо жінка захоче, то зможе монетизувати це вміння, щоб воно підсилило її конкурентноспроможність на ринку праці.

Робота для переселенок у Франківську
У центрі підтримки для жінок організовують майстер-класи. Фото: “Д.О.М.48.24”

Роботу для жінок

У центрі для жінок-ВПО проводять різні тренінги: із самооборони, фінансової грамотності, креативного планування. А також – зустрічі з лідерками думок, політикинями, підприємицями. Як пояснюють у «Д.О.М.48.24», мета таких зустрічей – конкретна допомога й корисні знайомства. На кожній з таких зустрічей намагаються закрити потребу як мінімум одній учасниці, наприклад, знайти роботу.

Одна з учасниць – Наталія Лемешко з Харкова. Вона переїхала до Франківська ще на початку повномасштабного вторгнення. Вдома жінка 15 років працювала косметологинею-масажисткою. Займатися своїм фахом вона вирішила й на новому місці.

Я навчала у школах масажу в Харкові, Києві, Одесі. З початком війни все закінчилося, – розповідає Наталія Лемешко. – Коли переїхала, перші місяці було дуже важко. Раніше життя було сплановане, а тепер довелося починати спочатку. Але через якийсь час знайшла роботу в салоні краси.

Щоб мами мали час на саморозвиток, у центрі діє дитяча кімната. Фото: “Д.О.М.48.24”

У центр підтримки для жінок Наталія Лемешко навідалася майже одразу після відкриття. Тут, на майстер-класі з написання резюме, познайомилася з іншими учасницями та організаторками й запропонувала свою допомогу.

Тут дуже велика підтримка й натхнення для жінок, – каже Наталія. – Я отримала таку підтримку у свій час, тож тепер намагаюсь допомогти іншим. Зараз проводжу майстер-класи і курси з масажу. Бачу, що внутрішньо переміщені жінки стали розкутіші, а ще – більш далекоглядні. Раніше вони брали інформацію суто для себе, а зараз уже розуміють, що ці навички є гарним інструментом, який допоможе заробляти. Того року я більше навчала індивідуально, зараз уже зібралася група. Наприкінці учасниці будуть складати іспити та отримають сертифікати.

Читайте: Жити на два міста. Як нові мешканці Франківська відкривають тут бізнес

Ваучери на нову освіту

Як розповідає організаторка центру, потреби жінок, які переїхали до Івано-Франківська через війну, дуже різні. Хтось не може ходити на роботу через стан здоров’я свій чи дитини, у когось воює чоловік, тому їм важко працювати через моральний стан. Але загалом працевлаштування зараз є одним з основних запитів жінок-ВПО. Щоб допомогти з роботою, центри підтримки тісно співпрацюють з Івано-Франківським обласним центром зайнятості.

На жаль, серед безробітних, зареєстрованих у нас, було дуже багато жінок ще до повномасштабного вторгнення. Зараз тим більше левова частка безробітних у нашому центрі – жінки, – розповідає начальниця відділу кар’єрного консультування центру Лада Ліствіна-Горощак. – Ринок праці на Прикарпатті трохи відрізняється по структурі від тих міст, з яких приїжджають люди. Але дуже приємно, коли ми можемо допомогти.

Переселенкам у центрі зайнятості допомагають з пошуком роботи – або зі здобуттям нового фаху. Проєкт з отримання ваучерів на перенавчання зараз є одним із найпопулярніших серед внутрішньо переміщених шукачів роботи.

Читайте: Робота є? Кого зараз шукають роботодавці у Франківську та області

Всього є 123 професії, затверджені постановою Кабміну, – каже Лада Ліствіна-Горощак. – Їх можна використати на здобуття другої вищої освіти, перепідготовку, підвищення кваліфікації. Переважно навчаються професіям, які мають попит на ринку праці. Наприклад, ми організовували курси кухарів на базі Івано-Франківського фахового коледжу ресторанного сервісу і туризму. Дві переселенки згодилися перекваліфікуватись і зараз якраз завершують навчання. Одній ми вже підшукали роботу, а друга планує самозайнятість.

Допомога жінкам-ВПО, Івано-Франківськ
На заходах чекають і франківок чи калушанок. Фото: “Д.О.М.48.24”

Сума ваучера на перенавчання – 26840 грн, все оплачує центр зайнятості.  Пропозицією можуть скористатися і місцеві мешканки, старші за 45 років, які мають страховий стаж не менше 15.

Для жінок-переселенок обмежень немає.

Якщо людина закінчує навчання за ваучером, вона не зобов’язана працевлаштуватися саме за тою професією, а може використовувати знання особисто для себе.

Зараз гарячі пропозиції – курси з підвищення кваліфікації і соціального розвитку на базі Національного університету «Львівська політехніка», – каже Лада Ліствіна-Горощак. – Навчання триває шість тижнів в онлайн-режимі. По закінченню видають сертифікат. Ми якраз формуємо групи, початок всередині жовтня. Також є пропозиція для любителів кондитерської справи – навчання у Вищому професійному училищі в Калуші.

ГО "Д.О.М.48.24" у Франківську
Події у центрі – для саморозвитку чи для конкретного заробітку. Фото: “Д.О.М.48.24”

Насильство нікуди не зникло

Окремо у центрі працює кризовий центр для постраждалих від домашнього та гендернозумовленого насильства.

Реагування та протидія домашньому та гендернозумовленому насильству – це був наш основний фокус і до повномасштабної війни, – каже Наталія Вишневецька. – По нашому центрі ми бачимо, що кількість таких випадків зросла. Часто жінки приходять з іншою проблемою, а коли починають розповідати, ми бачимо, що чоловік вчиняє домашнє насильство щодо неї.

Читайте: Насильство у час війни. Як у Франківську допомагають місцевим і приїжджим рятуватися від домашніх тиранів

Натомість, як повідомляють у поліції, кількість звернень щодо домашнього насильства цього року навпаки трохи менша, ніж минулого. За перші пів року отримали приблизно 4500 звернень. За 2022 рік – понад 12 тисяч.

Цьогоріч статистика менша, якщо брати за кількістю повідомлень і складених адміністративних матеріалів, – каже старша інспекторка з особливих доручень департаменту головної інспекції та дотримання прав людини ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області Марія Кравецька. – Минулого року в області мешкало більше ВПО, у яких теж були проблеми з домашнім насильством у сім’ях. Цього року люди виїхали, тож тенденція зменшилась. Однак це не означає, що його немає – ми все одно отримуємо такі звернення. У 90% постраждалими є жінки. У таких випадках ми намагаємось розповісти жінці про її права, можемо направити до центрів надання правової допомоги. У разі потреби – помістити у притулки.

Все ж, за словами Наталії Вишневецької, домашнє насильство у внутрішньо переміщених сім’ях є проблемою, адже люди часто потрапляють у складні обставини, втрачають роботу.

У таких умовах стають більш агресивними, нетерплячими.

Читайте: З тираном не вдома. Як на Франківщині переселенкам врятуватися від домашнього насильства

Як розповідають у центрі, найчастіше звертаються з випадками фізичного (до цього виду належать стусани, побої, закривання в кімнаті насильно тощо) чи психологічного (погрози, словесні образи, контроль над особистим життям та інше). Траплялися й випадки економічного насильства (контроль над фінансами іншої людини, позбавлення грошей, права працювати тощо).

Часто буває, що чоловік вчиняв домашнє насильство і раніше, просто жінка не хотіла його помічати, – каже голова ГО «Д.О.М.48.24». – Потрібно йти до психолога, психіатра – головне відразу реагувати, бо це майже завжди повторюється. Зазвичай є три виходи: піти, терпіти і вирішувати проблему. Я б радила вибирати перший або третій варіант.

Простір, куди можна звернутися в Івано-Франківську, зараз розташований за адресою Курбаса, 9 (вхід з двору з вулиці Грушевського, 15). Також можна зателефонувати у денний кризовий центр за номером 097 936 91 38. А у Калуші центр підтримки жінок розташований на Винниченка, 3. Допоможуть і переселенкам, і місцевим мешканкам.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.